“Bursa’da Corona Virüsü için alınan önlemler ne kadar yeterli?” CHP’nin hekim vekilinden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya terleten sorular.

Fatma DİLLİOĞLU/Özel haber

 

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan; “Sağlık Bakanlığınızca Çin'de başlayan Coronavirüs salgını ile ilgili olarak Türkiye'de acil bir durum olması durumunda başvurulacak 25 hastaneyi açıklamış, hastalıkla ilgili bilgilendirmelere de yer verilmiştir. Tüm sağlık kuruluşlarına gönderilen rehberde 2019-nCoV hastalığı ile ilgili detaylı bilgiler yer almakta, hastalığın bulaşma yolları, belirtileri ve sağlık çalışanları tarafından hastalığın nasıl tanınabileceği, karantina aşamaları anlatılmaktadır. Bursa’ da Corovirüs şüphesi bulunan hastaların Şehir Hastanesi ve Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’ne yönlendirilmeleri kararlaştırılmıştır. Ancak, şehir hastanesinin açılmasıyla birlikte,  kapatılan 3 hastane nedeni ile Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi neredeyse kapasitesinin üzerinde çalışmaktadır.” Dedi.

“Yüksek İhtisas ne kadar yeterli?”

Özkan; “Bu güne kadar yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsü ile ilgili tarafımızca daha öncede 30.01.2020 Tarih ve 19173 Sayılı Soru Önergesi verilmiştir. Fakat gün geçtikçe Virüsün daha tehlikeli ve korkutucu bir hal alması ve vatandaşlarımızı da son derece tedirgin etmesi sebebiyle daha fazla bilgi ve açıklamaya ihtiyaç duyulduğu kanısındayım. Bu noktadan hareketle; Bursa’da yoğun bakım yatak sayısı kaçtır? Acil durumlar için mevcut hastaneler yeterli midir? Kapatılan 3 hastaneyi böyle kritik bir durumlar için tekrar işlevsel duruma getirmeyi düşünüyor musunuz? Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetersiz fiziki koşulları nedeniyle uygun mu dur? Ayrıca genel bir uygulama ve hizmet hastanesi olması nedeniyle de riskli değil mi?” sorularını yöneltti.