Bursa Eski Valisi Münir Karaloğlu döneminde görkemli bir törenle tanıtımı yapılan Bursa Kent Logosu, ne yazık ki bu kentte yaşayan birçok kimsenin içine sinmemişti. Hatta lale figürlü ve bordo-mavi renk ağırlıklı logonun değiştirilmesi için kampanya bile düzenlenmişti sosyal medyada…

 

22 Ekim 2014 Tarihinde yapılan logo tanıtım töreninde konuşan Vali Karaloğlu:” 2 Ana figür ve 3 renkten oluşan yeni Bursa logosu, kentin markalaşma konusundaki önemli adımı olmuştur” demişti.

Özellikle bu kentte doğan ve kentin değerlerine sahip çıkanların hiç de içine sinmeyen bu logoyu, ısrarla kullanan bazı kamu kuruluşu ve STK’lar da olmuştu bu arada…

O zamandan bu yana tam 5 yıl geçti. Bursa; bu süreçte halktan kabul görmeyen logo yerine, gerçekten de kenti en iyi şekilde anlatan yeni bir logoya sahip olamadı. Bu süreçte Bursa Valiliği kendi logosunu değiştirerek, 16 yıldızlı, çınar yapraklı ve kırmızı-beyaz ağırlıklı bir logo kullanmaya başladı.

Şimdi olaya yeniden ve biraz daha farklı bakmak gerekiyor. Bu kenti anımsatan gerçek figürler kullanılarak ve düzenlenecek bir yarışma sonucu Bursa kamuoyunca belirlenecek bir logoya ihtiyaç vardır bu kentte… Bursa’da doğan, büyüyen, yaşayan ve doyan tüm kesimlerce; kenti tam olarak anlatmadığı gerekçesiyle kabul görmeyen lale figürlü logonun acilen tüm kentin gündeminden çıkarılması bir zorunluluktur artık…

Kentin bazı yerlerinde görüyoruz bu logoyu hala…

Bursa;bundan sonra özgün logosu ile tanıtılmalıdır her yerde ve her zaman…

                    YEŞİL OLMAZSA OLMAZIDIR KENT LOGOSUNUN..!

Ama geldiğimiz bu noktada; Bursa’nın tek bir doğru üzerinde birleştiğini ve “ben yaptım oldu” mantığının yanlışlığının gözler önüne serildiğini gördük yakın geçmişte…Kentli de aidiyet duygusu yaratmayan o logoya karşı duran STK’lar olmuştu o günlerde…Kent demokrasisinin gelişmesi ve değerlere sahip çıkılması anlamında önemli bir adım atan Kent Konseyi bile veto etmişti logoyu…Bursa Kent Konseyi’nde yapılan toplantıdan çıkan yüzde 95’lik red kararı da bu işin tuzu biberi olmuştu. İstenen şey; kentin temel simgeleri olan Çınar yaprağı, Karagöz-Hacivat, Uludağ, Yeşil Türbe, Teleferik, Kılıç-Kalkan ve de yeşil doku kullanılarak Bursa’yı her yerde ve tüm zamanlarda tanımlatacak YENİ BİR LOGO tasarlanmalıydı acilen…Ve de yeşil olmalıydı bu kentin logosunun olmazsa olmazı..!

Şimdi bu talepleri de içine alan başka düşünceler de var logo konusunda…Bursa’yı içinde duyan, bu kenti yaşayan ve duygusal öğeleri göz ardı etmeyen sanatçılar tarafından yapılmalı yeni logo…Uludağ Üniversitesi de için içinde olmalı, Bursalı sanatçılar da…Yani; Bursa’nın logosunu Bursalılar belirlemeli…

Şimdi Bursa Akademik Odalar Birliği’nin 14 Kasım 2104’te yaptığı basın açıklamasına dikkat çekmek istiyorum. BAOB tarafından yapılan o açıklamada: “Bu logonun ve sloganın belirlenmesinde Bursa halkının ve kent bileşenlerinin görüş ve önerilerinin alınmaması manidardır. Bursa Valiliği tarafından akademik odalarımıza gönderilen genelgeyle söz konusu şehir logosunun içselleştirilmesi amacıyla tüm yazışmalarımızda ve binaları girişlerindeki bayrak direklerinde kullanılması için 31 Ekim’e kadar süre verilmesi, şehir logosu olmayan yazışmaların imzalanmayacağının belirlenmesi dayatmacı bir tavır olarak görülmektedir “ denilmişti.

Bursa’nın marka değerlerini ve kentin tarihi-kültürel ve doğal özelliklerini içeren farklı tasarımların internetten halk oylamasına sunularak, herkesin sahiplenebileceği yeni bir logo hazırlanmasını isteyen BAOB yönetimi, yaşanan süreci o zaman yoğun bir şekilde eleştirmişti.

Görülüyor ki; gerek BAOB gerekse Bursa Kent Konseyi, yeni bir logo adresi vermişlerdi 5 yıl önce…Ama o zamandan bu yana önemli bir gelişme olmadı bu konuda…

Bu arada kentte turizm pazarlaması anlamında yeni gelişmeler var. Artık Bursa; turizm kenti olma yolunda kıpırdanmaya başladı. İşte bu durumda; kentin markalaşmasına ve tanınmasına neden olabilecek yeni bir logo hemen hazırlanmalı ve kentin 4 bir tarafındaki turistik mekanlara konulmaya başlanmalıdır.

Kenti gerçekten anımsatan renk ve figürlerle…Olmazsa olmaz olan yeşil renk ile birlikte…

Bu konuda görev ve sorumluluk kime düşüyorsa; bir an önce hayata geçirmelidir Bursa’nın bu acil sorununu…Bursa’nın kent logosu,Yeşil Bursa gibi olmalıdır.

ÖZLÜ SÖZLER: Yükselmenin iki türlüsü vardır. Biri; kendi değerlerine dayanarak yükselmek, diğeri başkalarının değersizliğine dayanarak yükselmek…(La BRUYERE)                     

        LOGO ;KENTSEL KİMLİĞE BİLİMSEL BİR BAKIŞ MI..?

Son 5 yılda yoğun bir şekilde yaşanan logo tartışmalarının artık son bulması ve Bursa’da kent halkının benimsediği bir kent logosunun hazırlanması aşamasına geçilmesi gerekiyor. İşte bu aşamada; bilimsel bir araştırmanın notlarına da gereksinimimiz olabilir diye düşünüyorum.

Şimdi kent logolarına hitaben çalışmalar içeren bir araştırmaya yer vermek istiyorum bu köşede…

Dönemin Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Mete Çamdereli ve 3 araştırma görevlisi tarafından yapılan “Kentsel kimlik göstergesi olarak kent logoları”  isimli bilimsel 2006 tarihli çalışmanın Bursa’nın ilacı olabileceğine inanıyorum.

Hiç olmazsa sorunun çözümünde  nereden başlanacağını öğrenmemiz için…

Her işletme ya da kuruluş gibi kentlerinde kurumsal kimliği ve bu türden bir imajları olması gerektiğine dikkat çeken araştırmacılar, Bursa dahil 16 Büyükşehir Belediyesi logolarını tek-tek yorumlamışlar.

İnce eleyip sık dokuyarak bir sonuca da varmışlar kent logoları ile ilgili…

Bir kent imajının olumlu olabilmesi için hizmetlerdeki kalite ve istikrara ve de onların etkin bir biçimde anlatılmasına bağlı olduğuna dikkat çekilen araştırmada; kentsel rekabet bağlamında kentlerinde artık mal/hizmet sunan işletmeler gibi –markalaşma- eğilimi ve gereksinimi göstermesi belirtiliyor.

Şimdi Bursa’da bu aşamada yapılması gereken en önemli şey; araştırmak ve uygulamaktır.46 Sayfalık Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi araştırmasının mutlaka incelenmesini istiyorum ve bir kent logosunun sadece görüneni değil, görünmeyenleri de anlatması gerektiğine dikkat çekiyorum. Barındırdığı simgeler, şekiller, betimler ve çizimler ile doğru çağrışımlar yaratacak ve kavramsal bir bütünlüğe ulaşacak bir BURSA KENT LOGOSU’na bir an önce kavuşmamız gerekiyor.

Bursa’ya ve Bursalılara yabancı gelmeyecek içten-sıcak ve doğru bir kent logosuna…