.

İyi ki Bursa Fotoğraf Sanatı DerneğiBUFSAD var; iyi ki BUFSAD yönetimi arı gibi çalışkan.
Niçin mi?
BUFSAD, peş peşe fotoğraf etkinlikleri yapıyor; sergiler atölyeler açıyor; kurslar söyleşiler düzenliyor; fotoğraf gezileri organize ediyor ve fotoğrafı Bursa’ya hem öğretiyor hem de sevdiriyor.
Benim gibi bir sinema ve fotoğraf tutkunu için ne büyük nimet.
BUFSAD etkinliklerinde ruhumu fotoğraf sanatının güzellikleriyle arındırmaya; fotoğraf bilgimi arttırmaya çalışıyorum.
*******************
Alın mesela;
14 Aralık cumartesi günü BUFSAD Gösteri ve Sergi Salonunda Türkiye Fotoğraf Sanatı FederasyonuTFSF Başkanı Sefa Ulukan’ın, “45 Yılın İmbiğinden Süzülenler’’ başlıklı fotoğraf gösterisi ve söyleşisindeydim.
Ardından da,17 Aralık salı günü,Tayyare Kültür Merkezi’nde, fotoğraf sanatçısı Cengiz Karlıova’nın “Hıdrellez’’ adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldım ve Melodi Vitrinleri - Sema Karlıova; Gel - Cengiz Katlıova; Heraklia - Sema & Cengiz Karlıovafotoğraf gösterilerini izledim.
Her iki etkinliğe de ilgi çok büyüktü.
*******************
Nezaketine,alçakgönüllülüğüne hayran olduğum
Cengiz Karlıova ile fotoğraf sanatı hakkında sohbet etmem benim içinbüyük onur oldu.
Etkinliğe; Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan;Bursa Vali Yardımcısı Nevzat Ergünve Eski Bursalılar Burada Sayfası Kurucusu Kemal Müezzinoğluda katıldılar.

 


“HIDRELLEZ’’

Karlıova’nın “Hıdrellez’’ sergisindeki siyah beyaz fotoğrafların estetiği, çerçevelerden yansıyan insan manzaralarının doğallığı,canlılığı;gözlere, gülüşlere yansıyan o yaşama sevincibeni büyüledi.
Fotoğrafların önünde daldım gittim; dahası, fotoğrafların içine karıştım, çocukluğumun unutulmaz Hıdrellezlerini yeniden yaşadım.
Bu ölçekte insanı altüst eden fotoğraflar çekebilmek; ancak, insana verilen değerle, onu anlamak için gösterilen emekle ve fotoğrafçılığa duyulan aşkla mümkün.
Büyük usta
Cengiz Karlıovadeklanşörü kalbine dayayarak fotoğraf çekiyor.
Serginin etkisiyle; eve gidince,Emir Kusturica’nın”Çingeler Zamanı’’ filmini bir daha izledim.

 


FOTOĞRAFA ADANAN BİR ÖMÜR

Uluslararası ölçekte değerli bir fotoğraf sanatçısı olan Cengiz Karlıova için fotoğraf bir yaşam biçimi.
Fotoğrafla çocukken babasının fotoğraf stüdyosunda tanışan Karlıova,lise eğitimi sonrasında 1972 yılından beri kendi adını taşıyan fotoğraf stüdyosunda çalışmalarını sürdürüyor.
*******************
Kişisel sergilerin yanında çok sayıda karma sergiye katılmış; yurtiçi ve dışı yarışmalarda pek çok ödüller almış; fotoğraf yarışmalarında jüri üyelikleri yapmış; yurtiçi ve yurtdışı birçok yayın organında fotoğrafları yayınlanmış bir fotoğraf emekçisi olan
Cengiz Karlıova; DiatekDiapozitif Merkezi’nin kurucu üyesidir; İstanbul Modern Müzesi fotoğraf koleksiyonunda fotoğrafları bulunmaktadır; İFSAK onur üyesidir; Fotogen fotoğraf derneği kurucularındandır.
*******************
Karlıova’nın fotoğraf hakkındaki düşüncesi şu:
“Fotoğraf, belge yanı kadar; salt estetik kaygısı ile de üretilir. Büyük bir hızla gelişen çağa; her yönüyle, aynı hızda cevap verebilen ender sanat dallarından biridir.’’
*******************
Cengiz Karlıova’nın ve değerli eşi, fotoğraf sanatçısı Sema Karlıova’nınışıkları bol olsun ki nice fotoğraf güzellikleri katsınlar ömürlerimize.