Loading...

Çekirdek fiyatları çiftçiyi mutlu etti

Bursa 4 Eylül 2019 09:22
Videoyu Aç Çekirdek fiyatları çiftçiyi mutlu etti
A
a

Bu sene beyaz çekirdekte fiyatın 2,5’tan 9 liraya yağlık siyah çekirdekte ise 1.80’den 2.5 liraya çıkması çiftçiyi mutlu etti.

TUĞBA AYHAN/ ÖZEL HABER


Geçen sene 2,5 ile 5 lira arasında olan beyaz çekirdek bu sene 6,5 ile 9 lira arasında değişirken, yağlık siyah çekirdek fiyatı ise geçen sene 1.80 lira iken bu sene 2.5 liraya yükseldi. Bu fiyatlar çiftçiyi memnun etti. Elekte sıra bekleyen bazı çiftçiler yıllardır çekirdek ektiklerini, şimdiye kadar hiç böyle para kazanmadıklarını söyledi. Seneye daha fazla tohum ekerek para kazanmak istediklerini söyleseler de mazot, gübre, tohum ve ilaç masraflarından dolayı kazandıkları paranın çoğunun gideceğini de belirttiler.

EN YÜKSEK KAR ÇİN ÇEKİRDEĞİNDE

 Bazı çiftçilerin yeni alıp ektiği Çin çekirdeği ise en çok kar etmelerini sağlayan ürün oldu. Kilo fiyatı ise 7,5 ile 10 lira arasında değişiyor. Elek sırasındaki bir çiftçi “Seneye 30 dönüm çekirdek ekeceğim ama nerden baksanız 40 bin lira masraf olacak. Mazotu, ilacı, gübresi, tohumu, işçi parasıydı derken bu yaz kazandığımızı yine toprağa yatıracağız. Kar edip etmeyeceğimiz anca seneye belli olacak” şeklinde konuştu.“TÜRKİYE TOHUM YAPAMIYOR”

Bursa Yenişehir Nizamoğlu Kuruyemiş’in sahibi Veysel Özbek çekirdek fiyatlarını değerlendirdi. Beyaz çekirdeğin fiyatının iki katına çıktığını belirten Özbek, beyaz çekirdeğin fiyatının 7.5 – 9 lira bandında bulunduğunu ve bu durumun çiftçi için iyi olsa da bu sene beyaz çekirdekte verimin düşük kaldığını söyledi. Siyah çekirdeğin ise tam biçer dönemi olduğunu vurgulayan Özbek, “Siyah çekirdekte iyi bir tohum gelmedi. Çin çekirdeğini tutturmaya çalıştılar ama o kalite yok. Eğer emek verilirse ve tohumu iyi olursa Çin’den gelen çekirdek kalitesinde ürün olacaktır. Fiyatlar da gayet iyi, 6.5 – 10 lira bandında. Tohum çok önemli, Türkiye tohum yapamıyor. Tohum konusunda bazı sahtekarlıklar da yapıldı ve çiftçi yanıltıldı. Buna rağmen sonuç fena değil ama yine de bu şekilde kalite tutturamazlar” şeklinde konuştu.
 
“ÇEKİRDEK İTHAL FİYATINI TUTTURDU”

Ürünün asıl kalitesinin bu olmadığını anlatan Özbek, “Orijinal tohum geldiği ve damlama sulama sistemi kullanıldığı zaman Çin’de üretilen ürünün aynısını yapılabiliyor. Bu konuda toprak kalitesinin tutması ve gerekli analizin yapılması da çok önemlidir. Biz sezon başında 30 dönümde 10 ton ürün aldık. Bu hazır ürün değil natural ürün, daha sonra bazı işlemlerden geçiyor. Ürün ithal fiyatını tutturdu. Ama bütün çiftçi aynı şeyi yapamadı. Çerezlik siyah çekirdeğin tohumu yabancı. Bizim buradaki ürünlerin kalitesi düştüğü için geçen sene üç katı fiyatı olduğu halde yine de çok büyük bir talep gördü. Çünkü bazı tüccarlar vatandaşa ürün dayattılar. Ürünler kalibre kalibre değişiyor. Bizim ürünler 5.5 – 6.5 lira bandında bulunurken Ama Çin’den gelen çekirdekte fiyat 9 liranın üstünde. Burada beyaz ay çekirdeğinin 100 gramında 30 gram alabilirsin. Ama Çin çekirdeğinde öyle bir tohum yapmışlar ki 100 gramda 90 gram alıyorsun. Onunla rekabet etme şansın yok”

“BU SENE KÖYLÜ MEMNUN”

Özbek: “Kalite yükseldiği için yerli çekirdek bitti. Müşteri iyisini bulduğu zaman alıyor. Bu fiyat bandından devam ederse çiftçi bu ürünleri eker. Ama bilinçsiz ekerlerse, tohumu seçemezlerse ve aşırı ekim olursa o zaman bu fiyatın yarısını tutturamazlar. Şimdi 9 lira yapıyor diye bütün çiftçi bu ürünü eker ve seneye de fiyat 4.5 liraya düşerse sıkıntı olur. Bir de tam olarak piyasa oturmadı. Bizde tohumculuk yok gibi bir şey. Çinliler 20 sene uğraşmış ve tohum yapmışlar. Senin beyaz çekirdeğinden 100 kilo alırken onlar 500 kiloya kadar alıyorlar. Bu aynı emek, aynı tarla, aynı işçilik olmasına rağmen 5 katı alıyor. Öyle olunca onunla rekabet edemiyorsun. 5 liraya da verse rekabet edemezsin. Önemli olan tohum kalitesi ve toprağı bilinçli ekmektir. Bu sene çekirdekte köylünün durumu iyi. Geçen sene 2.5 lira fiyata verilen ürün bu sene 8 lira oldu. O dönem köylü çok büyük zarar gördü ve bu sene çekirdek ekmedi. Ay çekirdeği az olduğu için fiyatı yüksek.”
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat