Bilirsiniz; Füruzan’ın “Benim Sinemalarım’’ diye bir hikâye kitabı var.

Bursa’da da benim sinemalarım vardı:  Başta Dilek ve Yazıcıoğlu olmak üzere, Tayyare Sineması; ilkokulda çok gittiğim Marmara Sineması; sonra Kısmet Sineması, İnci Sineması (zamanla adı Şark, Şafak, Saray da olmuştur) ve Setbaşı Sineması ile Pınarbaşı’ndaki açık hava sineması.

********************

Gonk çalar, perde açılır, ışıklar söner ve başımızın üstünden geçen ışık huzmesiyle birlikte beyaz perdede hayaller belirdi mi büyü başlardı. Kendimden geçer, filmleri film kahramanlarıyla özdeşleşerek soluksuz izlerdim.

Kâh çığlık atar, kah güler, kah ağlardım ve bir katar sis yani arınma yaşardım

Annem Müzeyyenimin bende oluşturduğu sinema tutkumun şu salgın günlerinde yararını görüyorum.

Sanat filmleri izledim İtalyan, Fransız, Rus ve Japon sinemasından ve tabii sevdiğim yönetmenlerin başyapıtlarını da kaçırmadım.

Dün 148. filmi bitirdim bana moral oldu bu filmler.

Bir daha fark ettim ki; filmlerden insanlar ve hayat hakkında ne çok şey öğrenmiş; sanatın güzellik duygusuyla ruhumu tazelemiş; ömrüme ömürler katmışım.

 

ÇALI’DA İLK KÖY FİLMİ

 

Ülkemizin ilk köy filmi, “Aysel Bataklı Damın Kızı” Bursa’da Çalı köyünde (şimdi mahalle oldu) çekilmiştir.

Filmi, filmde kısa bir rolü de olan Muhsin Ertuğrul yönetmiş; senaryoyu Selma Lagerlöf'ün bir hikâyesinden yola çıkarak Nâzım Hikmet yazmış, filmin özgün müziğini Cemal Reşit Rey bestelemiştir.

Başrollerde Cahide Sonku (Aysel), Talat Artemel (Ali) oynamışlardır.

********************

Kültür ve sanat denince Türkiye’de ilk akla gelen belediyelerden olan Nilüfer Belediyesi filmin anısına “Çalı Köy Filmleri Festivali’’ yapıyor. Festival bu yıl beş yaşına basıyor.

Nilüfer Belediyesi ve ÇEKÜDER’in birlikte düzenlediği 5. Çalı Köy Filmleri Festivali 7-9 Ağustos’ta gerçekleşecek. Festivalde beş film gösterilecek, konserler, söyleşiler ve çocuklar için atölyeler düzenlenecek.

Çalı Futbol Sahası’ndaki festival, salgın nedeniyle bu yıl ilk kez kampsız olacak.

Festival, 7 Ağustos Cuma günü saat 19.00’da Nilüfer Oda Orkestrası’nın “Film Müzikleri ve Şarkılar’’ konseri ile açılacak.

Konserin ardından yönetmenliğini Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov’un yaptığı “Bal Ülkesi” isimli film gösterilecek; 21.00’de ise Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filmi izlenebilecek.

8 Ağustos Cumartesi günü saat 14.00 ve 16.00’da çocuklar için Çitlembik ve Avavi atölyeleri düzenleniyor.

Festivalin diğer filmlerini de yazayım: Cenk Ertürk’ün yönettiği “Nuh Tepesi”; Matt Ross’ın yönettiği “Kaptan Fantastik”; Nuri Bilge Ceylan’dan “Ahlât Ağacı’’.

Festivalin kapanışı 9 Ağustos’ta saat 22.15’te Ceren Tokgöz ve Ümit Büyükkoyuncu’nun  “Akustik Şarkılar” konseri ile yapılacak.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in bir uyarısı var:

“Sosyal mesafenin korunması amacıyla film gösterim alanına sınırlı sayıda kişi alınacak. Film gösterimlerine katılmak isteyenlerin 4 Ağustos Salı günü saat 12.00'de açılacak ücretsiz davetiyeleri edinmeleri gerekiyor.”

********************

Sinemaseverler bu güzel festivali kaçırmasınlar.

Yazım bittiğine göre Japon sinema dehası Akira Kurosava’dan “Rashomon’’u izlemeye başlayayım.

Kalın sağlıcakla.