.

Yapay zekâ çalışmaları almış başını gidiyor; üretimde robotlar etkili olmaya başlıyor;yani, iyi eğitim almış ne kadar kaliteli mühendisiniz varsa rekabet şansınızı o kadar artar; o kadar kalkınır, refaha erersiniz.

Hamasetle demagojiyle bir yere kadar.

Üretim ekonomisine geçmemiz gerek; bu da bilime bilim insanlarına, mühendislere önem vermek demek.

***********************

BursaMühendis Kadınlar Derneği’nin kurulduğunuduyunca Makina Mühendisi sevgili kardeşimÖzgür Şimşek’i aradım, konuyu yazmak istediğimi söyledim.

Özgür,‘’olur’’ deyinceDernek Başkanı Endüstri Mühendisi Ülfet Öztürk ve Özgür Şimşek ile buluştuk ve Bursa Mühendis Kadınlar Derneği’ni, konuştuk.

***********************

Şimşek ve Öztürk’ün gözlerinde zekâ ışıltıları vardı; anne olma sorumluluklarını, meslek duyarlılıklarıyla bütünleştirmiş; Türkiye’nin geleceğine, mesleklerine katı yapmak adına dayanışma duygusuyla harekete geçmişlerdi.

Gün, mızmızlanma, şikâyet etme, günü değil.Sahaya inecek, emek verecek, dayanışma ağı örecek, örgütleneceksiniz.

DERNEĞİN VİZYONU VE MİSYONU

Ülfet Öztürk’ün verdiği bilgiye göre; dernek,19 Temmuz 2019’da kurulmuş ve bu ay ilk olağan genel kurulu yapılacak.Derneğe yer olarak Karaman Dernekler Yerleşkesi düşünülüyor.

Kurucu yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Başkan Ülfet Öztürk (Endüstri Müh.), Gökçen Kodaman( Makina Müh.); Funda Geyimer (Endüstri Müh.), Büşra Henden (Endüstri Müh.), Neslihan Özer (Makina Müh.), Tuğba Okay (Kimya Müh.), Demet Dengiz Oral (Kimya Müh.).

***********************

Ülfet Öztürk derneğin vizyonu ve misyonu için şunları söyledi:

‘’Uluslararası kadın platformlarında söz sahibi olacak Türkiye’nin potansiyel lider kadınlarını yetiştirmek; kendilerini gerçekleştirme yolculuğunda hayatlarına dokunmak istiyoruz. Mühendis kadınların Türkiye sanayisine katkısını arttırmak, kadınları iş hayatındaki rekabetçi koşullara karşı güçlendirmek, yüksek yetkinlik seviyesine ulaşmalarına katı yapmak ve mühendislik okuyan kadınların sektöre hazır olarak girmesini sağlamak da amacımızdır.’’

***********************

Bu güne kadar neler yapıldı?

‘’3 kolda çalışacağız. Liselerde mühendis olmak isteyen kız çocuklarımıza mühendisliği anlatmak; Üniversitede okuyan kadın mühendis adaylarımızı iş hayatına hazırlamak ve çeşitli sektörlerde yer alan mühendis kadınlarımızı desteklemek. Mühendislik kültürünü yaptığımız işte de uygulamak adına derneğimizin güçlü ve zayıf yanlarını, tehditleri ve fırsatlarını ortaya koyduk. Derneğimizin kültürünü oluşturan etik değerlerimizi belirledik ve bu değerlerimizi çok önemsiyoruz. Derneğimiz Atatürk duygu ve düşüncelerini benimsemiştir.’’ diyen Öztürk devam ediyordu sözlerine:

‘’Tüzüğümüzü hazırladık dernek yapılanmamızı oluşturduk. 7 ekibimiz var: Kurumsal İlişkiler Ekibi, Organizasyon ve Sponsorluk Ekibi, Proje Ekibi, Üye İlişkileri Ekibi, Bumkad Akademi Sosyal Medya ve Reklam Ekibi İnovasyon ve Girişimcilik Ekibi. 29 Kasımda konser yaptık,geliri derneğimize aktarıldı;  bu gelirle üniversitelerde okuyan kadın mühendislerimize burs olanağı sağladık. Şu an 5 mühendis kadın adayımıza destek veriyoruz. ‘’

***********************

Bundan sonraki hedefler?

‘’Genel kurul sonrasında çalıştaylarımız olacak. Kadınlarımızı destekleyecek projeler oluşturacağız. Bunun için ekip çalıştaylarından çıkacak sonuçlara ihtiyacımız var. Sonrasında 2020 Mayıs ayında derneğimizin lansmanını gerçekleştireceğiz. 19 Temmuz da derneğimizin doğum gününü de kutlamak istiyoruz. ‘’

***********************

Ülfet Öztürk sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Üniversitelerden mezun olan kadın mühendis sayısında ciddi düşüş var. Kadın mühendislerimizin mezun oranı %20. Bu oranı yükseltmek istiyoruz.  Mühendis kadın oranının artması kadar kalifiye mühendis kadınların sektörde yer alması da hedeflerimiz arasında. Kendini teknik veya davranışsal olarak geliştirmek isteyen ancak bu gelişim için yeterli kaynağı olmayan mühendis kadınlarımızın sayısı oldukça fazla. Biz de bu gelişim yolunda onlara destek vermek, birlikte gelişmek istiyoruz.’’

***********************

 ‘’Kadın isterse yapar; en iyisini yapar’’ diyerekBursa Mühendis Kadınlar Derneği’ne başarılar diliyorum.