Kentimizin pek çok özelliklerinden bir tanesi de Karacabey Boğazı'ndan Gemlik Narlı’ya uzanan 152 kilometrelik sahil şeridiyle aynı zamanda bir deniz kenti olmasıdır.

Ama gelin görün ki Allah vergisi bu ayrıcalıktan yurttaşlar olarak yeterince yararlandırılmıyoruz.
Nasıl mı, anlatayım.
Bursa'da denize rahatlıkla girilebilen tek yeri Gemlik ilçesinin Kumla mahallesindeki sahilidir.
Bu bölge yani Gemlik Körfezi iç deniz olması sebebiyle Mudanya, Güzelyalı, Kurşunlu, Narlı gibi kuzey rüzgarlarının dışında kalması burada her zaman denize güvenli şekilde girilmesine olanak sağlamaktadır.
Nitekim, insanları da Kumla'ya çeken en önemli özelliği bu.
Böylesine ayrıcalıklı tatil beldesi ne yazıktır ki, sorumluluğundaki ilgili belediyelerden öyle ya da böyle hak ettiğini hizmeti pek de göremiyor.
Önceki yaz sezonlarında Büyükşehir Belediyesi ile Gemlik Belediyesi arasındaki yetki karmaşasından dolayı yaşanan sahil ve plaj işgalleri bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor.
Kargaşanın ortadan kalkması adına Gemlik Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğundaki Kumla Mahallesi sahil şeridinin işletilmesi yetkisinin kendilerine verilmesi talebi kabul görmüştü.
Böylece iki belediye arasında yapılan protokol ile iki yıllığına Kumla sahili Gemlik Belediyesi'nin kullanma ve işletme yetkisine geçmiştir 1.5 ay önce.
Bir aylık sürede Kumla'da gözle görülen değişiklik, Büyükşehir Belediyesi tabelalarının kaldırılıp yerine Gemlik Belediyesi'nin tabelalarının konulması olmuştur şu an için.
Halbuki, havaların ısınmasıyla Kumla sahilinde müthiş yoğunluk yaşanmasına rağmen önceki yıllarda Büyükşehir Belediyesi tarafından konulan duşlar, soyunma kabinleri hala konulmamıştır.
Geceleri binlerce insanın yürüyüş yaptığı sahilde sadece iki zabıta görev yapmaya çalışıyor.
Gündüzleri iğne atsanız yere düşmeyecek şekildeki plajlar ise başıboşluk nedeniyle geceleri de kontrolden çıkmış durumda.
Bir de buna kış aylarında yapılması gereken Büyükşehir Belediyesi'nin parke yenileme çalışmaları eklenince Kumla sahil yolu toz topraktan geçilmiyor.
Halbuki, Büyükşehir Belediyesi Kumla'ya maliyeti 100 milyon lirayı aşan alt ve üst yapının yanı sıra biyolojik arıtma tesisleri kurmuştur.
Yaz aylarını Kumla'da geçiren biri olarak Büyükşehir Belediyesi'nin zamansız parke taşı döşeme çalışmalarından oluşan tepkileri, okyanusu geçip derede boğulmaya benzetiyorum.
Yaşanan olumsuzlukların ne zaman son bulacağını öğrenmek adına hafta sonu Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ı arayıp daha önceki açıklamalarında, Kumla sahillerini mavi bayrak alacak konuma getireceğiz. Bunun için çok güzel projelerimiz var. Dediğini hatırlatarak şu ana kadar ortada göze çarpan bir şey olmadığını hatta var olanın da yok olmasını sorduk.
Kendisi de bu durumdan muzdarip olduğunu söyleyerek şunları anlattı.
"Her ne kadar Büyükşehir Belediyesi'nden sahilin kullanım hakkı bize verilmiş gibi görünse de buraların yetkisi Milli Emlak Müdürlüğü'ndedir.
Dolayısıyla ilk iş olarak Gemlik Milli Emlak İlçe Müdürlüğü'ne sahillerin işletme haklarının Gemlik Belediyesi'ne kiralanmasını istediklerimizi anlatan yazıyla müracaat ettik.
"
Başkan Sertaslan'ın başvuru dilekçesinde kiralama talebi şu şekilde vurgulanmış.
Gemlik ilçesi Kumla Mahallesi sahil kısmı içinde kalan plaj, tuvalet, soyunma kabinleri, işletme tesisleri yapmak üzere mülkiyetin maliye hazinesine ait sahil kısmındaki alanların belediyemize kiralanmasını talep ediyoruz.
Talep daha sonra ilçeden Bursa Emlak İl Müdürlüğü'ne havale edilmiş.
Buradan gelen yanıt ise yıllık 270 bin TL. karşılığında kiralama talebinin uygun olabileceği belirtilmiş.
Gemlik Belediyesi'nin ihtiyaç duyulan hizmetleri kamu yararına yapacağından kira bedelinin sembolik ya da daha uygun miktarda ticari menfaat düşünmeksizin olmalıdır.
Haliyle istenilen kira bedeli, Gemlik Belediyesi için astarından pahalı olunca devreye Gemlikli AK Parti Milletvekili Zafer Işık girdi.
Şu an için Kumla'da durum aynı hamam aynı tas.
Diliyoruz Milletvekili Işık'ın girişimleriyle sorun aşılır ve Gemlik Belediyesi kiraya vereceği sahilin ihale süreci de bir an önce tamamlanır sorun ortadan kalkar.
Bu arada konu Kumla olanca Milletvekili Sayın Zafer Işık'ı bilgilendirmek istiyorum.
Geçenlerde Shil Güvenlik Komutanlığı'ndan geldiğini ve Vali Bey'in emri olduğunu söyleyen bir Astsbay Bçş. denizde güvenlik şamandıralarının ardında dubalara bağlı ruhsatlı sandal ve teknelerin karaya çıkarılmasını, aksi halde hepsinin çekileceğini söylemiş.
Denizdeki bazı teknelerin de fotoğraflarını çekmiş.
Sayın Vekilim, Allah aşkına Kumla'da liman var da vatandaş mı teknesini koymuyor?
Önce ilgili bakanlık koşulları oluşturacak ki sonra uymayanları cezalandırılmalı.
Hayatında ayaklarını denize sokmamış kişilere sözde imtihan yapıp 1 milyon sayısına ulaşmak için tekne kullanma ehliyeti verileceğine önce koşulların oluşturulması gerekmiyor mu?
Yıllardır Kumla'ya yat limanı yapılması hayalimiz inşallah sizin milletvekilliğiniz öncülüğünüzde gerçekleşir.