Evet, iktidar her rejimde var da,demokrasilerde asıl önemli olan iktidar seçeneği olacak muhalefetin varlığı ve gerçekçi politikalar üretmesi, değil midir?

AK Parti iktidarlarının onca yıldır, bunca hizmet ve reformlarına karşın, kuşkusuz eksik, yanlış olanları da yok mudur?

Türkiye’de ve Bursa’da muhalefet edecek o kadar alan ve konu var ki bunu muhalefetin bulup gündeme getirmesi gerekirken ne yazık ki bu basından bekleniyor.

Canım, basın halkı bilgilendirmekle yükümlüdür de muhalefet armut mu toplayacak yani!

* * *

Geçen hafta CHP Bursa il örgütünün bir iki açıklaması oldu.

En ilginci ve gereksizi de hastaneyle ilgili olanıydı.

Muradiye eski Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklama ve ardından Setbaşı Mahfel önünde stant açılması…

Hastanemizi geri istiyoruz’ temalı…

CHP’nin yeni seçilen İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa’da son yıllarda artarak büyüyen sağlık tesisi yetersizliği olduğunu söylüyor.

Eleştiri ve yapıcı muhalefet kuşkusuz son derece önemlidir.

Ama AK Parti iktidarlarının en iddialı ve toplum tarafından en çok beğenilen icraatlarının başında sağlık yatırımları ve uygulamaları gelirken olaya bu konudan yaklaşmakyanlış bir strateji değil midir?

Evet, tanıdığımız Başkan Karaca iddialı ve deneyimli bir siyasetçi.

Seçilince Parti ve Bursaadına umutlandı, heyecanlandı insanlar.

Ama seçim sonrası çevresi de hemen sanki salt şov için kuşatılmış gibi?

Ve kimi alanlarda yanlış yönlendirildiğine yönelik kuşkular var çevremizdeki insanlarda, kimi partililerde.

Daha planlı ve eşgüdümlü, gerçekçi konular bulunup üzerine gidilemez miydi gibi?

Canım Bursa’da muhalefet edilecek konu ve alan mı yok sanki daha sarsıcı?

Eee.. Bunları da biz mi söyleyelim yani?

 * * *

Setbaşı Mahfel önündeki stantta “Hastanemizi geri istiyoruz’ afişini görünce bir an durakladım, düşündüm. ‘Acaba Bursa’dan mı söz ediyor bu, yoksa ben başka bir kentte mi yaşıyorum’ diye!..

Projesi ihale aşamasına gelmiş ve artık uygulama sürecine girecek olan ve yakın bir gelecekte yenidensağlık hizmeti sunacak hastaneyi geri istemek!..

Konu daha önce Sağlık İl Müdürlüğü ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin tarafından dillendirilmiş, basın-yayın organlarından aktarılmıştı.

Ve kamuoyuna Şehir Hastanesinin Bursa’nın batısı, Doğusu için, Yıldırım’da Yüksek İhtisas Hastaneleri ve Merkez için de yapımı süren Ali Osman Devlet Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesinin hizmet vereceği söylendi ve öyle de bir uygulama sürmekte.

Muradiye Devlet Hastanesinin de depreme dayanıksız alanlarının yıkılarak kalan bölümün butik hastane olarak yeniden hizmete gireceği biliniyordu zaten.

* * *

Derken, hemen ardından AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, sosyal medya hesabından hem bir paylaşımda bulundu hem de a mail hesabıma bir açıklama gönderdi.

Vekil Esgin tam Kasım ayında yaptığı açıklamada, "Bursa Devlet Hastanesi, deprem güçlendirmesi yapılarak, modern haliyle yeniden hizmete girecek. Sağlık Bakanlığımız tarafından yatırım programına alındı ve proje ihale aşamasına başladı. Hastane 400 yataklı olarak Bursa'mıza hizmet verecek" açıklamasını yineledi ve ülkeye ve Bursa’nın bütün merkezlerine son yıllarda yapılan sağlık tesislerini sıralayarak, yatak sayısı ve kalite açısında gelinen noktayı vurguladı.

Ne diyeyim, gören görüyor da zaten…