​​​​​​​Türk sinemasını desteklemek ve film üretimini teşvik etmek ve Bursa’nın da tanıtımı amacıyla ilk kez 2006’da Rahmetli Hikmet Şahin’in Büyükşehir Belediye Başkanıyken başlatılan ve iki yılın ardından sona erdirilen Bursa İpekyolu Film Festivali’nin bu yılın Kasım ayından itibaren Bursa Uluslararası Film Festivali adıyla yeniden başlatılacağını biliyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 2 yıldır hazırlıklarını sürdürdüğü festivalin salgın nedeniyle biraz geciktiğini ve bu nedenle Kasım ayına sarktığını da…

BaşkanAlinur Aktaş, 2009 yılından bu yana yapılmayan Bursa Uluslararası Film Festivali’nin Kasım ayında yeniden yapılacağını, konuk ülkenin ise Güney Kore olacağını açıkladı.

Bursa’da 2006 ve 2009 yılları arasında düzenlenen film festivali yeniden düzenlenecek yani.

* * *

Sinema; senarist, yönetmen, oyuncular, görüntü yönetmeni, seslendirme yönetmeni, ışık ve set ekibi gibi çok geniş bir kadronun ortak çalışmasının ürünüdür.

Bireysel bir sanat etkinliği değildir yani.

O nedenle bir ekip işidir…

Sinema, bir propaganda aracı olduğu gibi, bilgilendirici ve eğlendirici yönü de vardır.

Kent ve ülke tanıtımlarında da bu gün sinema sanatı önemli bir yer tutmaktadır.

Bursa İpekyolu Filim Festivali yerine bu Kasım ayından itibaren başlayacak olan Bursa Uluslararası Filim Festivalini önemsiyoruz.

Festivalin hem kentin kültür ve sanatına yapacağı katkı ve hem de tanıtım açısından önemi ortada.

 

Bu arada Bursa’da filim festivaline doğru giderken, kentte gençleri ve sinemaseverleri heyecanlandıran bir yeni gelişmeye tanık oluyoruz.

Bursalı sinemacı ve oyuncuların önünü açacak bir projeye tanık oluyoruz.

Mercan Yapım, Texas isimli diziyi 20 Ağustos’ta izleyicisiyle buluşturdu.

Önceki gün basın tanıtım toplantısında ilk kez gösterime açılan film Bursa ve Bursa Sporu tanıtmayı amaçlamış.

20 Ağustos’ta da YouTube üzerinden yayınlananTexas isimli dizinin yapımcılığını Mustafa Mercan’ın üstlendiği proje, Bursa turizmine de katkıda bulunacak hiç kuşkusuz.

Çetin Altındal, Hüseyin Çakın, İbrahim Şentürk, Mücahit Demir ve Enes Mercan gibi başarılı oyuncuların yer aldığı dizinin 2. sezonunun çekimlerine de yakın zamanda başlanacağı bildirildi tanıtım toplantısında.

Bursa’yı tanıtma adına filmde yer verilen şeftali ve deveci armuduna Bursa’nın başkaca önemli değerlerini de katmak olasıydı belki.

Ve yine filmde anlatımı güçlendirmek adına keşke Mevleviler yerine yahut onunla birlikte Bursa’yı daha iyi anlatacak Bursa Kılıç Kalkan ve Mehterine yer verilseydi daha iyi olurdu kuşkusuz.

Ama zaten Bursalı Tiyatro sanatçısı Çetin Altındal da kendilerinin ilk adımı attıklarını söylüyor ve yeni sinemacıların kentte çok güzel filmler çekilebileceğine inandığını belirtiyor.

Bu bir başlangıç hiç kuşkusuz…

Sinemaseverleri, gençleri umutlandıracak, heyecanlandıracak bir proje.

Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer ilçe yeril yönetimlerin bu tür projelere desteği ve onların arkasında olması çok önemli.

Bir sanayi Anakenti olan Bursa’da sanat ve kültüre katkısı yanında kent turizmi için de önemli bir etkinlik olacağı açık.