Uludağ'da yıllardır sorun olan hatta cinayetle sonuçlanan son hadisenin yaşanmasına sebep Milli Parkların uhdesindeki kızak, kayak, kar motoru, fotoğraf ve meydandaki otoparkın kiralanması işine Vali Yakup Canbolat el koymuştu.

Ardından Valilik, geçtiğimiz kış sezonu öncesi geçmişteki olumsuzlukların tekrarlanmaması için buraların işletme ve kiraya verilmesi işini Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım şirketi olan BURULAŞ'a verilmesini sağlamıştı.
Daha sonra bu alanlar için BURULAŞ'ın çıktığı ihaleyi giren üç firmadan Eser Kuyumculuk yıllık 6 milyon lira bedelle almıştı.
İhaleyi alan firmanın geçmişte bu ve benzeri işletme tecrübesi olmadığı için olsa gerek, tabii ki pandemi sürecinden ötürü sıkıntı da yaşanınca sözleşme henüz bir yıllık süre dolmadan karşılıklı fes edildi.
Şimdi benzer bir ihale var önümüzde.
30 Haziran'da BURULAŞ, Bursa-Ray'ın 38 istasyonundaki ticari alanlarını yeniden ihaleye çıkarıyor.
3 yıllık artı 2 yıl opsiyonlu olarak kiraya verilecek toplamda bin 109 metrekarelik ticari alan için yıllık 3 milyon 143 bin 665 TL artı KDV bedelle ihaleye çıkılacak.
Kısacası 3 yılda BURULAŞ'ın kasasına 10 milyon lira girecek şayet bir sorun yaşanmaz ise.
Burada vurgulamak istediğim, Uludağ'daki gibi yanılgıya düşülmemesidir.
Yani her parası olan ihaleye girmemeli.
Hatta BURULAŞ'ın kara para aklanacak yer olmadığını ihaleye girecek firmaların kiralama işi yaptıklarını gösteren "yeterlilik belgesi" şartı aranmalıdır.
Aksi halde birilerinin çıkıp ihaleyi alması çok da zor bir şey değil.
Önemli olan ihaleyi alacak firmanın bu işin uzun vadede üstesinden gelebilecek konumda olmasıdır.
Elbette sözleşme şartnamesinde aksi durumda zararın ihaleyi alan firma tarafından ödeneceği vurgulanmış olsa da netice de bir şekilde BURULAŞ'ın kaybı söz konusudur.
Öyle değil mi?
Normal zamanlarda günlük yaklaşık 2.5 milyon lira ciroya ulaşan BURULAŞ, pandemi döneminde günlük yolcu taşıma sayısı yüzde 85 azalmasıyla ciddi anlamda ekonomik sıkıntı içine girmiştir.
Dolayısıyla da Büyükşehir Belediyesi...
Ortada böylesi bir tablo varken BURULAŞ, kendini daha da zora sokacak sürece girmemeye dikkat etmelidir.