Hava Durumu

HERKES SUSTU, ŞİİRLER KONUŞTU O GECE..!

21 Mart 1999 tarihinde UNESCO tarafından ilan edilen Dünya Şiir Günü, Bursa’da da kutlandı. Edebiyatçı Muhsine Arda’nın organizasyonu ile Nilüfer Adranos Hotel’de toplanan Bursalı şairler, hem kendi şiirlerini hem de dünya edebiyatından bazı şiirleri seslendirdiler.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2024 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 13:07
Kaynak: FERHAT ŞAHİN
HERKES SUSTU, ŞİİRLER KONUŞTU O GECE..!

 

UNESCO tarafından dilsel çeşitliliği şiirsel anlatım yoluyla desteklemek amacıyla 21 Mart 1999 tarihinde ilan edilen Dünya Şiir Günü, tüm ülkede olduğu gibi Bursa’da da kutlandı.

Şair-Yazar Muhsine Arda’nın organizasyonu ile Nilüfer ilçesindeki Adranos Hotel’de bir araya gelen 50’den fazla izleyici, şiir dolu bir akşam yaşadılar.

Dünya Şiir Günü kutlamasına katılan şairler hem kendi şiirlerini seslendirirken, dünya edebiyatından seçilmiş birçok şiiri de seslendirerek şiirlere hayat verdiler.

İngiltere, İran, İrlanda, ABD, Gürcistan, Arnavutluk, Belçika, Filipinler, İtalya, Letonya, Hindistan, Afganistan, Portekiz ve Yunanistan’da yaşayan 15 şairin birer yapıtı, toplantıya katılan şairler tarafından seslendirilirken, seslendirmeyi yapan şairler kendi şiirlerinden de birer şiiri okudular.

                                  23 ŞAİRDEN 23 GÜZEL ŞİİR

Dünya Şiir Günü organizasyonunu yapan Muhsine Arda, toplantının açılışında yaptığı konuşmada “Dünya Şiir Günü’nde şiirlere hayat katmak, şairlerin yalnız olmadığını göstermek için toplandık. Ne mutlu şiirlere ve onlara ses veren şairlere” dedi.1991 Yılında ilk şiir toplantısını birlikte organize ettikleri Tarık Günersel’in bu toplantı ile ilgili mesajını da okuyan Muhsine Arda, izleyicilere güzel bir şiir dinletisi hazırladıklarını belirtti.

Türkiye Yazarlar Sendikası Temsilcisi Süreyya Akçay’da şiirin büyülü dünyasından yola çıkarak insanlığa ulaşan duygulu güzelliklerden bahsetti ve sendikanın bildirisini okudu.

21 Mart Dünya Şiir Günü’ne katılarak izleyicilere duygu yüklü şiirlerini okuyan şairlerin isimleri ise şu şekilde: Süreyya Akçay, Dr. Hüsamettin Olgun, Hafize Gün, Fatma Lapacı, Erdel Demirbel, Esra Dökmen, Elif Burcu Özkan, İlhan Şensılay, Şükrü Esen, Ramazan Ulusoy, Binay Kazan, Seyrullah Vatansever, Güler Erdem, Aslıhan Çiftgül, Atilla Can, Galip Şen, Murat Emre, Özlem Güner, Kenan Sönmezay, İsmet Kür, Ferit Bilge Gültekin ve İbrahim Yazgan

Kaynak: FERHAT ŞAHİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.