Ne güzeldirler, ne çok severim Bursa’nın çay bahçelerini.

Hüsnü Güzel, Yeşil Çay Bahçesi, Mahfel, Özgen Çay Bahçesi, Orman Çay Bahçesi, Kükürtlü Çay Bahçesi ve diğerleri.

Hepsinde çocukluğumdan, ilk gençliğimden hatıralar var.

***********************

Mekânları inşa ederiz sonra da mekânlar ruhumuzu inşa ederler.

Biz Bursa’nın mekânlarıyız, mekânlarda ömür süreriz, onların aynasından yansır ömrümüz; onlar varoluşumuzun tanıklarıdırlar.

***********************

Çay bahçelerinde ağaç gölgeli masalardan birine oturur, bazen kuş cıvıltıları içinde; bazen inceden esen yelde yapraklar hışırdarken; bazen fıskiyeden dökülen su sesine kulak vererek veya çiseleyen yağmurda;  çayımı, salebimi, kahvemi yudumlar, kitabımı okurum; hayallere dalar, hatıralarla avunurum; kimi vakit bir yaprak düşer masama; alır onu kitabımın arasına koyarım.

 

KÜKÜRTLÜ ÇAY BAHÇESİ

İçimde yaradır tarihi Kükürtlü Çay Bahçesi’nin (Wamtes adına ısınamadım)  kapalı oluşu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Kükürtlü Kaplıcaları Atatürk Rehabilitasyon Merkezi içindeki bahçenin kanatlı demir kapısına vurulan kilit sanki ilk gençliğime vurulmuş gibi.

***********************

Bir vakitler sahnesinde fasıllar olurmuş, toplu sünnetler yapılırmış; Hamiyet Yüceses, Safiye Ayla, İsmail Dümbüllü gibi sanatçılar sahne alırmış bahçede.

Kükürtlü Çay Bahçesi’nineski ve yeni halinin fotoğraflarına bakınca, içim cız etti.

Ot bürümüş, bakımsız kalmış bahçenin bir an önce eski canlılığına kavuşmasını diledim.

Bahçenin duvarlarının önündeki reklam tabelaları ise burasının varlığını gölgeliyordu.’’

Böyle yazmışım “Kükürtlü Çay Bahçesi viranelik olmasın’’ başlıklı köşe yazımda geçen sene ve yazımın sonunda Kükürtlü Muhtarı Canan Akın Erdem’in Kükürtlü Çay Bahçesi’nin yeniden açılması için sergilediği çabaya değinmiş ve bir dileğimi iletmişim:

“Umarım Bursa Uludağ Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz üniversite bünyesindeki tesisin tekrar açılmasını sağlar.’’

 

REKTÖRDEN MÜJDE

Ve beni mutlu eden bir gelişme:

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz Olay Gazetesi Köşe Yazarı sevgili Mustafa Özdal’a “Pazartesi Söyleşileri’’nde demiş ki:

“Kükürtlü Bahçe’yi ve kaplıcayı açmak için ihaleye çıkacağız. Aldığımız haberler doğruysa Anıtlar Kurulu’ndan onay geldi bu yerler için. Bu iki yeri tarihi yapıya uygun şekilde hizmete açmak için 10 yıllığına ihaleye çıkacağız. Bunu yapabilirsek, hem kaplıcayı kurtaracağız, hem gelir elde edeceğiz. Diyelim ki ihalelerde istediğimiz teklifi alamadık. Kaplıca yeniden Tıp Fakültesi’nin Fizik Tedavi Polikliniği olarak devam edecek. Geride kalan kısımlarını da bir şekilde ihale edeceğiz.’’

Konuyu gündeme getiren Mustafa Özdal’a Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’a Bursa’nın sembollerinden olan tarihi mekân konusundaki duyarlılıkları için teşekkür ediyorum.

Gelişmeleri heyecanla izleyeceğim; Kükürtlü Çay Bahçesi’nde çayımı yudumlayarak kitap okumak için sabırsızlanıyorum.

 

NOT: Sevgili dostum Bursa sevdalısı İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Tözün Bingöl’e konudan beni haberdar edişi nedeniyle teşekkür ediyorum.