BUFSAD’ın fikir öncülüğünü yaptığı; Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve BUFSAD işbirliğiyle on yıl önce başlayan; Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası fotoğraf festivali FOTOFEST, bu yıl salgın nedeniyle sanal ortama taşınınca bir unvan daha edinmiş oldu:

Türkiye’nin ilk sanal fotoğraf festivali.

*****************

Bir işe başlar ama sonunu getirmekte zorlanırız; FOTOFEST’te öyle olmadı. Festival zamanla kurumsallaştı, gelenekselleşti; Bursa’nın kültür sanat ortamının en önemli etkinliklerinden oldu.

Bunda BUFSAD, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’nin fotoğraf ortak paydasında sağladığı iş birliği ve dayanışmanın rolü büyük.

*****************

FOTOFEST’in üç önemli işlevi var:

1.Fotoğraf sanatını tanıtmak, gelişimine katkı yapmak; ülkemizden ve dünyadan festivale katılan fotoğrafçıların arasında işbirliği, dayanışma, tanışma, kültürel sanatsal iletişim  sağlamak.

2. Dünyanın kültürel çeşitliliğini daha da zenginleştirmek; sanat aracılığıyla bir kültürler harmanını oluşturmak ve dünya barışına katkı yapmak.

3. Bursa’nın dünya ölçeğinde tanınmasını gerçekleştirmek, turizmi geliştirmek.

Bu üç işlevinbaşarıyla yaşama geçtiğini görmek ne güzel.

 

BURSA’YA YAKIŞAN YAPILDI

Bu yıl festival, Covid 19 nedeniyle,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın  doğru kararıyla sanal ortamda devam edince, bir başka misyonu da üstlendi:

Festival, şu ağır salgın ortamında; fotoğrafçılara, fotoğraf severlere moral desteği sağlıyor, umut aşılıyor; dünyaya sanat aracılığıyla güçlü bir barış, kültürel işbirliğimesajı veriyor.

Bursa’ya da bu yakışırdı zaten.

Kendi payıma da teşekkürüm var: İlk festivalden beri, bir sinema tutkunu olarak FOTOFEST’i heyecanla izledim, üzerine yazdım. Festivaldeki sanatsal güzelliklerle ruhum aydınlandı, ufkum gelişti. Festivalde güzel vakit geçirdim; yeni dostlar edindim ve fotoğraf sanatı, sinema sanatından daha büyük zevk almamı sağladı.

Yakından biliyorum ki; bu festival, sabır, emek, sanat sevgisi, insan ilişkilerini ustalıkla götürmek gibi çabalar istiyor; o nedenle emeği geçen herkese minnettarım.

Aynı şeyi fotoğraf sanatı için de yazayım: Fotoğrafçılık teknik bilgi, tecrübe, güzellik duygusu gerektirdiği kadar; bir yaşam tarzı olarak sizden kendisine büyük zaman ayırmanızı, emek vermenizi, sabır göstermenizi bekliyor.

Fotoğrafçılık bir hobiden çok daha fazlası. Aşk, adanmışlık, tutku şart.

 

FESTİVAL AÇILIŞI

“Uzak/Yakın’’ temasıyla bu yıl onuncusu yapılan BURSA FOTOFEST 16-24 Ekim arasında sanal ortamda sürecek.

Geçtiğimiz Cuma akşamı Bursa FotoFest Sanal 2020’nin açılışı; Bursa Büyükşehir Belediye, Başkanı Alinur Aktaş’ın, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın, BUFSAD Başkanı Serpil Savaş’ın ve Festival Küratörü Kamil Fırat’ın konuşmalarıyla, Gökhan Küçükkaplıdağ’ın sunumuyla, internet ortamında canlı yayınla gerçekleşti.

*****************

Konuşmaların ardından festivalin onur konuğu Ozan Sağdıç, 60 yıllık fotoğrafçılık serüvenini paylaştı; üstadın fotoğraflarından oluşan bir gösteri sergilendi. Ozan Sağdıç’ın fotoğraflarını izlerken; bir kez daha bu dünya ölçeğinde değerli olan fotoğrafçımızla gurur duydum

Güzel bir açılış oldu; sanal ortamda oluşan fotoğraf atmosferini beğendim; sağlam bir teknik alt yapı ve görsellik oluşmuş.

Sevgili okurlarım; festivaldeki sergileri, sunumları, söyleşileri www.bursaphotofest.org adresinden ve youtube’deki FOTOFEST kanalından (www.youtube.com/c/BursaFotoFest) izleyebilirsiniz.

Mutlaka bu sanat olayını takip edin derim;  güzellik duygunuzu geliştirir, yaşam sevincinizi tazeler, moral kazanırsınız.

Dostoyevski’yi analım mı; “Dünyayı güzellik kurtaracak’’ demişti.