Loading...

Çalışan herkes ekmeğinin peşinde

Bursa 29 Ekim 2019 09:27
Videoyu Aç Çalışan herkes ekmeğinin peşinde
A
a

1965’de Kars’ da doğan Kasım Kutlu, tekstil  sektörüne küçükken başlamış olup günümüzde de devam ekmekte bu sektör içinde işini en kaliteli ve düzgün yapan kişilerden biri olan Kasım ürünlerini toplumun  gelir düzeyi neticesinde uygun fiyata satıyor . 

Elif Kuş Beşik/ ÖZEL HABER 

 İmalatçı olan Kasım şehir içi ve şehir dışı ürünlerini  ihraç ediyor. Perakende olarak da satış yapan Kasım, tuz pazarı mahallesinde bulunan dükkanın da yıllardır esnaf ve müşterileri tarafından çok seviliyor. Ürünleri Bursa’da kendi bünyesinde imal edip Türkiye’ye ihraç ettiğini vurguladı. Ürünlerinin herkese ulaşabilmesi için ürün fiyatlarını aşağı çekiyor . 

Ürün yapımın da kumaşın yapımından en son ip dikimine kadar kendilerinin yaptığını  ifade eden Esnaf,  ürünlerinin nasıl yapıldığı hakkında ise ; “Elyafla dış kumaşı bütünleştirip  arkasına astar koyaraktan kumaş bir tabaka haline getiriliyor. Bu kumaş sonrasında ise  bedene göre kalıpları yapılıp atölye’ye gönderiliyor  kesim yapıldıktan sonra kumaşın  dikimi yapılıyor temizlenip paketlendikten sonra müşteriye hazır hale getiriliyor. Dolar’ın artması  toplumda herkesi etkilerken Kasım en az etkinin kendi ürünlerinde olduğunu diğer ürünlerde daha fazla etki yapıp fiyatların da yükseldiğine değindi . Dolar’ın ilerleyen günlerde 6’nın üzerine çıkması  etki eder , Bu sektörde ürünü pazarlamak çok önemli. pazarlamadaki fiyatın insanları ilgilendirirse satış yaparsın . Tabandan başlayıp ürünü  sıfırdan imal edip pazarladığın zaman başarılı olabiliyorsun , hazır ürün alıp araya 2 ve 3. kişiler girdiği zaman ülke içi ve dışı rekabet de azalıyor . Rekabetin azalmasıyla  ekonomik anlamda da herkesi ilgilendiriyor. “Tüm Esnaflar gibi biz de vergi mükellefiyiz  diyen Kasım Kutlu, “Dükkana giren ürün ile çıkışını hesaplarız. Yaptığımız  satışa göre olması lazım, gelmesi planlanan  yeni  yönetmelik de az kazanana az vergi çok kazanana çok vergi yasası konuşuluyor bizde bekliyoruz ama illaki vergini ödeyeceksin .Ülkenin okulu ,yolu, köprüsü alınan vergilerle yapılıyor . Vergi alınmasa esnaflar arasında denge olur.  Örnek verecek olursak faturaya göre ben  kazancımın yarısını  vergiye veriyorum diğer esnaf  kazancının onda birini vergiYE veriyor . Bizim yaptığımız işte herkes ekmek parası kazanıyor pamuğundan başlayıp sırası ile ipini ören , ördüğü ipten kumaşı dikip bedene göre  dikim yapan bir döngü içerisinde birçok kişi alın teri ile para kazanıyor . Bizim sektörde tarımda çok gördüğümüz aracı kavramı yok , çiftçi 1 liraya aracıya sattığı elmayı aracı ise 5 liraya son tüketiciye satıyor bizde bu mesele yok dağılımı çok kişinin elinden geçtiği için herkes rızkını kazanıyor . Sipariş gelmesi üzerine her türlü ürün  dikimi yapıyoruz dükkanımız da ise mont , kaban , eşofman  ve eşofman takımı gibi  ürünler bulunur , ürünlerin dikimi yapılıp sonrasında ise satışa hazır hale getiriyoruz . 40 yıllık deneyimim var mesela bir mağazaya girdiğimde o ürünün kumaşına bakarak aslında  asıl fiyatının ne kadar olabileceğini tahmin edebiliyorum bazı firmalar fiyat konusunda çok abartıyor yarı yarıya üründe indirim yapmalarına rağmen yinede maliyetinin  5-6 katı kâr elde edebiliyor ,  müşteriler de artık ismi cismi olmayan ürünlere fahiş fiyatlar ödemekten bıktı . 100 liraya aldığı ürünü müşteriye 500 liraya satılınca diğer firmalarda fiyat konusunda  yüksek tutuyor ,  biraz olumlu davransalar giyimdeki devalüasyon çok olmaz. “diyerek konuşmasını sonlandırdı . 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat