Nagehan ÇALIŞKAN/Özel haber

Geçtiğimiz günlerde açılan Bursa 18. Kitap Fuarı’na ünlü yazarlar konuk olmaya devam ediyor. Çini Kitap Evi standında 2 yazar okuyucuları ile buluştu. Çocuk eserlerinin unutulmaz yazarı Nihal Aksoy gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Aksoy kendisi ve çalışmaları hakkında ‘’Ben Nihal Aksoy, Gemlik doğumluyum. Jeoloji mühendisliğinden mezun oldum. Yazın hayatıma çocukluktan başladım diyebilirim. Çocukken şiirler yazıyordum, resimler yapıyordum. Şiir yazmayı üniversite yıllarından sonra bıraktım. Eğitim Sen’in sponsor olduğu, Şaban Akbaba ve Fehmi Enginalp’in de bulunduğu bir çocuk öykü atölyesi vardı. O atölyeyle beraber profesyonel yazın hayatıma atıldım diyebilirim. Beş tane basılmış kitabım var, altıncısı şu anda baskıda. Bunlar çocuk kitabı. Onun dışında yetişkin öyküleri de yazıyorum. Bazı yetişkin öykülerim Eliz Edebiyat, Çini Kitap ve Varlık dergilerinde yayınlandı. Birkaç toplu kitapta çocuk öykülerim yayınlandı. Yazmaktan büyük keyif alıyorum. O dünyanın içine girince sanki birkaç hayat daha yaşamış gibi hissediyorum. Çocuklar için mutluluğa önem veriyorum. Bazen kendimi çocuk kitaplarında buluyorum. Bazen de yetişkin dünyamla devam ediyorum. Çocuk kitabı yazmak için içinizdeki çocuğu kaybetmemiş olmanız gerekiyor.’’ dedi.

“’Dünya Dinleri Gizli Tarih”

Kitapevinin diğer yazarı Zeynel Öztürk gazetemize verdiği demeçte; ‘’Ben araştırmacı yazar Zeynel Öztürk. Bursa 18. Kitap Fuarına katılan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bu yıl da güzel geçeceğine inanıyorum. Yıllardır burada kendi eserlerimizi tanıtıyoruz. Benim en önemli kitaplarımdan birisi ‘’Dünya Dinleri Gizli Tarihi’’dir. Bu kitapta kapalı sistemler anlatılıyor. Yani metodolojik olarak evrende semavi dinlerden önce birçok inanış vardı. Bunlar üzerine kafa yormaya başladım. Son çalışmam da Yaratılış ve Dört Ana Sır. Bu da evrenin ve insanın yaratılışından günümüze kadar olan süreci konu alıyor. Ayrıca Dört Aykırı Şairi, Alevi-Bektaşi İnancında Yol’a Başverenler, Diyar-ı Dersim adında kitaplarım da bulunuyor.’’ İfadelerini kullandı.