Hava Durumu

Bursa'da Suç Oranlarında Dikkat Çeken Düşüş

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, 2023 Ocak ayına oranla 2024 Ocak ayında asayiş olaylarında yüzde 16'lık bir düşüş yaşandığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 11:32
Kaynak: İHA
Bursa'da Suç Oranlarında Dikkat Çeken Düşüş

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, 2023 Ocak ayına oranla 2024 Ocak ayında asayiş olaylarında yüzde 16'lık bir düşüş yaşandığını duyurdu. Son 5 aylık dönemde ise bir önceki 5 aya göre yüzde 10'luk bir azalma gözlemlendi.

Ayrıntılı verilere göre, hırsızlık, yağma ve yankesicilik gibi suç türlerinde yüzde 38'lik bir düşüş sağlanırken, aranan şahısların yakalanma oranında da önemli bir artış kaydedildi. 2023 Ocak ayında 3 bin 293 olan yakalanan aranan şahıs sayısı, 2024 Ocak ayında 4 bin 7'ye yükseldi. Bu kişiler arasında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 997 şüpheli de bulunuyor.

Cinayet, gasp, yaralama ve taciz gibi ciddi suçlarda da düşüş yaşandı. Geçen yıl Ocak ayında 8 cinayet kaydedilirken, bu yıl aynı dönemde 6 cinayet meydana geldi ve tüm şüpheliler yakalandı. Ayrıca, evden, iş yerinden ve otodan hırsızlık ile yankesicilik suçlarında yüzde 50'ye varan azalmalar dikkat çekti. Suçların çözülme oranı da yüzde 84'ten yüzde 90'a yükselirken, mal varlığına karşı işlenen suçlarda çözülme oranı yüzde 55'ten yüzde 65'e çıktı.

Vali Mahmut Demirtaş ve Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu'nun göreve başlamasından bu yana suç oranlarında gözle görülür bir düşüş sağlandı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, suç ve suçluların üzerine daha etkin bir şekilde gitmeleri sayesinde son 5 ayda asayiş olaylarında önemli bir azalma sağladı.

Yağma, iş yeri hırsızlığı, oto hırsızlığı, motosiklet hırsızlığı, evden hırsızlık ve yankesicilik olaylarında kaydedilen düşüşler, Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün suçla mücadeledeki başarısını ortaya koyuyor. Bu veriler, Bursa'da güvenliğin arttırılması için yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.