Kim ne derse desin; futbol artık bir endüstridir.

Paranın daha zor kazanıldığı bu pandemi sürecinde; futbol endüstrisinde de bir felsefenin değiştiğini ve artık üretenlerin kazandığı yeni bir sürecin başladığına tanık oluyoruz.

Taşıma su ile değirmen döndürenler değil..!

Özkaynak modeline yatırım yapanlar kazanacak artık futbolda da..!

Bursaspor;bu son gelişmeye en iyi örnektir. Son yıllardaki başarısız sonuçlardan sonra bu sezon adeta küllerinden doğan bir kulüp olarak; çoğunluğu Vakıfköy’daki alt yapı okulunda yetişen genç futbolcuları ile 1.Lig serüvenini sürdüren Yeşil-Beyazlı kulüp,spor camiasında artık “bir futbol devriminin adı” olarak da anılmaya başlandı.

Borçlarından dolayı transfer yapamadan ve mevcut kadrosu ile sezona başlayan Yeşil-Beyazlı genç ekip, bilindiği gibi ilk anlarda bocalasa bile daha sonraki maçlarda adeta “herkese şapka çıkartacak” sonuçlara imza atmaya başladı.Önemli transferler yaparak Süper Lige çıkma kararlılığında olan Adana Demirspor’u deplasmanda 2-1 yenmesi, en son ve en önemli sonuçlardan biri olarak dikkatlari çekti.

Artık Bursaspor’un genç yeteneklerinin maçları,tüm ülkede sempati ile izleniyor ve onların yaratıkları mucizelere  güçlü alkışlar eşlik ediyor.

                       BÜYÜKLERİN DUDAK UÇUKLATACAK BORÇLARI

Şimdi futbolun ekonomisine bir başka noktadan bakalım isterseniz...Alt yapısından futbolcu üretemeyen,öz kaynağın nimetini  bilmeyen, hep kadrosunu dışarıdan takviye ederek tamamlayan futbol kulüplerinin borçları, artık ödenemeyecek hale gelmiştir.

Hatta bu borçlar o kadar büyümüştür ki; neredeyse alacaklı bankalar, profesyonel kulüpleri her an ele geçirebilecek aşamaya ulaşmışlardır.

Bu yazıyı hazırlamak için yaptığım araştırmada; gözlerime inanamadım bu borç rakamlarını görünce…Dudak uçuklatacak rakamlar vardı kulüp borcu olarak…

Fenerbahçe: 5,2 Milyar TL, Beşiktaş 3,33 Milyar TL, Galatasaray 3,3 Milyar TL ve Trabzonspor 1,25 Milyar TL…

Astronomik rakamlı bu borçlar nasıl ödenir ve kulüplerimiz ne zaman/nasıl ayakları üzerinde durabilir ki..?

Bu sorunun cevabını bir bilenin olacağını sanmıyorum.

İşte Süper Lig’de ilk yarı tamamlandı. Ara transfer zamanı geldi…Yine adı büyüğe çıkmış 4 kulübün özellikle yabancı transfer konusunda yoğun girişimleri var.

Bu bol sıfırlı borçlara rağmen; yeniden bonservisi elinde olan yabancı futbolcuları kadrolarına katmaya çalışıyorlar. Menajerler de; kulüplerin tavan yapmış borçlarına borç katmak için yoğun şekilde çalışıyorlar.İnanılır gibi değil bu durum…

Dünya’da futbol ekonomisinin büyüklüğü 150 milyar euro’ya ulaşırken,Türkiye sadece 550 milyon Euro tutarında bir büyüklüğe sahiptir.Ancak son yıllarda ülkemizde spor kulüplerinin gelirleri çeşitli nedenlerle azalırken,milyon euroluk yabancı futbolcu transferleri ile borçları da çoğalma eğilimine girmiştir.

Bir de bu olumsuz gidişe; hesapsız-kitapsız borçlanma trendi eklenince işler tepetaklak olmuştur.

                       İLK ONBİRİN 11’İ DE YABANCI FUTBOLCU OLURSA

Bu kadar borcu olan Süper Lig kulüplerinin; kadro potansiyeline ve toplam piyasa değerlerine de bakmak gerek öte yandan…Sağlıklı bir mali değerlendirme, ancak o zaman yapılabilir belki de…

En borçlu kulüp Fenerbahçe’in 33 kişilik kadrosunda 17 yabancı futbolcu bulunuyor. Sarı-Lacivertli kulübün futbolcu kadrosu piyasa değeri; 82,98 milyon euro…Borcu ise; 5,2 Milyar TL…Borcun euro cinsinden rakamı; 578 milyon euro…

Yani Fenerbahçe’nin 82,98 milyon euroluk mevcutları var,borcu ise 7 kat fazla…

Şu anda ligin ilk yarısını lider olarak tamamlayan Beşiktaş’ın 31 kişilik kadrosunda 18 lejyoner futbolcu var. Takımın piyasa değeri:75 milyon euro…Siyah-beyazlı kulübün borcu; 3,33 milyar TL…Borcun euro karşılığı: 366 milyon euro

3,3 Milyar TL(366 milyon Euro) borcu bulunan Galatasaray’ın kadrosunda bulunan 28 futbolcudan 15’i yabancı kimlikli…Bu sezon bazı maçlarına 11 yabancı futbolcu ile çıkan Galatasaray kadrosunun piyasa değeri;77,95 milyon euro…Borç tutarı kadro değerinin yaklaşık 5 katı…

Transfer borsasındaki piyasa değeri en yüksek kulüp olan Başakşehir’in kadrosundaki 33 futbolcudan 16’sı lejyoner kimlikli…Başakşehir’in piyasa değeri 87,53 milyon euro…Borcu bilinmiyor.

Yerli futbolcudan çok yabancı futbol lejyonerlerinin top koşturduğu Türkiye Futbol Liglerinde yer alan tüm takımların toplam borcu; 20 milyar TL’yi geçiyor şu anda…Yerli malı futbolcu sayısının özellikle Süper Lig’in ilk 11’lerinde yok denecek kadar az olması da,ekonomik anlamda bir başka olumsuz durum tabii ki…

                            BURSASPOR; BİR MUCİZENİN ADIDIR ARTIK

Şimdi de Bursaspor’a geçelim ve çerçevesini kırmızı kalemlerle çizerek; bir futbol mucizesinin fotoğrafını çekelim.Yıllardır yönetim krizleri yaşayan Yeşil-Beyazlı kulübümüzün şu anda 600 milyon TL’yi aşan borcu var. Bu borç tutarı 9 TL/Euro kur hesabı ile 66 milyon Euro yapıyor.İşte bu yüksek borç nedeniyle bu yıl transfer yapamayan,devre arasında bile transfer tahtasını açacak girişimlerde bulunamayan Bursaspor’un geçen yıldan kalan kadrosu ile yarattığı mucizeyi tüm ülke adeta ağızlarını açmış bir şekilde izliyor.

Fazla tecrübesi olmayan ve çoğunluğu  18-20 yaşlarında olan gençlerin 1.Lig mücadelesi, oldukça ses getirmeye de başladı.

Kulübün bu kadar yüksek borcuna rağmen;toplam piyasa değeri 8,93 milyon euro olan Bursaspor’lu futbolcuların yarattığı enerji; gerçekten şapka çıkartılmaya değer…

Takımın transfer borsasındaki toplam değerini yorumladığımda; en pahalı futbolcuların 1,8 milyon Euro ile Burak kapacak ve 1,5 milyon Euro ile Ali Akman’ın olduğu görülüyor. Transfer borsasında;Batuhan Kör’ün değeri 725 bin Euro, Emirhan’ın değeri 525 bin Euro ve İsmail Çokçalış’ın değeri ise 475 bin Euro görünüyor.

Bursaspor’un 2020-2021 sezonu kadrosunda değeri 50 bin Euro olan Vefa isimli bir futbolcusu da var.Yetenekli bir ön libero olan Vefa, şu anda sakatlığı ile uğraşıyor.

                                   ONBİRDE 11 YERLİ FUTBOLCU

Kısacası:Bursaspor bu sezon biraz da mecburiyetten oldukça genç bir kadro oluşturdu.Alacağına karşılık takımını bırakıp giden profesyonel futbolcuların yerini,Vakıfköy’den gelen gençlerle dolduruldu.Takımın teknik sorumluluğuna da bu takımın içinden gelen bir isim olam Mustafa Er getirildi.Kadrosunda hiç yabancı futbolcu olmayan Yeşil-Beyazlılar; yerli malı kullanımına da örnek bir takım oldular.

Sonra ne oldu peki..?

Bursaspor; tüm ülkeye hatta tüm dünyaya örnek olacak bir altyapı projesinin mimarı oldu.

Onbirde 11 yerli malı futbolcularla; Kent markasına da değer katan Bursaspor’un tüm yöneticilerine teknik ekibe ve futbolculara selam olsun.Kutluyorum Yeşil-Beyazlı ekibi…

Çünkü Bursaspor; bir futbol mucizesinin adıdır artık..

Takım Süper lige çıksa da, çıkamasa da..!

ÖZLÜ SÖZLER : Başlangıç aşamasında işe yarayabilecek en iyi slogan; büyük düşün, küçük adımlarla başla…(Ernst&Young)