Dilimde tekerleme oldu; durup durup tekrarlıyorum:

‘’Cinayeti gördüm; ellerinde beton hançerler vardı.’’

********************

Acıklıdır; ömrüm Bursa’nın katledişine tanıklıkla geçti. Çocukluğumun ilk gençliğimin Bursa’sı avuçlarımdan uçup gitti.

Beton, cam, çelik, asfalt bir ağır koyu lekenin; akıl almaz bir kâr ve rant gözü dönmüşlüğüyle, ovaya yayılarak Bursa’nın yeşilini yutuşunu içim kan ağlayarak izledim.

Böylelikle hatıralarım da yağmalanmış oldu.

********************

Bursa’da doğmuş büyümüş; bu şehri terk edip bir başka şehre yerleşmeye içi elvermemiş Bursa sevdalısı bir köşe yazarı olarak; eski Bursa’yı yazmaya uğraşıyor; anıları, o güzelim komşulukları, dostlukları, mahalle kültürünü, sokakları, mimariyi, doğayı, hayat tarzını, yemek kültürünü, oyunları, gelenekleri konu ediniyorum.

Ve ‘’geçmiş asla geçmez’’ demeye; hatıraları canlı tutmaya; yapılan ağır şehircilik hatalarına itiraz etmeye çalışıyorum.

********************

Köşe yazılarımın altına içtenlikle yorum yazan okurlarımın dostlarımın ifadelerinden anlıyorum ki; eski Yeşil Bursa’ya büyük özlem var. Bursa’nın betona boğulması bu kenti sevenlere derin acı vermiş.

MÜEZZİNOĞLU’NUN HAVAALANI İTİRAZI

Eski Bursalılar Burada sayfası kurucusu; sevgili dostum, İnşaat Yüksek Mühendisi Kemal Müezzinoğlu; fotoğraf paylaşımlarıyla, yazılarıyla yüz bin üyesi olan Eski Bursalılar Burada sayfasında Yunuseli Havaalanı’nın imara açılmasına çok haklı gerekçelerle itiraz ediyor.

********************

Müezzinoğlu bu çerçevede yeni bir girişim başlattı. Sözü Müezzinoğlu’na bırakayım:

‘’Yetkililer ağzı ile söylenen; Yunuseli hava alanı imara açılıyor haberlerini grubumuzda sürekli veriyoruz, Henüz bir şey yok ama olabilir, tepkimizi koyalım, ne dersiniz?

"Yunuseli hava alanımıza dokunmayın, kesinlikle imara yapılaşmaya açılmasın " şeklinde kısacık bir yazıyı, Bursa Büyükşehir Belediyesinin iletişim kanalı olan beyazmasa@bursa.bel.tr adresine E- posta olarak gönderelim, dilekçenizin işleme alınması için E- posta da TC kimlik ve adres bilgilerinizi vermeyi unutmayın. (…) E posta gönderenlere Büyükşehir belediyesi Beyaz Masa dan:"Talebinizin Değerlendirilebilmesi için T.C. Kimlik No ve iletişim bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır. "şeklinde cevap gelebilir, istenen bilgileri verin, çekinmeyin.’’

Değerli dostum Kemal Müezzinoğlu Bursa’yı soyut değil somut biçimde seviyor; Bursa’ya sahip çıkıyor.‘’Ah o eski Bursa, vah o eski Bursa!..’’ diye edilgen biçimde iç geçirmekle yetinmiyor Müezzinoğlu; bu şehir için düşünüyor, yazıyor, itiraz ediyor, öneri getiriyor. Dahası; benimde editörü olmakla onurlandığım Eski Bursalılar Burada sayfasını kurdu ve büyük mesai harcıyor sayfa için.

Sevmek emektir; Müezzinoğlu Bursa’ya emek veriyor. Müezzinoğlu’nu bu örnek alınası tutumu için kutluyorum.

 

11 EYLÜL

Dün 11 Eylül’dü.

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümüydü.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarının; Bursa’nın kurtuluşu uğruna şehit ve gazi olanların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum; ruhları şad olsun. Bursa size minnettardır.

********************

Bursa’nın beton işgalinden kurtuluşunu da; inşallah, gelecekte sağlarız.

.