Önceki gece Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın  açıklaması ile “ artık Türkiye’de de varlığı kabul edilen” Coronavirüs, salgın bir hastalık olarak dünya ticaretini sıkı bir biçimde engellemeye başladı.

Şu anda uluslararası alanda ithalat ve ihracat sözleşmeleri gündemde olan birçok şirket, bu hastalık salgını nedeniyle gergin bir bekleyiş içinde…Çünkü ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Eğer Coronavirüs salgını,  uluslararası ticaret hukuku alanında mücbir bir sebep olarak kabul görürse, birçok sözleşmenin kuralları yerle bir olacak. Uzun vadeli iş anlaşmaları ve satış sözleşmeleri belki de çöpe gidecek.

Yani…Bugüne dek yapılan iş anlaşmalarının geleceği, çok sıkıntılı şu anda…

Çin’den ithalat yapan birçok firma; artık oradan mal gelmeyeceği endişesini açık-açık taşırken, ithalatını yapamadığı mallar nedeniyle üretimlerinin ve ticaretinin durmasından da endişe ediyor.

Yalnız Çin’den ithalat yapan firmalar mı..?

Değil tabii ki…Avrupa’ya mal satan ihracat firmaları da aynı durumda…

Yaptıkları ihracat sözleşmelerinin “mücbir sebep” veya “Force Majör” olarak geçerliliğini yitirme tehlikesi gün gibi ortada…

                                         TIR’LAR TESLİMAT YAPAMIYOR

Şu anda Coronavirüs; uluslararası ticareti oldukça olumsuz etkilemeye başladı.

Birçok ara malın tedariki sağlanamıyor.

TIR sürücüleri; ihracat  taşımalarını gümrüklerdeki kontroller nedeniyle zamanında ve kurallara uygun yapamadığı için, teslimatlar gecikiyor. Bu da akreditif yöntemli yurtdışı ödemelere yansıyor.

Hammadde alımı yapamadığı için üretimlerine ara vermek zorunda kalan/kalacak olan firmaları da göz ardı etmemek gerek…Üretimin durması, ekonomiyi ve işsizlik oranlarını kökünden sarsacak kadar kötü sonuçlara neden olabilir.

Ya turizm..?

Rusya, Çin ve Avrupa ülkelerinden rekor sayıda turist bekleyen turizmcilerimiz ne yapacak bakalım bu sezon..? Tüm dünyada da turizm hareketlerinde kısıtlamalar olacaktır mutlaka…

Global anlamda; ticaret ve sanayi oldukça yara alacak gibi görünüyor şimdi…

Bu virüsün sözleşmelere uymak istemeyenler için bir bahane olacağını ve suiistimaller yaratacağını bildiren ticaret hukukçularının sözlerine de kulak vermek gerek ama…

Coronavirüsü kullanarak sözleşmeler uymak istemeyen, ödemelerini yapmamak için bahaneler uyduran firmalarla da karşılaşacağız çok yakında…

Ama öyle…Ama böyle…

Coronavirüs; yalnızca Çin ve bu ülkeden alışveriş yapanları değil, tüm dünya ülkelerini ve şirketlerini bayağı yoracak ve yıpratacak galiba…

Şimdilik bu tehlikeyi görüyoruz. Özellikle İtalya ile iş yapan Bursalı üretici-ihracat kuruluşları da bu salgın nedeniyle “önlerini görememenin” büyük sıkıntısı içindeler. İtalya’nın tümünü kapsayan büyük karantina ve ülkedeki tüm fabrikaların geçici kapanma tehlikesi, insanları zora sokmak üzere…

Öte yandan…Ticari fuarlar, seminerler, geniş kapsamlı iş toplantıları ve ikili görüşmeler de iptal ediliyor muhatapları tarafından…Özetle; ticari ve sanayi sistemi kökünden sarsılıyor dünya ekonomisinin…

Ve…Ne olacak bu işin sonu…Kimse bilmiyor.

Ama bugünden itibaren hava güzel…İçimizi açacak bu güzel havalar, karamsarlık bulutlarının yok olduğu bir sürece iletir umarım herkesi…

ÖZLÜ SÖZLER: En iyisini sona saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz. (Earth Windy)

                       SALGINI FIRSATA ÇEVİRENLER…!

Bugün hep olumsuz ekonomik gelişmelerden bahsedecek değiliz ya…

Coronovirüs salgınını fırsata çevirmeyi başarmış ve dünya ekonomisinin bu zor günlerinde daha fazla para kazanmaya başlayan bazı tekstil firmalarının varlığından da bahsetmek gerekiyor.

Çoğunluğu Bursa ve Denizli’de olan bazı tekstil firmaları son 2 ayda ürettikleri maske, hastalık koruma giysisi, eldiven ve dezenfektan tekstil ürünleri ile adeta yok satıyorlar.

İlginç değil mi..?

Çin’de başlayan salgın hastalık nedeniyle, o ülkeden mal alamayan birçok ithalatçı firma, şimdi bu tedariklerini Türkiye’den karşılamaya başlayınca, piyasalarda bir anda coronovirüs olayına bir başka açıdan bakılmaya da başlandı.

Şimdi kentimizde maske üreten firmalardan çoğu adeta 24 saat çalışıyor. Coronovirüse karşı koruyucu elbise, eldiven ve başlık üreten firmalar, gece-gündüz çalışarak üretiyorlar ve ülkemize döviz kazandırıyorlar.

Bu arada kolonya satışları da patlama yaptı. Virüse karşı en etkili 2 koruyucudan biri olan sabun satışları da artarken, antibakteriyel mendiller ve spreyler yok satmaya başladı.

Dün süpermarketlerde de yoğun bir alışveriş trendi vardı. Evlerine yiyecek stoğu yapmaya çalışan vatandaşlar, makarna-pirinç-mercimek stoklarında azalmaya yol açtı.

Kısacası…Bir virüs hepimizi ne hale getirdi.

Anlamak mümkün değil…Değil mi..?

Ama yine de enseyi karartmamak şart…Bu sorunun da bir sonu olacaktır mutlaka…