"Biz insanların doğumundan ölümüne kadar sorumluyuz"
diyerek halkın önce güvenini sonra da oylarını alarak ülke yönetiminde 18 yıldır tek başına söz sahibi AK Parti'nin TBMM'deki vekilleri bu sese öncelikle sizler kulak vermelisiniz.
Anayasal bir hak olan insanların sağlıklı koşullarda yaşama hakkı için sokağa çıkıp haykırıyorsa bunun vebali hepinizin üzerinizedir.
Şunun da altını çizmeliyiz ki, Kestel ve çevresinde özelikle boyahane türü fabrikaların havaya, toprağa ve akarsulara verdiği zararın canlılar üzerinde ölümcül hale gelmesinin asıl sebebi,
geçmiş yıllarda Kestel, Gürsu ve Barakfakih'i yönetenlerin öngürüsüzlüğüdür.
Nitekim, dönemin bazı belediye başkanları vatandaşa şirin görünmek ve de siyasi çıkarları için ilçelerinin daha sonraki yıllarda oluşacak nüfus artışını düşünmeden çevreye zarar veren fabrikaların konut alanlarının yanı başına yapılmasına izin vermişlerdir.
Neticede bu fabrikaların bacalarından çıkan karbonmonoksit gazı salınımının yanı sıra yer altından çektikleri kaynak sularını kimyasal maddelerin karışımıyla kullandıktan sonra zaman zaman tarım alanlarının sulandığı sulama kanallarına bırakıyorlar.
Bu feci durum ilgililerce yeterli oranda denetlenmeyince ortaya ölümcül sonuçlara varan başta kanser ve akciğer rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalıklara sebebiyet vermektedir.
İlçenin öncelikli çözüm bekleyen bu sorunu defalarca gündeme getirilmiş olmasına rağmen somut bir netice alınamamıştır.
Şu sıralar Kestel'de bazen görüş mesafesini etkileyecek şekilde ortaya çıkan hava kirliliğiyle birlikte çevreye yayılan pis kokular vatandaşı canından bezdirmiş durumdadır.
Birilerinin daha fazla para kazanmak adına çevreye zarar verilmesine geçmişte CHP Kestelli İlçe Teşkilatı'nın da gündeme getirdiği duruma tepki gösteren İYİ Parti İlçe Teşkilatı da hafta sonunu, "Kestelli hemşerilerimiz zehir solumasın" diye protesto yürüyüşü yaptı.
Kestel'de yaşanan hava kirliliğinin insan hayatını tehdit eder boyuta geldiğini belirten vatandaşlar, önlem alınmadığı takdirde ilçede normal yaşamın giderek olanaksız hale geleceğini ifade ederek yetkilileri göreve çağırdılar.
Yürüyüşe İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da katıldı.


Üzerinde, "Sağlıklı yaşam sağlıklı çevre ancak temiz bir hava ile olur. Zehir solumak istemiyoruz" yazılı pankartını taşıyan Türkoğlu'na Kestel İlçe Başkanı Emin Elüstü ve partililer eşlik etmiş.
Velhasıl, Bursa'nın sorunlarına çözüm üretmek adına kent halkının oylarıyla TBMM'ne gönderilen başta AK Parti olmak üzere CHP, MHP ve İYİ Partili milletvekillerinin çabalarıyla sonuç alınacaktır.
Çözüm iki tanedir.
Birincisi, bölgede çevreye zarar veren fabrikaların valilik ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nce çok ciddi denetimleri yapılmalı, uygulamayanlara yüksek miktarda para cezası uygulanmalı.
İkincisi, Karacabey yolundaki Badırga Bölgesi'nde alt yapı işlemi tamamlanan Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi'ne (TOSAB) Kestel ve Barakfakih'deki boyahane fabrikaların taşınması zorunlu hale getirilip öncelik verilmesidir.