8 Şubat’ta Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin Genel Kurulu var; 9 Şubat’ta ise seçim yapılacak.

Cuma sabahı, Çağdaş Mühendisler’in düzenlediği kahvaltılı basın toplantısına katılmaktan mutluluk duydum.Bunun iki nedeni var:
İlki; dostlarımla samimi, nezih bir ortamda sohbet etme olanağı bulmam. 
İkincisiyse,Halkın Mühendisleri olan Çağdaş Mühendislerin büyük bir mesleki duyarlılık ve çalışkanlıkla Bursa’nın sorunları konusunda yaptıkları hayati açıklamalar, öneriler. Yani Bursalılar için tuttukları akıl ve vicdan nöbeti. Onlara minnettarım emekleri için.
***********************************
Bu yılın enlerini seçerken bu nedenle en başarılı meslek odası olarak Bursa Makina Mühendisleri Odası’nı belirlemekte hiç tereddüt etmedim.
********************************
Fikri Düşünceli çok başarılı, çok üretken geçen bir dönemin ardından tekrar oda başkanlığına aday. Düşünceli, iki yılın hizmet dökümünü anlatırken yapılanlardan etkilenmemek mümkün değildi.
Düşünceli’nin mesleki bilgi birikimi, odadaki yöneticilik tecrübesi, oluşturulan kadronun niteliği ve takım oyuna yatkınlığı başarıyı getiren en önemli etmenlerdi.
Düşünceli’nin rahatlıkla tekrar başkan seçileceği kanısındayım ve zaten bu bir hakkın teslimi olacak.


MAVİ LİSTE


‘’Birlikte Üretiyoruz, Birlikte Yönetiyoruz’’ diyen; ‘’Ülkene, Kentine, Mesleğine, Odana Sahip Çık’’ çağrısı yapanÇağdaş Mühendisler adaylarını ön seçimle belirliyorlar. Demokrasiye ne güzel bir katkı. 
Çağdaş Mühendisler’in17 Dönem Yönetim Kurulu Adayları yani Mavi Liste şu isimlerden oluşuyor:Fikri Düşünceli, Devrim Tutku Ateş, Ferudun Tetik, A. İhsan Taşkınsel, D. Alpaslan Gürbüzer, Emine Kaya, Yasemin Yeşil.
Yedek Adayları da yazayım:Nuray Yılmaz Gültekin, Filiz Engin Tambova, Esengül Basut, Cengiz Heycan, Sunullah Kumru, Metin Saribal, İlker Ulaş Mollaoğlu.


BURSA’NIN ORTAK AKLI


Türkiye’nin sanayileşmesinde öncü olanmakina mühendislerinin yaşanan ekonomik zorluklardan etkilendiklerini biliyorum; işsizlik artıyor, çalışma koşulları ağır, alınan ücretler düşük.
Sanayide robotlar almış başını gidiyorken; yapay zeka çalışmaları hızlanmışken;bilim ve teknolojide başdöndüren gelişmeler yaşanıyorken; nitelikli mühendis yetiştirmez, yetişenlerin de kıymetini bilmezsek dünya ölçeğindekirekabette un ufak olmaz mıyız?
Mühendisi ihmal ederek üretim ekonomisine geçilebilir mi?
Siyaset kurumu bunun ne kadar farkında peki?
*******************************
Bir sorun da şu…
TMMOB’ni etkisizleştirmeye, yetkilerini kısmaya çalışmanın kime ne faydası var?
Mühendislerin örgütlülüğü; halkın mutluluğudur; özgürlüğüdür.
Mühendis olmadan ne demokrasi olur, ne de refah sağlanır.
*****************
Bursa’daki yerel yöneticilere sesleneyim…
Umarım; mühendislerimizle işbirliğini geliştirir; onların uzmanlıklarından, tecrübelerinden yararlanır; Bursa’nın sorunları için yaptıkları bilimsel uyarı ve önerilerine kulak verirsiniz.
Hava kirliği gibi ölümcül bir sorunu yaşadığımız Bursa’mızdaOrtak akla o kadar ihtiyacımız var ki.


NOT:Sevinerek öğrendim; sevgili dostum Feridun Tetik’in biricik oğluAhmet Tuna Tetiksatranca başlamış.Ahmet Tuna’nın içinde bulunduğu Tan LisesiTakımı(Özlüce) Nilüfer Okul Sporları Hızlı Satranç Takım Yarışmasında 2. olmuş. Kutluyorum gençlerimizi.