.Demokrat Partililer 2020’nin ilk günlerinde “kanayan yara çocuk gelinler” konusunda panel düzenlemeye hazırlanıyor.

Özel Haber- Hanife Örsoğlu

DP Bursa İl Başkanlığı ulusal ve yerel 20 gündem maddesini masaya yatırarak konunun uzmanlarının katılacağı panel düzenlemeye karar verdi. İlk panel konusunun ise “Çocuk Gelinler” olması bekleniyor. DP Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan yaptıkları çalışmalar hakkında il yönetimi ve ilçe başkanlıkları ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Kaplan; “Bursa 3 milyon sınırını aşan nüfus ve 81 vilayetten ilimize yoğun göç alan bir şehir olmasının dışında Balkanlar ve Kafkaslardan da çok akrabası olan homojen yapısına son yıllarda sınır komşularının mağdur halkına kucak açan bir kimliğe sahip. 2 üniversitesi, 22 orta ve büyük sanayi bölgesine sahip, Türkiye’nin en büyük teknoloji sanayi bölgesini kurmaya hazırlanan, 3’cü yerli ve milli otoya ev sahipliği yapmaya hazırlanan Bursa’nın yıllar içinde oturan kimliğine bizde Demokratlar olarak katkıda bulunmak istedik. Bursa’nın değerleri üzerinden 20 ana konu belirledik. Bu ay içersinde kadına olan şiddet ve özellikle çocuk gelinler noktasında bir eğitim semineri düzenlemek istiyoruz. Çocuk yaşta yaşanan evlilikler ilerleyen yıllarda vahşete dönüşüyor. Bursa’da yaşanan olaylara bakıldığı zaman bu oran diğer illere göre daha az gözükmesine rağmen, son yıllarda yaşanan göçler ile birlikte kız çocukları okula gönderilmek yerine kendisinden oldukça büyük birisine eş olarak veriliyor. Şehrimizde 180 bin Suriyeli mülteci de ise bu oran daha fazla ve yaş sınırı ortalaması 13,5’lara düşmüş durumda. Dağ İlçelerimizde de her ne kadar eğitim seviyesi yükselmiş olsa da 16,5 bareminde. Doğu illerinden gelen vatandaşlarımızda ise 16’larda ve akraba ağırlıklı bir evlendirilme var” ifadelerini kullandı.

 

“Cezai yöntemler ağırlaştırılmalı”

 

Son yıllardaki ekonomi noktasında yaşanan daralmalarında evlilik yapısını etkilediğini ve hızla boşanmaların arttığı belirten Kaplan; “Dünya genelinde oluşan ekonomik yapının daralması Türkiye’yi de etkiledi ve bu Türk aile yapısını etkiledi. Adliye’deki her 10 davadan 2’si boşanma, 1’i çocuğa istismar. Hükümet bu hususta önleyici tedbir almak için biz dizi kanun hazırlığına başladı. Yeni çıkacak yasalar umarım bu kanayan yaraya çare olur. Kız çocuklarının kendilerine cinsel istismar uygulayan kişilerle evlendirilmesi halinde suçluya ceza verilmemesine ilişkin düzenleme tekrar gündeme geldi. Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği tarafından bu konuda çıkacak yasaların, çocukların kazanılmış haklarının ellerinden alınmaması talep ediliyor.Kız çocuklarını, cinsel istismar uygulayan kişiyle evlendirmeye teşvik eden yasaları bizde uygun görmüyoruz. Şu ana kadar konunun kamuoyunda eksik yönleri ile tartışmaya açıldığını gördüğümüz için konunun uzmanları tarafından tekrar sebep ve sonuç üzerinden gündeme getirilmesi düşüncesi ile panel hazırlığına başladık. İstismarı yapan kişi ile evlendirilen çocuk gelinlerin daha sonra eşleri tarafından kendilerine yapılan şiddeti görmezlikten gelemeyiz. Evlenen eş ile ilgili cezai indirim yapılması yada aile birliğinin tekrar tahsis edilmesi mantığı ile cezaevinden salıverilmesine karşıyız. Çocukların çocuk olma hakkı, eğitim hakkı, oyun hakkı elinden alınmamalı. Bu panel ile ilk bilgilendirme çalışmamızı da gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.