İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tatlıoğlu; “2000 Yılında 2,6 milyar olan çiftçinin borcu, 2020 yılında 45 kat artarak 119 milyar lira oldu. BDDK ve TÜİK verilerine göre çiftçi,2018 yılında tarımsal üretimden 40 milyar lira kazanırken,45 milyar lira borç ödedi.”ifadelerini kullandı.

Nagehan ÇALIŞKAN/Özel haber

 

“İYİ Partili isimden, sert yorum!” İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Gurubu adına Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın “Çiftçi Borçlarının Devlet Bankaları ve Tarım Kooperatifine olan Yüksek Faizli Borç Yükünün Azaltılması” amacı ile verdiği araştırma önergesinin Cumhur İttifakına mensup vekiller tarafından ret edilmesine sert tepki vererek; “Çiftçinin sorunlarını bugün çözmeyeceğiz de ne zaman çözeceğiz?” dedi.

 

“Çiftçinin En İYİ Dostuyuz”

Tatlıoğlu; “Türkiye’nin en verimli Ovalarını 18 yıldır iktidar olan partinin müzice tarım politikaları ve uygulamaları sayesinde çöle döndü!. Tüm tarım ürünlerini ithal eder hale geldi. Allah muhafaza bir harp halinde ekmeklik un dahi üretemeyecek durumundayız. Bunun sebeplerinden biri yüksek faizli çiftçi borçlanması. Borç sarmalındaki çiftçi elinde avucundakini tohuma veriyor, mazot ve gübre ile ilaçlama içinde ürün bedelinden daha fazla bir maliyet ile uzun vadeli borçlandırılıyor. Çiftçinin eline para geçmezse, ülkenin ekonomisi düzelmez. İYİ Parti çiftçinin dostu olacak politikaları ile ilk seçimlerde iktidara gelecektir.” dedi.