Loading...

Çiftçi dert küpü!

Bursa 29 Ağustos 2019 09:14
Videoyu Aç Çiftçi dert küpü!
A
a

Çiftçiler girdi maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle bu yıl beklediği geliri elde edemeyince zor anlar yaşamaya başladı. Bursa’nın bazı köylerinde çiftçiler topraklarını maliyetlerin yüksek olmasından dolayı işlemedi.


 
Elif Kuş BEŞİK/ÖZEL HABER

 
SORUN MALİYETLERDE

Bir takım basın kuruluşlarından seslerini duyurmaya çalışan çiftçilerimizin feryatlarına ses veren de yok. Faizlerden dolayı borç batağında yüzdüklerini belirten çiftçilerimiz, bankaların peşlerinden koştuklarından yakınıyorlar. İnegöl, Yenişehir, İznik ve Bursa merkezde toprakla uğraşan çiftçiler, yaşadıkları ekonomik sorunun girdi maliyetlerinden kaynaklandığını bir kez daha yineledi.
 
ÜRÜN ELDE KALIYOR

İlaç, gübre ve tohum fiyatlarının yüksek olması çiftçinin işini zorlaştırıyor. Çiftçi üretim planlaması yapamıyor. Üretim fazla yapıldığında da ürünleri ellerinde kalıyor. Bu da çiftçiye malını satmakta zorluk çıkarıyor. Çiftçiyi tarlada tutmanın alternatifleri aranmalı. Bursalı çiftçiler, “Döviz fiyatlarındaki dalgalanma düşmediği sürece gübre ve mazot fiyatlarının da değişeceğini düşünmüyoruz” dediler.
 
ÇİFTÇİ PARA KAZANAMIYOR

Son aylardaki verilen sözler ve vaatler gıda fiyatlarını düşürmedi. Üreticiyi desteklemek yerine, sorunun çözümü hep ithalatta arandı. Gıda fiyatı maalesef enflasyonun üzerinde seyrediyor. Bunun nedeni, dövizle alınan ilacın, gübrenin, mazotun fiyatı. Çiftçi girdi maliyeti yükselince bırakın para kazanmayı, eline geçen bir kaç lira ile mazota gübreye ve ilaca para yettiremiyor. Çiftçi borçlanınca da borçlarını ödeyemez duruma geldi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat