Marmara Bölgesi’nin güneyinde yaklaşık 135 kilometre uzunluğunda kıyısı bulunan Bursa'da; Karacabey, Mudanya ve Gemlik ilçelerinde geniş doğal kumsallar ile şehrimizin güzelliğine güzellik katan mavi sularımızın hak ettiği yatırımları alamaması, Bursa'da yaşayan vatandaşlarımız tarafından üzülerek izlenmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kıyı çevre planı üzerinde çok ciddi çalışmalar yaptığını görmekteyiz.

Bursa ilinin Marmara Denizi kıyılarında toplam 34 adet iskelesi yer almaktadır. Bu iskelelerden 27 adedi beton, 4 adedi ahşap, 3 adedi demir profilli iskeleleridir. İskelelerin 15’i amaçlı iskele, 19’u rekreasyonel iskeledir. Mudanya kıyılarında 10 adet, Gemlik kıyılarında 24 adet iskele yer almaktadır. İskelelerin tamamının imar planı yoktur.          

Bursa ilinin Marmara Denizi’nde sahip olduğu 115 km kıyı ve sahil hattının %49’unun (56 km.) kumsal alanlar olduğu tespit edilmiştir. Bursa ili kıyılarında kumsal olan alanların %57’si plaj olarak, %43’ü potansiyel plaj olarak belirlenmiştir. Mevcutta 32 km plaj, 24 km potansiyel plaj alanı bulunmaktadır. Bursa kıyılarında 18 adet plaj bulunmaktadır. Bu plajlardan 12 adedinde; duş, tuvalet gibi hizmet birimleri yer almaktadır. Ancak bu hizmet birimleri plajların kullanım kapasitelerine yetecek durumda değildir. 6 adedinde hizmet birimi bulunmamaktadır. Plajlarda altyapı ve hizmet için gerekli olan duş, gölgelik, tuvalet birimleri, büfeler, otopark, cankurtaran hizmeti vb. kullanımlar bütüncül olarak hiçbir plajda yer almamaktadır. Bu nedenle plajlarda altyapı ve hizmet tesisleri yetersizdir. Diğer yandan Eğerce ve Eşkel Halk Plajlarında yosunlaşma ve Kumsaz Halk Plajında deniz suyunda bulanıklık görülmektedir. Ayrıca 18 adet plajın 12 adedinde temizliğin yetersiz olduğu, 9 adedinde su kalitesinin yetersiz olduğu, 13 adedinde deniz suyunun kirlenme riskinin olduğu tespit edilmiştir. Plajlarda mavi bayrağa sahip plaj da bulunmamaktadır.

Marmara'nın incisi payidar şehrimizin geleceğimiz ve bizden sonraki nesillere temiz bir deniz ve kumsal bırakmak için her bir bireyimizin duyarlı olması gerekir.Çevreyi koruma bakımından sahillermizin planlı bir şekilde halkımızın kulanımına açılması gerekir.

Ayrıca liman  yapılması planlanan bölge ile halkımızın kullanımında olacak bölgenin en az 5000 mt uzaklıkda olması gerekir.

Sahil ilçelermizin ulaşım sorununda yaz aylarında ciddi manada artış olduğu görülmektedir. Buna paralel olarak otopark sorunu da çıkmaktadır; katlı otopraklar ile park sorununa çare bulunması gerekmektedirr.

Buradan şehrimizin tüm yöneticilerini yaptıkları ve yapacakları hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. Yeşil bir şehir için halk ve yöneticiler elele olmasını temenni ederim.