Ölüm yazıları yazmaktan, sevdiğim insanları kaybetmekten öyle yorgun düşmüşüm ki; sevgili dostum İnşaat Yüksek Mühendisi Eski Bursalılar Burada sayfası kurucusu Kemal Müezzinoğlu’nun torunu İpeğin dünyaya gelmesi beni tarifsiz mutlu etti.

Yapılan her evlilik, kurulan her yuva, doğan her bebek yarınlardan umutlu olmak demek.

Bahtı açık olsun İpek bebeğin.

 

İSMET KARACA

 

Bilindiği gibi 400 dönümlük Reşat Oyal Kültür Parkı’nın hemen yanı başına; yıkılan Atatürk Stadyumu arazisine Millet Bahçesi yapıldı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, geçtiğimiz salı günü, Millet Bahçesi’ni genişletmek  bahanesiyle Atatürk Spor Salonu’nun yıkılmak istenmesine, salonun önünde basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.

İsmet Karaca’ya CHP merkez ilçe başkanları, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve CHP’liler eşlik ettiler.

************************

İsmet Karaca’nın basın açıklamasından altını çizdiklerim…

‘’Osmangazi’nin 1 milyonu aşkın nüfusu var. Bir tane spor salonu yok. Gençlerimiz maalesef kötü alışkanlıklara sürükleniyor. Gençleri spora teşvik edecekleri yerde spor salonunu yıkıyorlar.’’

“Atatürk Spor Salonu’nun tabelasını bile sökmüşler. Burada sayısız anılarımız var. 50 yıldır o kadar önemli olaylara tanık olduk ki burada. Oyak Renault’un, Tofaş’ın maçlarını hatırlayın. Atatürk Stadyumu yıkılırken kapalı tribünün kalacağını, müze yapacaklarını söylediler. Oysa bu kenti sizden önce yönetenler, Kültürpark’ı Bursalılar’a hediye etmişler. Siz stadyumu yıkıp millet bahçesi yapıyorsunuz. Bir gazeteci Cumhuriyet aksı demiş buraya. Merinos’tan başlıyor İpekiş, Atatürk Lisesi, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Stadyumu. Atatürk’ün adı nerede varsa yıkıyorlar. Onlar ne kadar Atatürk isminden rahatsız olsalar da kalplerimizdeki sevgiyi silemeyecekler. ”

‘’ Dikkaldırım’da dere yatağına Bursa’nın 600 milyonu gömülerek yeni stat yaptılar. Oysa Atatürk Stadı’na 41 mahalleden Bursasporlular yürüyerek gelirdi. Burası Bursa’nın içine sinmedi”

 ‘’Bursa proje çöplüğü oldu. Bursa’yı proje çöplüğünden kurtaracak bir yönetime ihtiyaç var.’’

******************

İsmet Karaca’nın, Atatürk Spor Salonu’nun revize edilerek daha uzun yıllar sadece spor değil kongre ve kültürel etkinliklerde de kullanılarak Bursalılar’a hizmet vermesi önerisi doğrudur.

Yıkmak en kolayıdır ama yapmak daha kalıcıdır.

İsmet Karaca’yı Bursa ve hatıralarımız konusundaki duyarlılığı için kutlarım.

HATIRALAR OLMADAN BURSA OLUR MU?

Yineleyeyim…

Bir kent o kente ilişkin hatıralarımızın hayallerimizin toplamıdır.

Bir kente ait olmak, devamlılık duygusu geliştirmek, bir bağ oluşturmak o kentin mekânlarındaki yaşanmışlıklarımızın varlığıyla mümkün.

Biz kentlerin doğasına mekânlar ekleriz; sonra da o mekânlar, o mimari bizi oluşturur.

Onlarda izimiz; onlarda kokumuz, sesimiz; onlarda gölgelerimiz vardır.

Bursalı olmak bu mekânlarla var olmaktır.

******************************

Atatürk Spor Salonu’nda ulusal ve uluslararası basketbol, voleybol maçları;  güreş müsabakaları; konserler ve siyasi parti kongreleri izledim; izledik. TOFAŞ Basketbol Takımı burada Türkiye şampiyonu oldu.

Salonda büyük heyecanlar yaşandı; nice hatıram, hatıralarımız var.

Atatürk Spor Salonu, Atatürk Yüzme Havuzu, Atatürk Lisesi bizim aynalarımızdır.

Aynalarımızı kırmayın efendiler.