Bugün siz değerli okurlarıma oldukça ters gelebilecek ve hatta “haydi oradan be” dedirtecek bazı yakın gelecek görüşleri sunmak istiyorum.

Gelen basın bültenini okuduğumda; ben bile “vay canına” dedim bu ütopik görüşler karşısında… Şimdi o bilgi ve görüşleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) geçtiğimiz hafta on-line olarak organize ettiği İş’te Gündem isimli toplantıda; dünyaca ünlü Türk Fütürist ve Ekonomist Ufuk Tarhan’ı ağırladı.

BUİKAD üyeleri ile buluşan Ufuk Tarhan, derneğin Başkanı Av. Oya Eroğlu’nun moderatörlük yaptığı on-line toplantıda söylediği şeylerle, toplantıyı izleyen tüm konukları adeta hop oturup-hop kaldırdı.

Çünkü COVİD-19’lu şu günlerde dünyanın birçok bölgesinde Bill Gates’in “insanlara çip takmak “ talebi gündemdeyken, Tarhan’ın sunduğu görüşler de oldukça sıra dışı geldi birçok kimseye…

Hatta… Korkuttu bile bazı insanları…

 

                                  “DÜNYAYI  DATAİZM  YÖNETECEK”

 

Dünyanın en etkili 100 Kadın Fütüristi arasında yer alan tek Türk Fütürist olan Ufuk Tarhan, BUİKAD üyelerine koronavirüs algınının çok önemli bir laboratuvar süreci oluşturduğuna dikkat çekti ve yeni başlayan bu sürecin etkilerinin gelecek 5-10 yıl içinde net olarak görüleceğini belirtti.

Ufuk Tarhan’ın konuşmasının en önemli bölümü bence şu şekildeydi: ”Telefon ve sosyal medya hayatımızı nasıl değiştirdiyse, bu COVİD-19 sonrası da ileri seviyede değişikliklerin yaşanması için ilk adım oldu. Hayatımız yeniden başlatılıyor. Sürecin dünya üzerinde etkilemediği tek bir alan bile yok. Bütün iş ve yaşam koşulları etkilendi. Ama ben yeni dönemden umutluyum. Salgından güçlenerek ve daha iyi durumda çıkacak ülkelerden biri olacağımızı düşünüyorum”.

BUİKAD üyelerinden birinin “insanların çip takılarak yönetileceği” konusunda sorduğu bir soruya Fütürist Ufuk Tarhan şu şekilde yanıt verdi: ” Çiplenme ve devamlı kontrol altında olma düşüncesi belki de şu anda bize çok itici gelebilir ama emin olun ki yakın gelecekte çip taktırmak için herkes sıraya girecek. Çünkü bilgilerin toplanarak bir veri/ data haline gelmesi gerekiyor. Kim neyi, nasıl ve ne kadar yapabiliyor kısmının belirlenmesi, gelecekte herkesin çok işine yarayacak. Bunu istemiyorum, hayatıma müdahale etmesinler demek çok uygulanabilir bir şey değil… Dünyada şu anda ilk defa devlet zoruyla tüm işler kapalı, eğitime son verildi. Bunu rüyamızda görsek; üstün açık uyumuşsun galiba derdik. Şu anda en özgürlük düşkünümüz bile; bunu yaşadıktan sonra artık çip taktırmam diyemez. O aşamaları geçtik, geçmiş olsun. Zaten şu anda her türlü bilgimiz, genetik kodlarımız dahil toplanmış durumdadır. Yeni Dünyada artık bundan sonra DATAİZM var. Kim dataya sahipse, güçlü olan da o olacak”.

Ufuk Tarhan’ın bu görüşleri oldukça sıra dışı ve tartışılabilir tabii ki…

Yaşadığımız bu özel günlerde; kendisine çit taktırmak isteyen kaç kişi olabilir ki çevremizde..?

Ama yine de düşünmek gerek yakın geleceği… Hele-hele COVİD-19’un 3 ayda dünyayı ne hale getirdiğini gördükten sonra…Hiçbir şeye imkansız dememek gerek galiba…

                             İŞ DÜNYASINDA KONSEPT DEĞİŞİMİ

Ünlü Fütürist Ufuk Tarhan, on-line toplantının son bölümündeki görüşleri ile de, iş dünyamıza hitap etti. Yakın zamanda milyonlarca yeni meslek kolunun ortaya çıkacağını iddia eden Ufuk Tarhan, yeni dönemin parlayan yıldızının medikal ekosistem olduğunun altını çizdi. Teknolojinin her alanının çok büyük önem taşıdığına işaret eden Tarhan: ” Bugün Dünyanın en ünlü ve lüks tekstil markaları, maske-tulum ve benzeri ürünler üretmeye başladı. Elbise satamayınca mecburen medikal sektöre yönelecekler. Örneğin tüm parfüm markaları da sterilizasyon ürünleri çıkarmaya başladı. İlaç ve gıda sektörlerinde, birleşmeler olacağını düşünüyorum. Sağlıklı beslenme konusunda çok önemli gelişmeler olacak. İnşaat sektöründe de barınma ve bulunma konusunda alışkanlıklar değişeceği için farklı konseptler oluşacağını düşünüyorum. Kısacası; iş dünyasında çok büyük konsept değişikleri yaşanacak”.

ÖZLÜ SÖZLER: Sadece düne bakanlar, geleceği ıskalarlar.(Alphan MANAS)

 

              Fütüristler kimdir ve ne düşünürler?

Şimdi konunun başına dönmek istiyorum. BUİKAD’ın konuğu Ufuk Tarhan gibi fütürist’lerin kimler olduğunu, neler yaptığını, neler yapacağını bir kez daha gözden geçirelim isterseniz.

Gelecek senaryoları üzerine düşünen ve geleceğe dair öngörülerde bulunan kişilere fütürist deniyor. Fütürist olmak için herhangi bir eğitim almak ya da ön koşul gerekmiyor. Sadece gelecek ile ilgili bol-bol senaryo yaratmak, hayaller kurmak ve bunları paylaşmak fütürist sayılmak için yetiyor.

Dünyada ve ülkemizde fütüristler örgütlenmiş durumda… Dünyada World Future Society (www.wfs.org), ülkemizde de Fütüristler Derneği (www.futurizm.org) işin başındaki STK’lar olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu oluşumların fikirlerine, dünyadaki çeşitli düşünce ve strateji geliştirme platformları oldukça ilgi gösteriyorlar. Hatta bazı hükümetler bile…

Evet…”Dünden bugüne geldik, bugünden de yarına akacağız” eğilimi yerine “Önce geleceği tasarlayacak, ondan sonra bugüne gelecek ve adım-adım geleceğe doğru planladıklarımızı gerçekleştireceğiz ”yaklaşımı size de uygun geliyor ise… O zaman; siz de bir fütüristsiniz… Kabul edin gerçeği… Siz de geleceği planlayan sıra dışı insanlardan birisi sayılıyorsunuz.

Dünyanın en ünlü fütüristlerinden biri olan Alvin Toffler, eşiyle birlikte yazdığı “Zenginlik Devrimi” isimli son kitabında gelecekteki öngörülerini şöyle anlatmış: ”Gelecekte tek servet: bilgi olacak. Olmaya da başladı zaten… Çünkü bilgi rakipsiz, bilgi azalmıyor ve aksine giderek çoğalıyor. Bilgi soyut; ona dokunamıyor, vuramıyor, koklayamıyor ama onu kullanıyorsunuz. İşte gerçek servet budur”.

Bu görüşler ve bilgiler doğrultusunda bir de siz bakın bakalım…Fütürizm bir gelecek okuryazarlığı mı, yoksa hayal dünyasının gerçeğe dönüşmesi olanaksız bir figürü mü..?