Birkaç kez beni “sıyırdı, geçti.” Şimdi onların bir kısmını buraya durumları ile beraber yazmak istiyorum. Beraber aynı servise binip işe gittiğim iş arkadaşım Bülent’in şiddetli ağrıları ve şikâyetleri vardı. Bu şekilde üç gün daha beraber yolculuk ettik. Sonunda test yaptırdı ve sonuç pozitif. Kendisinin bazı kronik hastalıkları da varmış. 30’lu yaşlarda. Hastalık sürecini biraz zor atlatmış, 14 günlük ev karantinasından sonra çok şükür iyi. Bu gün tekrar iş başı yaptı.

Bir diğeri, kız kardeşim Medine, 30’lu yaşlarda, evli ve bir kız çocuğu var, çocuğu 16 civarında. Kardeşim bir şekilde virüsü kapmış. Biraz geç kalmış test yaptırmakta. Akciğerlerinde lezyonlar oluşmuş, test yaptırmadan önce çektirdiği filmlerden görünmüş. Nitekim kendisi de nefes darlığına düşmüş ağrıları şiddetli hal almıştı. Özellikle sırt ağrısı dayanılmaz olmuştu. Testleri pozitif çıkınca ev karantinasına alındı. İki çeşit hap gönderildi. Birisi sabah ve akşam birer adet, bir diğeri ise sabah ve akşam 8’er adet içilecek. Bu ilacın içeriğinde “kronik ve çözümü olmayan hastalıkların tedavisinde...” diye yazılıdır. İlaçlar etkisini ilk günün gecesinde gösteriyor. İkinci gün daha rahat ve beş günün sonunda ilaçlar bitti. Çok hafif etkiler kalmış lakin hastalığı atlatmıştı. Kızına ise test yapılmadı. Lakin bir süre az bir belirti göstermiş sonrasında hiçbir belirti kalmamıştı. 

Sırada ablam Cahide, evli ve üç çocuk annesidir. Çocukları 12 yaşın altındalar. Kendisi bir şekilde kapmış belirtileri iyice ortaya çıkana kadar test yapmamak için direnmişti. Netice testler pozitif çıktığında nefes darlığı çekiyordu. Ağrılar aynı, eklemler ve sırt ağrısı en şiddetlisi. Verilen ilaçlar da aynı. Biri sabah ve akşam birer tane, diğeri ise sabah akşam 8’er adet olan ilaçtır. Gösterdiği etki aynı olmuştur. İlk günün akşamında ağrılar dinmiş 5 günün sonunda ise hastalık atlatılmıştı. Çocuklarında çok hafif ateş dışında herhangi bir belirti görülmedi. Çocuklara test yapılmadı. Eşine test yapıldı, sonuç negatif çıkmasına rağmen eşi de aynı evde karantina şartlarına uydu.

Başka bir iş arkadaşım Kadir, dedesi vefat edince taziyeleri oldu, taziyenin ertesi günü hemen tüm akrabalarının hanımlarının testleri pozitif çıktı. Kadir’in eşi de pozitif. Erken zamanda tespit edildiği için verilen ilaç bir tanedir, sabah ve akşam birer adet olan ilaçtan verildi. Kadir’in kendisinde bazı belirtiler olmasına rağmen testi negatif çıkmıştır. Küçük kızları var, belirtileri ile beraber testi de pozitif çıkmıştır. Lakin herhangi bir ilaç verilmemiş kısa sürede hastalığı atlatmıştır.

Başka bir iş arkadaşım daha, adı Mehmet. İki gün yoğun ağrı şikâyetleri artınca test yaptırdı. Sonuç pozitif, ağrılar sırtta ve ayaklarda, çok şiddetli. Evde karantinaya alındı. Gelen ilaç iki çeşit, 8’er ve birer olanlardan beş günlük tedavi süreci başladı. Lakin ilaçlar kız kardeşlerimde gösterdiği etkiyi göstermedi. Ne ilk gün ne de 5 günün sonunda ağrılar tam olarak kesilmiş değil. Ancak elbette ağrılar çok büyük oranda azaldı. Hastalığı büyük oranda atlatmış olmasına rağmen özellikle bacak ve ayak ağrıları devam ediyor.

Bunların dışında son günlerde gerek yakın ve gerekse uzak çevremden sürekli yeni haberler alıyorum. Öyle bir hale geldi ki durum sanki virüs bu kez sadece benim çevremdekilere bulaştı. Ancak çok uzak arkadaşlarımdan ve gazetelerden edindiğim izlenim hemen herkesin yakın ve uzak çevresi bir şekilde bu virüsle yüzgöz olmuş ya da oluyor.

Sadece dün beş farklı arkadaşlımdan kötü haber geldi. Bir eski iş arkadaşımın ise on gündür yoğun bakımda olduğunu öğrendim. Yoğun bakımda olan eski iş arkadaşımın yaşı 60 civarı idi. Bir an önce sağlığına kavuşması için dua ediyorum.

Tüm bunların neticesinde şunu rahatlıkla yazabilirim. Devletimizin uyguladığı tedavi çok büyük bir oranda etkili ve sonuç veriyor. Özellikle ilaçlar kadın hastalarda çok daha hızlı etki gösterirken erkeklerde nispeten daha geç etki ediyor ama sonuç başarılı. Ayrıca bu hastalığın kadınlarda daha az etkili olduğu buna oranla erkeklerde daha ağır geçtiği de tecrübe ile sabittir. Çocuklarda ve gençlerde ise çok hafif belirtiler ile ilaç tedavisine bile gerek duyulmadan atlatıldığı da bir gerçektir. ğı da bir gerçektir.