Loading...

Bursa'da açıldı

Spor 30 Haziran 2019 08:01
Videoyu Aç Bursa'da açıldı
A
a

Dün sabah saatlerinde yapılan etkinlik ile Paris Saint-Germain (PSG) Bursa Futbol Akademisi’nin açılış lansmanı Asya Spor Merkezi’nde yapıldı.

Dünyada 15 ayrı ülkede ve 70 şehirde 12 bin sporcuya futbol eğitimi veren Paris Saint-Germain Futbol Akademisi ülkemizde Ümraniye, Beylikdüzü, Antalya ve Ankara’nın ardından Bursa’da da bugün basın mensupları ve ailelerin de katılımıyla açılışını yaptı. Türkiye’de toplam 20 şubesi açılması planlanan PSG Futbol Akademileri’nde farklı futbol metotlarının öğretilmesinin yanında, yurtdışı turnuvaları ve kampları, paylaşma, mutluluk, takım oyunu, saygı gibi değerler ve İngilizce, Fransızca futbol terimlerinin öğretileceği ve fiziksel, ruhsal açıdan sporcuların gelişim sürecinin de takip edileceği belirtildi.
 
Sabah kahvaltısı ile başlayan etkinlik ardından basın toplantısı ile devam etti. Asya Spor Merkezi Genel Müdürü Betül Pamuk Sırmacı ve Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer’in açılış konuşmalarının ardından basın toplantısında söz alan PSG Futbol Akademisi Türkiye Kurucusu Nihat Uğurlu, PSG Futbol Akademisi Genel Müdürü Cem Kılıç, PSG Futbol Akademisi Teknik Direktörü Hamza Gezmiş ve PSG Futbol Akademisi Bursa Genel Koordinatörü ve Basın sözcüsü Gökhan Erabay’ın konuşmalarından satır başları şu şekilde:


 
Gökhan Erabay: Bizler uzun zamandır spor bilimi ile uğraşıyorum. Dünya’da pek çok kulüpte bulundum ama PSG’nin metodolojisi, sporcu yetiştirmesine bakış açısı, global anlamda tüm merkezleriyle olan ilişkisi bakımından ne kadar büyük bir yer olduğunu gördüm. Dünyanın diğer yerlerindeki PSG akademilerinde nasıl eğitim veriliyorsa Bursa’da da aynı şekilde eğitim veriliyor. Amacımız Bursa’da iyi, nitelikli, ahlaklı, görgülü, kendini geliştirmiş ve dünya çapında en iyi eğitimi almış futbolcular yetiştirmek. PSG akademiyi Türkiye’ye getiren Sayın Nihat Bey’e de buradan tekrar teşekkür ederim.
Cem Kılıç: Burada olmaktan çok mutluyum. Size bir çocuğun hikâyesini anlatmak istiyorum. 6 yaşındayken parasızlıkla mücadele eden bir çocuk vardı. Ailesine ‘’Ben büyük bir yıldız olacağım’’ demişti ve çok çalışıp büyük yerlere geldi. O çocuk Neymar, bizim yıldızımız. Bizim amacımız sadece sporcu yetiştirmek değil, yetkin, iletişim becerileri, saygı, saha içinde ve dışında tutum gibi özellikleri olan insanlar yetiştirmek. İşe ilk başladığımızda büyük bir hayalimiz vardı. PSG’nin altyapısına oyuncu vermek istiyorduk. 3 çocuğumuzu altyapıya kazandırdık.
 
Hamza Gezmiş: Bursa’nın bir futbol şehri olduğunu biliyorum. PSG gibi nitelikli ve kaliteli bir akademinin Bursa’da hizmet verecek olması öncelikle çok önemli bir durum. Bu akademinin en önemli farkı metodolojisi. Diğer altyapılarda olmayan saha içinde sorumluluk, inisiyatif alma, kreatif düşünme yeteneğini ortaya koyabilen futbolcular yetiştirmeye yönelik bir akademiyiz biz. Bir başka ayrışan noktamız sonuç değil, süreç odaklıyız ve pozitif motivasyona dayalı bir metodolojimiz var.
 
Nihat Uğurlu: PSG’nin futbol akademilerini Türkiye’ye getirmek gurur ve onur verici. Özellikle Bursa’ya, bir futbol şehrine getirmek bizim için çok önemliydi. Türkiye’de 20 akademi açacağız ve 4 binin üzerinde sporcuya sahip olmuş olacağız. Bu 4 bin sporcu arasından Türk ve Dünya futboluna hizmet edecek yetenekli, önemli sporcular yetiştirmiş olacağız.  Biz bunu yaparken futbol eğitimi ile kişisel gelişimi paralel yürüten bir kurum halindeyiz. Kişisel gelişim olarak buraya gelen öğrenciler öncelikle İngilizce ve Fransızca futbol terimlerini öğrenecekler. Saha içerisinde bunu pratiğe dökeceğiz. Sporcu sağlığı açısından ailelerimize seminerler düzenleyerek sporcuların nasıl beslenmesi gerektiğini anlatacağız. Psikoloji uzmanlarımızla sporcu psikolojisi açısından onlara destek olacağız. Sporcularımız maç sonu röportajı, saha içi özgüveni, öfke kontrolü gibi konularda eğitimden geçecekler. Burada yetişen sporcular İnşallah Türk futboluna büyük hizmetlerde bulunacaklar.
 
Konuşmaların ardından sembolik olarak açılış kurdelesi kesildi ve basına açık bir antrenman gerçekleştirildi.
 
Kaynak : Sefa Furkan AYDIN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat