On TV’de Spor Gündemi programında Bursaspor’un öze dönüş operasyonu değerlendirildi.

On TV ekranlarında yayınlanan Cevat Türe’nin sunduğu Spor Gündemi programına Bursasporlu eski futbolcular Sedat Özbağ, Şükrü Tekbudak ve Spor yorumcuları Recai Düzce ile Salih Fındıkkaya konuk oldu.

 

Programda yeni sezon öncesi Bursaspor’un durumu hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Teknik kadroda yer alacak yeni isimler olan Serdar Kurtuluş, Fazıl Tan, Fatih Şen, Emre Uğur ve Murat Altan hakkında konuşan Sedat Özbağ “Çoğu Bursaspor formasını giymiş ve öze dönüş projesinde de rol aldılar. Bu yönden baktığımızda öz kaynakları kullanma adına da olumlu bir gelişme oldu. Onlara başarılar diliyoruz. Bursaspor geleceğini ilgilendiren bir yapılanma içerisine girdi. Bursaspor’un idari yönden de bir yapılanma içerisinde olacağını tahmin ediyorum. Bursaspor’un değişim, dönüşüm ve gelişimin içerisinde olduğunu görüyoruz. 5 Ekim’e kadar mühlet var. Yönetimin bu süreyi iyi bir şekilde değerlendireceğini düşünüyorum. Başkan planlarla, projelerle geldiğini ve sponsorlarının olduğunu ifade etti. Doğru adımlar, doğru işler Bursaspor’u doğru yola sokacaktır. Çünkü Bursaspor raydan çıkmış vaziyetteydi. Mustafa Er’e gelecek olursak, O Bursaspor’u temsil ediyor. O yüzden verdiği demeçlere dikkat etmesi lazım. Senin eleştirme hakkın yok. Sen eleştirilirsin. Orada görev yapan eleştirilir ama sen eleştiremezsin. Kamuoyuna mesaj verirken çok daha dikkatli olunması gerekir” ifadelerini kullandı. Bursaspor’un transfer politikasını değerlendiren Özbağ, “Transferde geçen sene abileri aldık. Şimdi de dedeleri mi alacağız? Geçen sene ağzımız yandı. Yine aynı şeylere dönüş olursa ben üzülürüm. Geçen sene başlarken bir mağlubiyet vardı. Ama arka arkaya üç galibiyet de alındı. Sonrasında takımın kimyası bozuldu. Takımın abileri geldi, onlar form tutacak denildi. Bu kadar saçma bir şey olabilir mi ya? Her geçen maç Bursaspor’un hanesine yazılıyordu. Maçlar oynanırken Bursaspor’un sabretme şansı yok. O gençlerin ne kadar geriye gittiğini Hatay maçında gördük. Yine bu tip ‘abileri’ alarak bu sendromu yaşamayalım. O gençlere de Bursaspor’a da yazık. Öz kaynak diyoruz, öz kaynakları kurutmayalım. Gençlerin para peşinde değil de forma peşinde koşması lazım. Eğer biz bunu aşılayabilirsek hem para kazanacak ileride hem armaya sahip çıkacak. Bundan mutlusu kim olur ki? Biz de aynı yollardan geçtik. İlk yedi maç Bursaspor’un hedefini gösterecek bir aynadır. Dördü dışarıda, üçü içeride. İçeride Adana Demirspor, Giresun ve Balıkesir maçları var. Bursaspor- Balıkesirspor hazırlık maçını izledim. Balıkesirspor vasat bir takım. Bizim takımın ne verebileceği de soru işareti. Bizim takım mücadele eder, koşar ama üçüncü bölgede ne yapar? Nasıl bir şablon çıkacak ortaya? İleri çıktığımız zaman geride nasıl bir önlem alacağız? Çünkü ilk maçta çok tecrübeli bir takımla oynayacağız. Adana Demirspor geçen seneki takımı muhafaza etti. Adana Demirspor maçı geçtikten sonra takım hakkındaki fikirlerimizi biraz daha net söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.


“ÖZÜMÜZE DÖNDÜK”


Bursaspor’un özüne döndüğünü söyleyen Salih Fındıkkaya “İstediğimiz şeyler oluyor. Mesut Mestan, Adana Demirspor’la oynadığımız play-off maçından hemen sonra kongreyle ilgili bir karar alabilmiş olsaydı önümüzde daha geniş bir zaman olacaktı. Onu bir kayıp olarak görüyorum. Sonrasında TFF’nin alacağı karar beklenildi, Süper Lig’e alınacağız mı diye düşünüldü. O da olmayınca kongre kararını açıkladı. Biz de kongre üyelerine ayın yirmi üçünde toplanalım, dedik. Olmadı, ayın otuzuna kaldı. Sonrasında mazbata töreninde bir olumsuzluk oluştu. Ertesi gün de Sayın Kamat teknik kadroyu açıkladı. Sayın Kamat’ın hem kendisi hem de yönetimine aldığı insanlar genç isimlerden oluşuyor. Teknik kadrodaki isimler de Bursaspor’da oynamış isimler. Serdar Kurtuluş’un da teknik kadroda yer alması hakikaten çok güzel oldu. Öze dönüş düşüncesiyle Sayın Kamat’ın böyle bir hamlesi oldu. Altyapımızda süre bulduğu takdirde çok istifade edebileceğimiz çocuklar var. Geçen sene ilk dört maçı genç oyuncularla oynadık. Benim hep gözümün önünde Emirhan, İsmail, Ataberk, Rüştü… Açıkça söyleyeyim, ben bu çocukları tutuyorum. Çünkü canla başla oynuyorlar, hata da yapacaklar, doğaldır. Geçen sene o yanlış transferlerle beraber bu çocuklar şans bulamadı. Şans bulamayınca da geriye düştüler. Geçen sene Adana Demirspor’dan bir kaleci transferi yapıldı, Emrullah alındı, bir maç oynadı. Ya şimdi Ataberk varken ben niye Emrullah’ı alayım? Yanlış bir uygulama oldu. Gençler ve tecrübeliler, Adana Demirspor maçında biz bu karmayı göreceğiz. Özer’e çok büyük bir görev düşüyor. Tam abilik yapacak. Mustafa Er’in saha içinde baş yardımcısı olacak bir pozisyonda. Önemli olan takım olabilmek, gençlerle tecrübelileri iyi harmanlayabilmek. Adana Demirspor maçı da bize bir işaret verecektir. Adana Demirspor’la play-off oynamıştık. İlk maç daha da anlam kazanacak’’ açıklamasını yaptı.


‘’OCAK AYINA KADAR GENÇLERLE DEVAM EDİLMELİ’’


Takımda gençlere yer verilmesi gerektiğini vurgulayan Şükrü Tekbudak, “Kendimizi neticelendirmek açısından öze döndük. Bursalı çocukları transfer ettik. O da biraz mecburiyetten oldu. Üzülmezler, Koşukavaklar geldi ama sonuç hep hüsrandı. Sonuç olarak kaybedilen koca bir sene var. Geçen seneden beri hep tenkit ettiğimiz şey neden gençlerle gidilmediğiydi. Bir koca bir yılı başarısız olsak da genç oyuncularla götürseydik bizim kadromuzda en azından 7-8 tane tecrübeli eleman olacaktı. Ben Erkan Kamat’ı tebrik ediyorum. Ateşten gömleği giydi. Mesut Mestan beceremeyeceğini anladı, bıraktı. Çünkü bayağı da yıprandı. O da kendince elinden geleni yaptı. 5 Ekim’de eğer tahta açılmazsa olan kadromuzla devam edeceğiz. Benim şahsi kanaatim Erkan Kamat’ın ateşten gömleği giydiğini ve herkesin ona destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Pandemi dolayısıyla ortamın durumu belli, kimse normal şekillerde transfer yapamıyor. Bursaspor bir iki eksiğin haricinde kadrosunu korumuş görünüyor. Hiç değilse ocağa kadar bu genç oyuncularla gitmemiz lazım. Mustafa Er olsun yardımcıları olsun bu gelen çocukların hepsini tanıyorlar. Özelliklerini de biliyorlar. Dolayısıyla kırk kişi içinden seçimleri zor olmayabilir. Ben ağırlıklı olarak gençleri öne sürmelerini diliyorum. Yani ocağa kadar bizim çocukları değerlendirmelerini istiyorum. Önce bizim çocukları onore edelim. Bizim çocuklara şans verelim ve dolayısıyla bunlardan ekip yaratalım. Ondan sonra bize katkı yapabilecek tecrübeliler her zaman başımızın tacıdır. Pazar günkü Adana Demirspor maçı bir yerde final maçı gibi ve geçen senenin de rövanşı olacak. Dolayısıyla alacağımız iyi bir sonuç taraftar, futbolcular ve yönetim açısından da moral kaynağı olacak. Maç maç gidip önümüzde bir hedef belirlemek lazım. Biz her türlü koşula rağmen geçen sene play-off’a girdik. Eğer Mustafa Er herkesi iyi değerlendirirse, oyuncular da ona inanırsa ortaya güzellikler çıkar. Bizim şimdi hedefimiz Süper Lig’e çıkmak. Misyonumuz da oyuncuların başarılı olmaları. Hepsinin başarılı olması sayesinde vizyonumuza ulaşabileceğiz. Bizim gençlerden beklentimiz kafalarını sadece futbola vermeleridir. Başarı için bu çocuklara özgüven vermek şart. Mustafa Er’i zaten herkes kabul ediyor. Ocak bizim kırmızı çizgimiz, ocağa kadar bizim çocuklarla oyna, hem eleman kazandır hem kendin kazan’’ dedi.


“FENERBAHÇE BURAK KAPACAK’I İSTİYOR”
Bursaspor’da kadro planlanması hakkında konuşan Recai Düzce “Öze dönüş diye bir şeyden bahsediyoruz. Burada bize düşen yönetimin, teknik kadronun her koşulda yanında olmamızda fayda var. Benim gördüğüm bazı gerçekler var. Transfer işi biraz sıkıntılı gözüküyor. Bu sıkıntıyı atmak için de yönetim elinden geldiği kadar çalışıyordur diye düşünüyorum. Sayın Başkan Kamat, elimizdekini kaybetmemek için büyük bir uğraş veriyor. Kongre gecikti, seçimler gecikti, kulübün devri gecikti. Onlar gecikmeseydi belki kaleci Çağlar’ı bile kaybetmeyebilirmişiz. Ama ne yapalım? Bundan sonrasına dikkat edeceğiz. Ocak ayına kadar elimizdeki potansiyelle gideceksek eğer, bunun içinde ben transferde adı geçen Burak Kapacak’ın da, Kubilay Kanatsızkuş’un da kadroda olmasını isterim. Ne olur bu altı ay? Hepsi değerlerine değer katacaklar. Bilhassa Burak Kapacak için konuşuyorum. Şimdi 300 bin Euro konuşuluyor ama o para bir altı ay sonra 2 milyon Euro olur. Burak Kapacak’ı Fenerbahçe istiyormuş. İsterse istesin. Volkan Şen bizden Fenerbahçe’ye gitti. Şimdi nerede? Burak Kapacak’ın önündeki bu örneklere bakması lazım. Kadro yenileniyor ama adamakıllı kemikleşmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.