Ersel PEKER/ÖZEL HABER

Devletin sunduğu neredeyse sıfır maliyetli yenilenebilir enerji teşviklerinden yararlanmak isteyen Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de ilk olacak bir çalışmaya imza atttı.


Bursa'ya toplu taşıma hizmetini veren BURULAŞ'ın Kestel'den başlayıp Uludağ Üniversitesi'ne uzanan 38 kilometrelik BursaRay hattındaki 32 istasyonun enerji ihtiyacını karşılamak için ihale gerçekleştirdi.
İhaleyi alan Tek Enerji Firması, istasyonların çatılarına güneş panelleri monta etmek suretiyle sistemin üreteceği enerji TEDAŞ'ın şebeke hattına verilecek. Böylece BursaRay istasyonlarında kullanılan yürüyen merdiven, asansörler ve iş yerlerinin elektrik bedeli TEDAŞ ile mahsuplaşmak suretiyle ücret ödenmeyecek.


Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, metro istasyonlarında uygulamaya başlanılacak güneşten enerji üretme işini daha da geliştirmek için hedef büyüttü. Orhaneli ilçesinde belediyeye ait 79 bin metrekare arazide güneş enerjisi üretecek bir tesis kurulmasına onay vermesiyle süreç ihale aşamasına gelindi.


Kısa süre sonra ihalesi yapılarak arazide panel montajlarına başlanacak güneş enerjisi santrali 5 megavat elektrik üretebilecek kapasitede olacak.
Elde edilecek enerjinin TEDAŞ'a satılmak suretiyle BursaRay'ın çalışmasında ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin bir bölümü mahsuplaşma yöntemiyle karşılanmış olacak.


Böylece sistem sayesinde BURULAŞ yüzde 8, yüzde 9 oranındaki enerji ücretlendirmesi hesaplamasında ilk etapta yılda ortalama 5 milyon lira tasarruf sağlamış olacak.