Kentimizde muhalefet partisini temsil eden üç belediye var.

MHP'li Yenişehir'i saymazsak CHP'nin temsil ettiği Nilüfer, Gemlik ve Mudanya belediyeleridir.
Bu üç belediyeden biri var ki, partisinin vekillerinden daha çok iktidar partisi yani AK Parti'li vekilden destek alıyormuş.
Bu belediyeyi tahmin edeceğiniz gibi Gemlik.
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan geçtiğimiz hafta program konuğumdu.
Gemlik'in muhalefet partili belediye yönetimin de olmasına rağmen iktidar nimetlerinden yararlandıklarını anlattı.
CHP'li Başkan, AK Partili bölge milletvekili Zafer Işık'ı desteklerini öyle överek anlatıyor ki, doğrusu şaşırdım.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Ekrem İmamoğlu'nun minyatürü" benzetmesini yaptığı Mehmet Uğur Sertaslan'ın ilçenin aşılması zor görünen pek çok probleminin milletvekili Zafer Işık'ın girişimleriyle çözümlendiğini şöyle anlatıyor:
"Farklı siyasi partilerin temsilcileri olsak da Gemlik'le ilgili özellikle Ankara'da bakanlıklar nezlinde girişimde bulunacağımız zaman bize anahtar oluyor. Kendi eliyle, kendi gayretleriyle Gemlik'e getirdiği hizmetleri bir kenara koyarak örnek vermek gerekirse mesela, dar gelirli vatandaşlar için TOKİ'nin ilçeye 500 konut yapması adına yetkililerle konak kurulması konusunda, İller Bankası'ndan kredi almamızın önünün açılmasında, Kurşunlu'nun hayali doğal gazın getirilmesinde hep yardımcı olmuştur. İlçenin ortak sorunları üzerinde göstermiş olduğu hassasiyetten ötürü kendisini takdirle karşılıyoruz. Daha açıkça ifade etmek gerekirse Zafer Bey'in desteği olmasa çalışmalarımızın bir kısmının sonuçlanması mümkün değil. Bölge milletvekilimiz Gemlik için bir şanstır"
Hatırlatalım, bu sözleri CHP'li belediye başkanı AK Partili milletvekili için sarf ediyor.
Bu duruma siyaseten göreceli yorumlar yapılsa da şüphe yok ki, örneğine pek de rastlanması mümkün olmayan güzel hareketler bunlar...
Amacın siyaset değil Gemlik'te yaşayan yurttaşların menfaatinin gözetilmesine yönelik Işık ve Sertaslan'ın birlikte hareket etmesi ilçede öylesine fark edilmiş ki, oluşan öngörü şu yönde olmuş.
"Gemlik'le ilgili kırı tik konularda iki kişi karar veriyor"
Bu iddia MHP'li Gemlik Belediye Meclis Üyesi Grup Sözcüsü Osman Durdu'ya ait.
Nitekim Durdu, bir önceki meclis toplantısında bu duruma vurgu yaparak şunları söylemiş:
"Gemlik halkındaki yaygın kanaat şudur. Gemlik'te ne olacağıyla ilgili iki kişi karar veriyor" diyen Osman Durdu, vekil ve başkana tavsiyesi de söyle:
"Maalesef bu duruma kısmen ben de katılıyorum ama tavsiyem şudur. Tabii ki seçilmiş milletvekilimiz belediye başkanımız bizim vekilimiz, başkanımızdır. Ancak ortak akılla Gemlik'i yöneteceğiz, hep birlikte kararlar alacağız yönünde vaatlerini hatırlatmak isterim. Bu arkadaşların Gemlik'in Ankara'dan beklentilerini sonuç elde etmeleri için ilçedeki dinamikleri de karar alma mekanizmasına katarak bilgilendirirlerse Gemlik her anlamda bu seçilmişlerin yanında olur, biz de dâhil"
Aşağı şey etsen sakal, yukarı şey etsen bıyık misali.
Dolayısıyla yorumu, Gemlik halkının takdirine bırakıyorum.