Şehrimizin aynı zaman da bir deniz kenti olduğunu bizlere hissettiren sebeplerden biridir Gemlik Kumla sahilleri.

Zira Bursa'da denize en rahat ve de güvenli girilebilen sahil Kumla'dır.
Çünkü Mudanya'ya göre Gemlik Körfezi iç deniz olması yaz boyunca hava koşullarının denize girilmesine olanak sağlamaktadır.
Bu denli önemli bir özelliğe sahip tatil beldesinin kışın 7-8 bin yazın 100 binlere varan nüfus artışıyla adeta göç akını yaşıyor.
Ne yazıktır ki, son iki yıldır Kumla sahili kaderine terk edilmiş durumda.
Büyükşehir ile Gemlik belediyelerinin yetki tartışmalarının arasında hizmetten yoksun bırakılan tatilciler Kumla'dan kaçmaya başladı.
Bu durumun farkına varan Gemlik Belediyesi önemli bir sorumluluk üstlenerek Kumla'da Büyükşehir Belediyesi'nin himayesindeki sahillerin kendilerine devredilmesini istemiş ve mayıs ayı meclis kararıyla devir gerçekleşmişti.
Gemlik Belediyesi ilk iş olarak Kumla'nın en büyük problemi olan plaj işgallerine son vermek için daha önceden çalışılan planı devreye aldı.
Büyük Kumla Deresi'nden başlayıp Namtaş Siteleri'ne kadar uzanan dört kilometrelik deniz sahiline 11 tane plaj projesinin içinde alt yapısından üst yapısına, plaj mobilyalarından büfe ve soyunma-giyinme kabinleri gibi herkesin konfor içinde denize girmesine olanak sağlayacak pek çok ayrıntıya yer verilmiş.
Kumla Mahallesi'ndeki sahillerin kullanım izni belediye meclis kararıyla ilçe belediyesine verilmesi prosedürlerden sadece bir tanesi.
Nitekim Gemlik Belediyesi önce plajlarda yapacağı çalışmaların projelerinin yer aldığı dosyayı sahilleri kiraya verme yetkisine sahip Gemlik Milli Emlak Müdürlüğü'ne verdi.
Burada kira ücret tespiti belirlenerek onay alan dosya bu kez de Milli Emlak İl Müdürlüğü'ne gönderildi.
Buradan da onayı alan Gemlik Belediyesi'nin dosyası daha sonra Milli Emlak Genel Müdürlüğü adresi olan Ankara'ya ağustos ayında elden ulaştırıldı.
Yani haziran ayında başlayan dosyanın onay yolculuğu Gemlik Belediyesi'nin tüm çabalarına rağmen ancak üç ayda genel müdürlüye ulaşabildi.
Kumla Sahil Düzenleme Projesi dosyası şimdi de üç aydır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak Genel Müdürü'nün masasında imza için bekliyor.
Gemlik Belediyesi'de dosyanın biran önce imzalanıp kendilerine ulaşmasını bekliyor.
Ziya, yaz sezonuna yetiştirilmek üzere plajların ihaleye çıkarılmasından tutun da alt yapı çalışmalarına dair yapılması gereken bir yığın iş var.
Ama ne hikmetse, CHP'li Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ın, Çeşme plajlarında ne şekilde konfor varsa aynısını Kumla'ya yapacaklarını ifade ettiği projesinin içinde yer aldığı dosyanın gerekçe belirtilmeden üç aydır bekletilmesi insanı farklı düşüncelere sevk ediyor!
Dün telefonla görüştüğümüz Belediye Başkanı Sertaslan'a Ankara'da masada bekleyen dosyalarıyla ilgili somut bir gelişme olup olmadığını sorup aldığım yanıtla hayrete düştüm.
Daha açık bir ifadeyle aktarmak gerekirse CHP'li Gemlik Belediyesi'ne siyasi defans uygulandığı yönünde.
Bakın Belediye Başkanı Sertaslan bu duruma nasıl isyan ediyor:
"Hazırladığımız çalışma yasal olmasına rağmen neden hala onay verilmiyor? Planladığımız çalışmalarımızın bir kısmını geçtiğimiz yaz sezonuna bürokratik prosedürlerden oluşan gecikmeden dolayı yapamadık. Hiç olmazsa 2021 yaz sezonu öncesi projelerimizi Kumla'da hayata geçirip tatilcilerin hizmetine sunabilmek için dosyamızı elden Ankara'ya götürdük. Anlaşılan o ki, bu yaz sezonu da Kumla'da düzensizlik oluşmasına fırsat verilip sonra da sorumluluk Gemlik Belediyesi'nde diyecekler..."
Başkan sözlerini kısa ama pek çok şeyi anlatan şu manidar cümleyle tamamladı:
"Suçumuz işimizi doğru yapmak ve de Cumhuriyet Halk Partili mi olmak?"
Anlaşılan o ki, burada engellenmek istenen Gemlik Belediyesi'nin sahil projesinden ziyade Kumla'yı tatil için tercih eden halktır.
Hem de Gemlik'i TBMM'de temsil eden AK Parti Bölge Milletvekili Zafer Işık'a rağmen.