Osmangazi Orta Okulu’nda ve Bursa Erkek Lisesi’nde okurken beden eğitimi dersinin olduğu günü iple çekerdim.

Sınıfta sıralarda oturup ders dinlemek yerine; okulun bahçesinde veya okulun spor salonunda kültür fizik hareketleri yapmak, ipe tırmanmak, şınav çekmek, kasadan atlamak, minderde takla atmak ne iyi gelirdi.

Gençtik, enerji doluyduk, heyecanlarımız vardı.

*********************************

Hep derim; hangi sporu yaparsak yapalım önce iyi bir atlet ve jimnastikçi olmak gerekir.

Beden eğitimi dersleri; sağlık için şart olan spor yapma alışkanlığı kazanmada ve spor kültürü edinmede temeldir.

 

 

AVNİ ÇAKIR

 

Lise arkadaşlarım sevgili dostlarım İbrahim Alkaya ve Harun Arı’dan acıyla öğrendim ki; Bursa Erkek Lisesi’nde beden eğitimi öğretmenim olan; çok sevdiğim, hürmet ettiğim, öğrencisi olmakla gururlandığım, sonra da dostluğuyla onurlandığım Avni Çakır vefat etmiş.

Taş bina ve bütün Bursa Erkek Lisesi yıllarım, o güzel hatıralar gelip geçti nemlenen gözlerimin önünden.

***************************

Avni Çakır şehrimizin en iyi beden eğitimi öğretmenlerinden biri olmasının yanında; tam bir spor insanıydı ve spora unutulmaz katkılar yapmıştı.
Avni Hocamız Bursa Erkek Lisesi’nin en tanınan en sevilen öğretmenlerindendi.

Bilgisini, deneyimini meslektaşlarıyla cömertçe paylaşan Çakır; disipliniyle, işine öğrencilerine duyduğu sevgiyle; titizliğiyle, çalışkanlığıyla öğretmenlere ve öğrencilere rol model olmuştur.

********************

Zeka ışıltıları saçan, apaydınlık, masmavi gözleri vardı.

Busa Erkek Lisesi’nde müdür yardımcılığı da yapan Avni Çakır daima çakı gibiydi; daima çok şıktı. Dimdikti, sporcu sağlığı ve enerjisi, yaşama sevinci taşardı kendisinden.

Hocamız tatlı sertti, gülümsemesi eksik olmazdı; yaramazlık yaptık mı usul usul kulağımızı çekerdi, acıtmadan. Benim de çekmiştir kulağımı.

Öğrencilerince çok sevilen Avni Çakır’ın lakabı ‘’Avni Baba’’ydı.

TOFAŞ SAS

 

Avni Çakır TOFAŞ SPOR’un kurucularındandır.

TOFAŞ Spor Kulübü 1973’de fabrikada kurulmuş 1974’de TOFAŞ SAS olmuştur. Avni Çakır ilk yönetim kurulu üyelerindendir ve TOFAŞ SAS Bursa Erkek Lisesi işbirliğine katkılar yapmıştır.

Bursa Erkek Lisesi sporun birçok dalında model olmuşsa hocamızın emeği büyüktür.

*********************

Gazeteci, araştırmacı yazar, akademisyen değerli dostum Murat Kuter’le Avni Hocamızı konuşurken bir anısını paylaştı Murat Kuter:

‘’ Muharrem Atik’in çalıştırdığı TOFAŞ Güreş Takımı 1976’da Avrupa şampiyonu olmuştu. TOFAŞ’ta yönetici olduğum dönemde bu tarihi başarının mimarı olan yöneticilere, başta Muharrem Atik olmak üzere sporculara, spor gazetecilerine 31 yıl sonra 2007 yılında TOFAŞ sosyal tesislerinde şampiyonluğun anısına yemek düzenlemiştik. Avni Çakır’da yemekteydi ve çok ama çok mutlu olmuştu.’’

Spor vefa ve kıymet bilme demektir zaten.

Murat Kuter’in ‘’TOFAŞ Spor Kulübü 35 Yılın Hikâyesi’’ kitabını da en kısa zamanda okuyacağım.

***************************

Bir dönem SHP ve CHP’de birlikte siyaset yaptığım Avni Çakır’la çalışmanın hem mutluluk veren hem de insanı geliştiren şevk ve moral kazandıran bir yanı vardı.

Hocam iş ciddiyetini, disiplinini, çalışkanlığını siyasette de aynen sürdürmüştür.

*****************

Avni Çakır Atatürkçüydü, aydınlanmacıydı, laik cumhuriyetten, bilimsel eğitimden, emekten yanaydı; sporun önce centilmenlik ve temiz ahlak olduğuna inanırdı.

Anıt kişilikler bir bir ayrılıyor aramızdan nasıl da eksiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun öğretmenim; sizi hiç unutmayacağım.