21 yıl geçmiş…

Siyaset bilimcisi, Cumhuriyet gazetesi yazarı, eski CHP İzmir Milletvekili, eski kültür bakanı, ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı; 21 Ekim 1999 günü saat 09:40'ta Cumhuriyet gazetesine yazısını fakslamış, evinden çıkmış, arabasının silecek ile kaputu arasına konulmuş paketi alıp kapıyı açtığında büyük bir patlama meydana gelmişti.

Sol kolu kopan Kışlalı site bekçisi tarafından hastaneye götürüldüyse de hayatını kaybetti.

*******************

Saldırıyı öğrendiğimde buz kestiğimi, olduğum yere çöküp kaldığımı, derin biçimde sarsıldığımı, çaresizlikle titrediğimi anımsıyorum. Beni en kahreden olaylardandır; şimdi, şu yazıyı yazarken dahi bedenimi soğuk bir ürperti sardı.

Kalleşçe pusu kurulması; bir aydının bilim insanını katledilmesi aklımı ruhumu felç ediyor. İnsandaki bu şiddet, kin, kıyıcılık; ömrüm boyunca en rahatsız olduğum şey oldu.

YURTSEVER AYDINLAR

Kışlalı’ya yönelik saldırı; Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’a; Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, yazarı Çetin Emeç’e; ilahiyatçı yazar Turan Dursun’a; SHP Parti Meclisi üyesi Doç. Dr. Bahriye Üçok’a; Cumhuriyet gazetesi yazarı, Uğur Mumcu’ya; tarihçi, yazar Necip Hablemitoğlu’na; tüm bu Cumhuriyetçi, yurtsever, halkçı aydınlara kurulan alçakça pusulardan biriydi.

********************************

Birilerinin laik cumhuriyetten, Atatürk devrimlerinden, Türkiye’nin modernleşmesinden büyümesinden büyük rahatsızlığı ve emperyalist çıkarlarına yönelik planları vardı.

Ve o planların önünde engel görülen yurtsever, halkçı aydınların susturulması gerekiyordu.

Kahredicidir ki aydınlarımızı koruyamadık.

*********************************

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okurken Yeni Gün'de spor muhabirliği ardından da yazı işleri müdürlüğü yapan Kışlalı’nın Cumhuriyet’te Haftaya Bakış başlığıyla yazdığı köşe yazılarını kaçırmazdım.

Kışlalı’yı anmanın en güzel yolu kitaplarını okumaktır. Hemen aklıma gelenleri yazayım: Siyaset Bilimi (İmge Kitabevi ), Siyasal Sistemler – Siyasal Çatışma ve Uzlaşma (İmge Kitabevi), Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği (İmge Kitabevi), Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi (İmge Kitabevi), Seçimsiz Demokrasi (Çağdaş Yayınları).

BİR ANI

Ahmet Taner Kışlalı yıllar önce Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesinin düzenlediği bir konferans için şehrimize gelmiş; hınca hınç dolu salonda, Atatürk ve cumhuriyet üzerine özlü etkili bir konuşma yapmış, soruların hepsine ayrıntılı yanıtlar vermişti.

Alçak gönüllü tavırlarını, güleç yüzünü, zarafet ve nezaketini unutamıyorum.

********************

Bir şeyi bilmekle iyi anlatmak farklıdır.

Kışlalı hem Atatürk devrimlerini, laikliği, aydınlanmayı, cumhuriyetin kuruluş felsefesini, aydınlanmayı iyi biliyor; hem de yazılı ve sözlü olarak açık, etkili, sade bir dille çok iyi anlatıyordu. Hedef olmasının en önemli nedeni buydu.

Konferans sonrasında, ADD’li dostlarla, Ahmet Taner Kışlalı ile yemekte buluşmuş kendisine, ‘’Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği’’ kitabını imzalatmış, sohbet etme imkânı bulmuştum. Benim için ne güzel bir anıdır.

************************************

Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum; kitaplarından, köşe yazılarından çok yararlandım; minnettarım; ruhu şad olsun.