Loading...

Çelik Palas; “Çelik Park” Olsun!

Bursa 19 Kasım 2019 09:02
Videoyu Aç Çelik Palas; “Çelik Park” Olsun!
A
a
Reyhan ORAL AYDIN / Özel Haber

“Kapalı kapılar arkasında imar izni verilmez!” Bursa’nın 25-30 yıldır çözülmeyen imar sorununa, geçen hafta inşaatı çeşitli gerekçelerle yarım bırakılan “Çelik Palas Oteli” için kişiye özel çıkartılan imar uygulaması DSP’lilerin tepkisine neden oldu. 

Şehircilik ve Çevre Bakanlığı’nın Çekirge’nin ilk açılan kapısı olan ve Emekli Sandığı tarafından yıllarca işletilerek daha sonra Özelleştirme İdaresine bırakılarak “Yap-İşlet-Devret Modeli” ile birkaç kez ihaleye çıkan tesis için son kez imar değişikliği vermesi tepkilere neden oldu. Hali hazırda 7 katlı kaba inşaatı bitirilen binanın son değişiklikler ile 2,86 oranında emsal artışına izin verilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Kişiye Özel İmar Planı İstemiyoruz!

DSP Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Seskır; “Turizmin gelişmesi doğrultusunda atılan her adımı destekledik bugüne kadar. Ancak Osmangazi Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisini devre dışı bırakarak, Bakanlık tarafından ivedi olarak alınan İmar Plan Değişikliğinin kabul edilemez olduğunu belirtmek isteriz. Bu bölgede SİT Alanları ve Tescilli onlarca bina var. Bu bölgede daha önce kat yüksekliği noktasında çeşitli gerekçeler ile birçok işletmeciye gökdelen tarzı binalara geçit verilmedi, doğrusu da buydu. Ankara Asfaltı ile Haşim İşçan Caddelerinde yapılan yanlışı, Doğanbey Konutlarını şuanda o dönem iktidarda olan ve hala kişiler ve koltuklar devam etse de aynı partinin kadroları dahi temizleyemezken, bir şehir faciasına daha izin verilmemelidir. Kişiye özel imar rantı olarak tanımlanan her düzenlemeye karşıyız. O bölgede uzmanlara göre 14 kata kadar imar çalışmasına geçit verecek olan bu uygulamanın durdurulması için siyasileri, belediye bürokratlarını, akademik odaları, sivil toplum kuruluşlarını göreve davet ediyorum. Çelik Palas Oteli, Bursa’nındır. Bursa’nın olarak da kalmalıdır. Oradaki en mantıklı çözüm bu alanın olduğu gibi Büyükşehir yada Osmangazi Belediyesi bünyesine geçmesidir. Tarihi bina sosyal tesis olarak bırakılmalı, imalat olan yarım kalan bina yıkılarak bu alan Çekirge-Hamzabey ve Muradiye Semtlerinde yaşayan yaklaşık 100 bin yurttaşımız için park ve sosyal aktivitelerin yapıldığı bir donatıya dönüştürülmedir. Parkın ağaçlandırılmasını da aziz Bursalılar devletimize ek bir yük getirilmeden yapacağından kimsenin de şüphesi olmasın.” dedi.     

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat