CHP tarihin gördüğü en devrimci siyasal partilerdendir. Laiklik atılımı, Anadolu aydınlanmasını sağlama, demokrasiye geçiş, sanayileşme hamleleri, sola açılım bunların hepsi Türkiye’ye büyük ivme kazandırmıştır.

Müslüman bir coğrafyada laik bir cumhuriyet kuran Atatürk tarihin en büyük devrimcilerindendir.

 

KAPİTALİZM YOKMUŞ GİBİ YAPMAK

 

Uzun süredir CHP’li dostlarımla konuşurken, çağrıldığım panellerde veya köşe yazılarımda CHP’nin kapitalizmle bir meselesi olmamasına üzüldüğümü vurguluyorum ve soruyorum:

Kapitalizm yokmuş gibi yaparak; ne kadar halkçı, ne kadar devrimci, ne kadar solcu olunabilir?

Bana, ‘’CHP kitle partisidir’’ diyenlere de;‘’dünya kitlesel bir yok oluşa sürükleniyor’’ yanıtını veriyorum.

Şunu da yazayım; yaşadığımız salgın sonrası bir başka dünya kurmanın önemini kimi CHP’li dostlarım fark ettiler; kapitalizm eleştirilerime kulak veriyorlar.

*******************

Dünya çevre felaketine sürükleniyor; iklim krizi, canlı türlerinin yok oluşu, kutuplarda buzulların eriyişi, artan kuraklık hayatı tehdit ediyor.

İki dünya savaşı çıkaran kapitalizm; silahlanma yarışını hızlandırarak üçüncü dünya savaşı olasılığını arttırıyor.

Hazindir; CHP kurultayında kafalar PM seçim sandıklarına gömülerek bütün bunlar yokmuş gibi davranıldı.

KILIÇDAROĞLU’NUN BEYANNAMESİ

 

Kemal Kılıçdaroğlu kurultay öncesi Cumhuriyet’te yayınladığı yazısında utangaç biçimde de olsa devletçilikten, kamulaştırmalardan söz açmıştı.

CHP 1959 kurultayında ‘’İlk Hedefler Beyannamesi’’ açıklamıştı etkili olmuştu.

Bu kurultayda ise,‘’İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’’ açıklandı.  Cumhuriyetin ikinci yüzyılı için bir program ortaya konmaya çalışılmış ancak kimi olumlu yanlarına karşın beyannameyi yetersiz buldum.

Türkiye’deki sömürü düzenine, emekçilerin devamlı kaybeden oluşuna, dayanılamaz hale gelen hayat pahalılığına, işsizliğe ve bunlardan kapitalizm içinde nasıl olup da kurtulacağına ikna edici biçimde değinilmemiş.

*******************

CHP kendini kapitalizme mahkûm hissediyor.

Hem zaten Ali Babacan’la, Ahmet Davutoğlu’yla,Meral Akşener’le, Temel Karamollaoğlu’yla ve en acısı emperyalizmin maşası PKK’nın güdümündeki HDP ile sisteme nasıl muhalif olacaksınız.

AKP gitsin sistem kalsın. Bu tutum ne kadar gerçekçi. Ne kadar sol?

CHP iktidar olamayacağının; ancak Millet İttifakı ile seçim kazanabileceğinin farkında ve öğrenilmiş bir çaresizlik içinde.

% 25 oy bandına sıkışmışlık da ortada.

Mesela deniyor ki beyannamede: “Egemenliğimizi hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakmayacağız”.

Fiyakalı bir cümle ama içi boş.

Nasıl olacak? Kapitalizm buna izin verir mi? Kapitalizmin sonucu değil mi bunlar?

CHP sınıf bilincinde nerede duruyor? Artı değer, emek sömürüsü ne ifade ediyor CHP tabanında?CHP’de para, parti içi siyasette niçin çok etkili?

*******************

Eğitimde ‘’fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’’ vurgusu yapılmış da…

Büyük maddi olanaklarla, medya ağıyla, reklamlarla, propaganda gücüyle dev bir yalan makinası olarak işleyen kapitalizmle yüzleşmeden akıl ve vicdan özgürlüğü ne kadar mümkün?

*******************

Tek adaylı parti içi demokrasi; bu da hiç şık olmadı. İlhan Cihaner’in desteksiz ortaya çıkması kişisel bir politik gösteriden öteye gitmedi.

Bir iyi niyet cümlesiyle bitireyim:CHP umut olmalı, önümüzde çok çok zorlu bir dönem var.