Loading...

Cemile Boncuk “Kadın cinayetlerine göz yummayacağız”

Bursa 4 Kasım 2019 09:20
Videoyu Aç Cemile Boncuk “Kadın cinayetlerine göz yummayacağız”
A
a

CHP Osmangazi İlçe Başkan Adayı Cemile Boncuk, son zamanlarda artan kadın cinayetlerine tepki gösterdi. 

Özel haber / Reyhan Oral Aydın

Emine Bulut cinayeti hafızalarda yerini korurken son vahşet Diyarbakır’dan geldi. Diyarbakır’da 3 çocuk annesi 30 yaşındaki Güllü Yılmaz eşi tarafından üzerine benzin dökülerek yakıldı. 12 gün hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Konu üzerine Bursalı kadınlardan tepki üstüne tepki geliyor. CHP Osmangazi İlçe Başkan adayı Cemile Boncuk; “Yeter artık! Annelerimizin, kızlarımızın gözlerimizin önünde vahşice katledilmelerine artık göz yummayacağız. TBMM’de gereken yapılmalıdır. Bu konuda yapılacak olan her türlü çalışmaya tam destek vereceğiz” dedi. Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde tartıştığı eşi Güllü Yılmaz’ın üzerine benzin dökerek yakarak öldüren koca C. Y.’nin, olaydan 33 gün öncede yine eşini darp etmekten karakolluk olduğu ve hakkında eşini darp etmekten dava açıldığı ortaya çıktı. Eşini benzin döküp yakan zanlı olaydan 33 gün önce darp nedeniyle davalık olmuş. C. Y.’nin uyuşturucu bağımlısı olduğu ve bu konuda da hakkında Bingöl’ün Genç İlçesi’nde soruşturma açıldığı davanın açılmasına erteleme kararı verilmesine rağmen, erteleme süresinin ihlal ettiği ortaya çıktı.

“Ölmek istemiyoruz”

Kadına şiddetin son günlerde artmasına tepkilerin en serti CHP Osmangazi İlçe Başkanlığına adaylığını koyan Cemile Boncuk’tan geldi. Boncuk; “Cinayetten 33 gün evvel eşinin boğazını keserek öldürmek istemiş ve tıpkı Emine Bulut cinayetinde olduğu gibi. Kadın şikayetçi olmasına rağmen, serbest bırakılmış! Üstelik başka bir suçtan hapis cezası almasına rağmen mahkeme “erteleme” vermiş. Kadınlarımızı, Kızlarımızın hayat şartlarının getirdiği ağır ekonomik sorunlarına karşı direnmeye çalışırken bu şekilde eşleri, babaları ya da ağabeyleri, sevgilileri tarafından öldürülmelerine dayanamıyoruz. Türk Ceza Kanunları, suçlulara karşı verdiği cezalar caydırıcılıktan uzaklaştırıldı. Uyuşturucu, terör, tecavüz, cinayet gibi ana unsurlarda ceza yaptırımı gerekirse daha da artırılmalıdır. Dün hepimiz Emine Bulut’duk. Bugün Güllü Yılmaz için içimiz parçalanıyor” açıklamasını yaptı.

“Devlet beni kocama teslim etmemeliydi”

Boncuk, hayatını kaybeden kadınlar gibi düşünerek empati yaptığını da belirterek; “Bugün Güllü olacağım ve size onun gözlerinden bir mektup yazarak paylaşacağım. “Ben Güllü; Kocam tarafından üstüme benzin dökülüp yakılarak öldürüldüm. Öldürülen kadınların listesinde ben de yerimi artık aldım. Böyle öleceğimi aslında çok uzun zamandır biliyordum. Bana daha önce de işkence yapan bu adamı pek çok kez şikayet ettim. Ama bozuk adalet sistemimiz bu kişinin sadece ifadesini alıp serbest bıraktı. Ben daha çok gençtim, çocuklarım küçük, yetim kalacak yaşta değillerdi. Ölmemek için çok direndim. Ama olmadı işte ben kendi başıma kendimi ancak bu kadar koruyabildim. Şimdi soruyorum size? Böyle bir adam sizlerin de kocası olabilirdi. Katil, şizofren, bağımlı, sapık da olabilirdi. Ama böyle adamlara karşı devletim beni korumalıydı, şikayet ettiğim halde beni aynı adamın eline teslim etmemeliydi” Boncuk, TBMM’nin halkına karşı sorumlulukları var. Eminim ki; tüm liderler de Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan da bizler gibi düşünüyordur” ifadelerini kullandı.  

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat