Murat Kuter’in Bursa Hâkimiyet Gazetesi’nde yayınlanan ‘’Bursa Erkek Lisesi Müzesi’’ başlıklı güzel yazısı anılara götürdü beni.

Erkek Lisesi’nde okuduğum 70’ler sol düşünceyle tanıştığım yıllardı. Tutkulu bir merakla yutarcasına bitirmeye çalıştırdım kitapları. Kütüphanem giderek büyüyordu romanlarla, şiir kitaplarıyla ve teorik kitaplarla.

Solcu, devrimci olmak onur dolu, heyecan veren bir duyguydu. Yurt ve halk sevgisi her şeyden önde gelirdi. Kariyermiş, malmış mülkmüş, ünmüş bunlar boş şeylerdi.

Bizim kuşak bu değerlerle,özgüvenli biçimde büyüdü.

*******************

Erkek Lisesi’nde dedem Hüsnü Ortaçmüzik öğretmenliği yapmıştı. O yüzde bir başka yakınlık duyardım okuluma.

Yüksek tavanlı ferah mimarisi, geniş sınıflarıyla Taş Bina’yı severdim. Daha önemlisi; bana yaşattığı, tarihin bir parçası olma düşüncesi ve aidiyet duygusuydu ruhuma iyi gelen.

Öğrenciliğim döneminde okulda ilk boykot gerçekleşmiş; lise orkestrasıyla Milliyet Gazetesi’nin liseler arası müzik yarışmasına katılmış derece yapmıştık. Ben de tumba çalmıştım.

Erkek Lisesi basket ve futbol takımlarının maçlarını kaçırmazdım.

Burhanettin Arda’nın müdürlük dönemiydi.

KIZ LİSESİYLE BÜTÜNLEŞME

 

Ve bir gün aklıma Erkek Lisesi’ni ve Kız Lisesi’ni birleştirme fikri gelmişti.

Oturdum bir şiir yazdım. Şiiri beğenen arkadaşlarımla sınıfları geziyor, sıraların üstüne çıkıp coşkuyla şiiri okuyordum; alkış kıyamet kopuyordu.

Sonunda Erkek Lisesi’nden Kız Lisesi’ne okulca yürüyüş yaptık. Kız Lisesiönünde sloganlar attık. Bir süre sonra bizi içeri aldılar; üç temsilci seçmiştik; biri bendim. Kız Lisesi’nin ünlümüdiresi Melahat Çakır’a ulaşamasak da müdür yardımcılarından birine iki okulun birleşmesi konusunda hazırladığımız metni verdik. Güler yüzle karşılanmıştık, çay ikram edilmişti. Okulda Almanca öğretmeni olan teyzem Güner Erözden’e rastlamadığıma sevinmiştim; utanır kıpkırmızı olurdum. Eskiden böyle bir huyum vardı.

BURSA ERKEK LİSESİ MEZUNLAR DERNEĞİ

 

Başkanlığını Cevdet Ulu’nun yaptığı; 2007 yılında kurulan Bursa Erkek Lisesi Mezunlar Derneği Türkiye’nin en başarılı okul derneklerinden biri.

Yönetimi yazayım: Cevdet Ulu, Harun Arı, Recep Akyıldız, Şerafettin Acar, Orhan Erkan Güngör, Atıf Görüşün, İhsan Kırayoğlu, Ali Taşyakan; Kazım Önder.

Dernek okul öğrencilerine burslar veriyor, okulun geleneksel pilav gününü düzenliyorve okulda yeni bina denilen B bloku yaptırmış.

Bunlar ayakta alkışlanacak hizmetler; derneği kutluyorum.

 

MÜZE

 

Murat Kuter’in köşe yazısına döneyim ve bir bölümü aktarayım:

‘’(…)Bursa Erkek Lisesi mezunlarından İstanbul'da yaşayan 1960-65 mezunları yıllar önce bir birliktelik oluşturdular; belirli periyotlarda bir araya geliyorlar. Geçtiğimiz yıl İstanbul'daki grup ile dernek (Bursa Erkek Liseliler Derneği) bir araya gelmişti. Daha sonra ilişkiler sürdü.

Şimdi ise Bursa Erkek Lisesi mezunu olan sanatçı ve kültür insanlarının çalışmalarından oluşan bir sergi planlanmakta. Bursa Erkek Lisesi'nden mezun olan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile de bir ön görüşme yapıldı. Sergi ilk olarak Nilüfer Belediyesi'nin tahsis edeceği bir salonda açılacak. Daha sonra da bu sergi gezici sergi haline dönüştürülerek, kentin diğer ilçelerine de taşınacak.

Süreçteki büyük proje ise Bursa Erkek Lisesi'nin tarihi binasının ortasında kalan alana bir Bursa Erkek Lisesi Müzesi kurmak. Bu konu ile ilgili olarak daha önceden Bursa Erkek Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Cevdet Ulu bir çalışma yapmıştı.

Kuşkusuz bunun hayata geçmesi için Bursa Valiliği'nin, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izin ve katkıları gerekiyor. Önümüzdeki haftalarda bu konu ve sergi ile ilgili olarak Bursa'da dernek ve İstanbul'daki grubun ortak katılımı ile bir dizi toplantı yapılacak.’’

Bursa Erkek Lisesi mezunu olan Murat Kuter; yazısını, bu çalışmalar katkı koyanlara teşekkürle bitirmiş.

Harika girişimler bunlar; bir Bursa Erkek Lisesi mezunu olarak ben de çok teşekkür ediyorum.