Loading...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi açılış! İki dev proje birden

Bursa 4 Ağustos 2019 17:24
Videoyu Aç Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi açılış! İki dev proje birden
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve Bursa Şehir Hastanesi açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan hızlı tren ile ilgili de en kısa zamanda tamamlanacağı müjdesini verdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Bugün bir tarih yazıyoruz. İstanbul'u İzmir'e farklı bir şekilde bağlıyoruz. Bursa'ya muhteşem bir şehir hastanesi kazandırıyoruz.

TOPLAM 426 KİLOMETRE

Toplamda 426 kilometrelik İstanbul-Bursa- İzmir Otoyolu'nun tamamını hizmete sunmuş oluyoruz. Biz eserlerimizle anılacağız. İstanbul ile İzmir arasındaki seyahati hızlı ve konforlu hale getirirken yolu da 100 km kısaltıyoruz. 

MALİYETİ 11 MİLYAR DOLAR

Tekirdağ- Çanakkale- Balıkesir Otoyolu'nu bu otoyala bağlayacağız. Maliyeti 11 milyar dolar olan bu projenin ülkemize yıllık zaman katkısı 3.5 milyar dolar. Bu kazançlı, karlı bir proje. Devletin kasasından bir şey çıkıyor mu? Hayır. Otoyolumuzun Balıkesir tarafındaki açılışını da bugün Binali Yıldırım kardeşimiz yapacak.

BAYRAMLARIMIZI ACIYA DÖNDÜRMEYELİM

AK Parti iktidarının alamet-i farikalarından biri de ulaşımdır. Yol, su medeniyettir. Suyunuz yoksa gayrimedenisiniz. Bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 764 km'yu ulaştırdık. Otoyol uzunluğunu bugün 2 bin 875 km'ye çıkardık. Yolların kuralları var, bu kurallara uyalım. Bayramlarımızı acıya döndürmeyelim.

1.355 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ KENDİ İÇİNDE 6 İHTİSAS HASTANESİNE SAHİP

Bugün Bursa'da hizmete açacağımız 1355 yataklı şehir hastanemiz Bursa'nın güzelliğine güzellik katmış. Kendi içinde 6 ihtisas hastanesi ve diğer birimleriyle yüksek standartlara sahip bir şaheser. Ülkemizdeki şehir hastanesi sayısını 10'a yatak sayısını da 13 bin 417'ye çıkarmış olduk.

10 HASTANENİN İNŞAATI SÜRÜYOR

10 hastanenin inşaatı sürüyor. Bursa'ya yaptığımız yatırım tutarı 50 katrilyonun üzerindedir. Hizmet yarışında esamesi okunmayanların çarpıtma işine gelince en önde olmalarının takdirini milletime bırakıyorum.CHP Genel Başkanı'nın şehir hastanemize dil uzattığını görüyorum. Neymiş, şehir hastanelerinin maliyetini kimse bilmiyormuş. Kendi cebimizden para vererek yaptırmıyoruz.Bu zatın şehir hastanelerinin nasıl bir modelle yapıldığından haberi yok. Hastaneleri devlet kendisi inşa etmiyor.Yıl ay gün koyuyoruz. Bu kadar gün ay yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi yapacaksın. Buna yap-işlet-devret denir. Bu hastaneler devlet bütçesiyle yapılmış olsaydı ihale rakamı yazıyor olacaktı.

"BİR YERE KADAR SABREDERİZ"

Afrin'e, Cerablus'a, El-Bab'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile de ABD ile de paylaştık. Taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. Biz bir yere kadar sabrederiz. O sabrın bir sonu var.

"FAİZ DAHA DA İNECEK"

Merkez Bankası faizleri indirdi, daha da inecek. Müjdeyi veriyorum, enflasyon da düşecek. Yatırımcı kardeşlerime sesleniyorum; artık mevcut yatırımlarınızı genişletin. İstihdamı da artırın. Döviz kuru artık belli bir seviyenin üzerine çıkamıyor. Önümüzü 1 yıl kazasız belasız geride bıraktığımızda yeni bir şahlanış dönemine gireceğiz. 

'BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI'

- Proje için bugüne kadar (projeyi yapıp işletecek görevli şirket tarafından) 7 milyar dolar harcama yapıldı. 2.5 milyar lira da idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcandı. Bugüne kadar burada çalışılan süre içinde şantiyede ortalama 5 bin kişi iş imkanı buldu. Proje tamamlandığında, yapım çalışmaları bittiğinde bu projenin bakım ve işletme hizmetlerinde bin kişiye yakın kişi istihdam edilecek.

- 2010 yılında başlanan projenin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, 2016'da hizmete alındı. Köprüyle İstanbul-İzmir arasındaki mesafe 78 kilometre yani 1.5 saat kısaldı.

"Hızlı tren ile ilgili süre uzadı biliyorum. İnşallah en kısa zamanda Bursa-Ankara arasını 2,5 saate düşürecek hızlı treni Bursalıların hizmetine sunacağız."
 

'44 BİN 846 YATAK KAPASİTELİ 31 SAĞLIK TESİSİNİ MİLLETİMİZE SUNMAYI HEDEFLİYORUZ'

- Bursa'da bugün açacağımız 1.355 yatak kapasiteli Bursa Şehir Hastanemiz Bursa'nın güzelliğine güzellik katmış. Bugün resmi açılışını yapıyoruz. Kendi içinde 6 ihtisas hastanesi kendi alanında yüksek standartlara sahip. 1 aydır hasta kabulü yapan hastanemiz 1-2 kişilik odaları kanepesi, buzdolabı, televizyonu ile otel standardında hizmet veriyor.

- Raylı sistemi 5.5 km uzatarak hastanemize getireceğiz. Bursa ile birlikte yatak kapasitesini 13 bin 417'ye, hastane sayısını ise 10'a çıkarmış olduk. 44 bin 846 yatak kapasiteli 31 sağlık tesisini milletimize sunmayı hedefliyoruz. Sadece Bursa'ya 68 sağlık tesisi kazandırdık. Osmangazi-Çekirge Devlet Hastanesi ile 7 sağlık tesisimize devam ediyoruz. Bursa'ya yaptığımız yatırım tutarı 50 katrilyonun üzerindedir.

- (Yap-işlet-devret modeli) CHP Genel Başkanı göremiyor diye bu modelin ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine katkılarını yok sayamayız.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat