Beslenme yaz da, kış da olsa her zaman çok önemli.

Besinlerin fiyatı kadar kalitesi ve sağlıklı olması da önemli hiç kuşkusuz…

Ne ki, ülkemizde sektörün biraz kendine özgü özel koşulları nedeniyle ürün sunumunun azaldığı dönemlerde aşırı fiyat artışları sıkça görülebilmekte…

Bununla birlikte besinlerin sağlıklı olup-olmadığı konusunda da kuşkular hep var olmakta.

Hem sağlıklı, kaliteli ve hem de uygun fiyatlı besine ulaşmak büyük sorun.

Zaman-zaman devletin, yerel yönetimlerin ‘Tanzim Satışı’ uygulamaları ise sürdürülebilir olamamakta.

İşte bu soruna çözüm olarak Bursa’da Osmangazi Belediyesive İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile Çarşamba Pazarpark’ta özel bir Pazar açıldı.

* * *

İlkinin geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştiği Pazar üretici ve tüketiciyi bir araya getirdi.

Her Pazar günü hizmet verecek olan bu pazar, üreticilerin günün ilk ışıklarında tarladan topladığı ürünleri, taze bir şekilde vatandaşa sunacak.

İlk Pazar hem taze ve hem de aracısız tüketiciye ulaşan ürünler tüketici tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bundan böyle Bursa'nın 17 ilçesinde yetişen ürünler, çiftçinin bereketli elinden direkt vatandaşa ulaşacak aracısız olarak.

Bursa genelinde üretim yapan çiftçiler, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartlarıyla Çiftçi Pazarı'nda tezgâh açacak her Pazar günü.

 

* * *

Aynı zamanda bir Tarım Kenti de olan Bursa'nın dört bir yanında yetişen ürünlerin en taze ve en ekonomik haliyle vatandaşla buluşması kuşkusuz önemli bir gelişme.

Türkiye’de üretici sürekli olarak yeterli kazanç sağlayamamaktan tüketici de uygun fiyatla ürün bulamamaktan şikâyetçi olagelmiştir.

Bunda hal yasası uygulamalarının büyük payı olduğu gibi yerleşik bir aracı yapılanmasının da rolü vardır.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın başlattığı bu uygulama ile artık üretici aracısız ürününü bu pazara getirebilecek, tüketici de sağlıklı ve ucuz ürüne kavuşabilecek.

Başkan Dündar’ın, ‘Önümüzdeki günlerde bu pazarımız daha da gelişerek, Türkiye'nin en önemli pazarlarından olacak’ demesini de bu uygulamanın diğer yerel yönetimlere de örnek olacağının işareti saymak gerekir.

 

* * *

Son yıllarda sağlıklı ürünlere talebin artması ve fiyatlarının giderek yükselmesi fırsatçıların gözünü açmış, ‘Organik Pazar’ aldatmacasıyla 

satış alanları oluşturmaya başlamışlardı.

Bazı pazar ve satış yerlerinde, köyden getirilen yumurtadan salatalığa, biberden zeytine birçok sertifikasız ürün 'organik' adıyla, normal ürüne göre 2-3 kat daha pahalıya satılmaya başlamıştı.

Bir ürünün organik olması için Organik Tarım Kanunu'na ve onunla ilgili yönetmeliklere göre üretilmesi gerekir çünkü.

Diğerlerine göre fiyatı 2-3 kat daha pahalıya satılan bu ‘Organik’ ürünler fırsatçıların yeni gözdesi olmuştu.

Oysa sertifikası bulunmayan ürünlerin 'organik' diye satılması suçtur.

Önemli olan İyi Tarım Uygulamaları ile çiftçilerce üretilen ürünlerin taze, sağlıklı ve ucuz olarak tüketiciye sunulmasıdır.

Arzu edenin daha pahalı olan ‘Sertifikalı Organik Ürün’eulaşmasının da sağlanmasının önünde bir engel yok ama bu konuda denetim önemli.

Denetimsiz, sertifikasız ‘Organik Ürün’ satışı tüketiciyi aldatmaktan başka bir şey değildir.