Kentsel dönüşümün ilimizde öncelikle yapı durumu 25 yıldan fazla olan gayrimenkullere uygulanmasının gerekliği daha çok hasıl olmuştur.

Ancak rant ile kentsel dönüşümün bir arada olmayacağını bir kez daha görmüş olduk. Son dönemde kentsel dönüşümün en büyük mağduru maalesef Nilüfer ilçemizde oturan vatandaşlarımız olmuştur. Geçen dönem yapılan emsal artışlarının iptali ile kentsel dönüşümün çözülemez bir kördüğüm olduğunu görüyoruz.

Binlerce konut sahibinin mağdur olduğu bu durumun hesabını kim verecek? Yıllardır  kendi evlerini terk ederek kiralık evlerde umut ile beklemekten yorulmuş vatandaşlarımızın derdine bir çare bulunması gerekir.

Kentsel dönüşümün özellikle Yıldırım, Osmangazi gibi bölgelerde olması gerekirken tam tersi Nilüfer bölgesinde gerçekleşmesi ile birlikte daha büyük sıkıntılar baş göstermiştir.

Kentsel dönüşümde eski yapıların yıkılarak yenilenmesi ile beraber oluşan insan yoğunluğuna paralel altyapı, üst yapı ve sosyal alanlar oluşacak, ihtiyacın karşılaması için planlama yapılması gerekir.

Ancak kentsel dönüşüm yapılan Ataevler bölgesinde bunların herhangi birini görmek mümkün değil!..

Cumhurbaşkanı’nın şehirleri dikey değil yatay mimari ile yapacağız sözünü hatırlatarak; kentsel dönüşümün eski yüksekliğinin üstüne bir o kadar ekleyerek yaşanır şehir uygulamasından uzak kalacağımızı belirtmek isterim.

Not : Boş arsaya inşaat yapılarak kentsel dönüşüm yapılmaz.

Kentsel dönüşüm, 6306 Sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanuna göre, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip, sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesidir. Kanun, Türkiye’nin her tarafındaki ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan binaların devletin sağladığı yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç - vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapılmasını öngörmektedir.

Kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş binaların yeniden yapılarak olası doğal afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Kentsel dönüşüm riskli binaların yıkılıp yeniden yapılması yanında, yerleşim yerlerinin sosyal, park ve eğlence alanları gibi modern ihtiyaçlarının karşılanmasını ve bölgede yaşayan vatandaşların nefes almasını sağlamaktır.