Bursa Hakimiyet’teçalıştığım dönemde Radyo S’de de caz programı yaptım. Mavi Nota’ydı adı.

Cumartesileri gece yarısı yayınlanıyordu.Arşivimdeki caz albümlerimi çalıyordum.

Kar kış, yazın kavurucu sıcağı; üşenmez,albümleri alır tutkulu bir heyecanla radyoya gider on parçadan oluşturduğum programımı yapardım.

Caz sevilsin, bu harikulade müziği Bursalılar duysun istiyordum.

*********************

Peki ben niçin sevdim cazı?

Trompet ve saksafonun içe işleyen tınısı için; müzisyenlere tanıdığı özgürce kendini ifade ediş için; barındırdığı isyan duygusu için (beyaz adamın köleleştirdiği Afro Amerikalıların hüznü); büyük dehaların yarattığı melodi ve ritim duygusu için, alta tınlayan o swing ritmi mesela ve cazcıların alçakgönüllülüğüne, arasındaki dayanışmaya bayıldığım için.

******************************

Caz; dünyanın etnik müziğidir.

Caz;  insanın insanı köleleştirmesinin bağrından doğmuş ve bir özgürlük çığlığı olarak evrende yankılanmıştır.

 

CAZ EFSANELERİ

Louis Armstrong, Miles Davis, DizzyGillespie, Chet Baker(Trompet); Charlie Parker, JohnnyHodges, Ben Webster, John Coltrane,ColemanHawkins (Saksafon);Duke Ellington, Bill Evans (Piyano);Art Blakey (Davul);WesMontgomery (Gitar); NatKingCole,Nina Simone, Billy Holiday(Vokal)

Bunlar benim caz efsanelerimdir. Pek çok başka cazcıyı da eklemem mümkün. Plaklarını sonsuza kadar dinleyebilirim. Onlar bana yaşama sevinci verdiler, umut aşıladılar. Cazı sevmeden bir başka müzikten alınan haz azalır.

CAZ TATİLİ

Nilüfer Belediyesi’nin 5. kez düzenlediği Uluslararası Nilüfer Caz Tatili, 16 Şubat’ta Nâzım Hikmet Kültürevi’ndeCemal Reşit Rey Caz Orkestrası’nın konseriyle başladı.Konser öncesiNilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğuswing dansı yaparken;Nail Yavuzoğlu’nun yönetimindeki CRR Caz Orkestrası’yla solist İpek Dinç sahneye çıktı.

Caz müziği temalı bu festival umarım zaman içinde cazı Bursalılara tanıtır, sevdirir.

*********************

Uluslararası Nilüfer Caz Tatili 29 Şubat’a kadar konserler, söyleşiler ve

atölyelerle devam edecek.

Program şöyle: Korhan Futacı 18 Şubat Salı günü Prof. Dr. M. Mete CengizKültür Merkezi’nde; Sibel Köse Quintet 20 Şubat Perşembe günüNâzım Hikmet Kültürevi’nde;Bilal Karaman Quartet 22 Şubat Cumartesi günü Uğur Mumcu Sahnesi’nde;Anadolu’nun Kayıp Şarkıları 24 Şubat Pazartesi günü Nâzım Hikmet Kültürevi’nde; İsrailli sanatçı YinonMuallem 26 Şubat’ta Podyum Sanat Mahal’de; ABD’li sanatçı Lisa Simone da 28 Şubat Cuma günü BAOB Oditoryum’da sanatseverlerle buluşacak.

29 Şubat’taki kapanış konserinde ise Bülent Ortaçgil ve Birsen TezerBursa Suare’de sahneye çıkacaklar.

*********************

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem; “Cazın mavi notaları hepimize iyi gelecek” demiş açılışta.

Erdem’e katılıyorum; cazı bir kere sevdiniz mi ruhunuza neşe saçılır, ömrünüz uzar.

***********************

Bizim kuşak; tek kanallı siyah beyaz televizyon döneminde,Erol Pekcan’ı (davul) Tuna Ötenel’i (saksafon) dinleyerek büyümüştür; minnet duygularımı ileteyim.

Erol Pekcan’ın, 1978’de Tuna Ötenel ve Kudret Öztoprak ile yaptığı "Jazz Semai" albümü Türk cazının temel taşlarındandır.