Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, gün geçmiyor ki şehrin bir noktasında karşımıza çıkmasın.

Geçenlerde bu kez de Atatürk Spor Salonu'nun önünde karşımıza çıktı.
Daha doğrusu burada basın toplantısı yapacağını bir gün öncesinden duyurmuştu.
O gün anlıyoruz ki Karaca'nın derdi, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın spor salonu, yanındaki yüzme havuzu ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü binalarını yıkıp buranın yeşil alana dönüştürülüp hemen yanı başındaki Kültür Park ve millet bahçesi ile birleştirileceğini açıklamasına yönelik olduğuydu.
Başkanı Karaca'yı dinlerken ağzının içine bakıyoruz.
Acaba burası için şehri heyecanlandıracak daha güzel bir önerisi mi var diye.
Daha sonra anlıyoruz ki, spor salonunun adının Atatürk olmasından duyulan rahatsızlığı ortadan kaldırmak için yıkım kararı alındığını söylüyor.
Dahası salonun önem arz ettiğini, bu salonda kendisi gibi pek çok kişinin spor müsabakaları, konserler ve parti kongreleri izleyip anılarının olduğunu bu sebeple yıkılmaması gerektiğini anlatıyor Karaca.
Anlaşılan o ki Başkan Karaca, 50 yıl önce yapılmış tarihi kimliği olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş hatta riskli raporu verilmiş bir tesisi yıkıp kente yeşil alan olarak kazandırılmak istenmesinde ne sakınca olabilir?
Salonun yıkılmasını kent düşmanlığı ifadesini kullanan Başkan Karaca'ya o halde şunu sormalıyız.
Tabela siyasetini bir kenara bırakıp siz burasının yeşil alan olarak kente kazandırılmasına karşı mısınız, değil misiniz?

X X X X

BURULAŞ'TAN 18 milyon liralık ihale

Büyükşehir Belediyesi'nin şirketleri arasında 640 milyon liralık yıllık cirosuyla en büyüğü olan Genel Müdürlüğünü Mehmet Kürşat Çapar'ın yaptığı BURULAŞ, önceki gün önemli bir ihaleye çıktı.
Bursa'nın ulaşımını üstlenen BURULAŞ’IN Kestel’den üniversiteye uzanan Bursaray hattındaki 37 istasyonda bulunan dükkân ve ATM gibi ticari alanların yeni ihalesi gerçekleştirildi.
3 yıl artı 2 yıl opsiyonlu ihaleye üç firma katıldı.
Kiraya verilecek toplamda bin 109 metrekarelik ticari alan için yıllık 3 milyon 200 bin TL+KDV muhammen bedelli ihale, taraflar arasında müthiş çekişmeye şahne oldu.
Neticede ihaleyi Balıkesir firması olan SAY Limited Şirketi yıllığı daha önce 2 milyon 600 bin+KDV olan kira bedeli 6 milyon+KDV'ye yükselmiş oldu.
İhalenin 3 yıllık yapıldığını düşünürsek Büyükşehir Belediyesi'nin kasasına bir aksilik yaşanmaz ise bu süre içerisinde 18 milyon 50 bin lira girecek.