Üretim ve ihracat alanında dünya lideri olduğumuz bir ürünü var bu ülkenin…

Ne kadar gurur duysak azdır kekiğimiz ile... Dünya mutfak şeflerinin artık vazgeçilmezleri arasına giren bu aromatik değerimiz, her geçen gün ününe ün katıyor.

Özellikle kendine has kokulu dağ kekiği ile dünya mutfaklarında kendine yer bulan bu tarım ürününün bu kadar değerli olacağını, 2002 yılında yaptığım bir Almanya seyahatinde anlamıştım.

Yıllar önce… Münih kentindeki bir süpermarketin Bursa’dan ihraç edilen ekipman montajları sırasında; raflarda dizilmiş 25 gram paketlenmiş kekiğin 4 Euro’ya(30 TL) satıldığını görünce gözlerime inanamamıştım. Çünkü o zamanlar Türkiye’de değeri pek bilinmeyen kekiğin kilosu; 4-5 liraydı. Yani Almanlar 25 gram kekiği 30 TL’ye alırken, biz kilosunu 5 TL’ye satın alabiliyorduk o dönemde…

Aslında çocukluğumdan beri çok sevdiğim ve her yemeğe katmaya çalıştığım kekiğin geleceğinin çok iyi olacağını bundan tam 18 yıl önce keşfetmiştim.

Şimdi kekiğin bu ülkede de para yaptığı, hatta ülkemize önemli ölçüde döviz kazandırdığı bir dönemi yaşıyoruz. Biliyoruz ki; Türkiye kekik ihracatında geçen yıl 60 milyon dolar gelir elde etti. Pandemi sürecinde değeri daha da anlaşılan kekik türü doğal tarım ürünlerinin, yakın gelecekte daha da fazla talep göreceğini görmemek için kör olmak gerek… Ve insanların aromatik bitkilere olan talebinin giderek arttığını gözlemlediğimizde; kekiğin geleceğinin parlak olduğunu anlayabiliyoruz.

 

                  HEDEF:40 BİN TON ÜRETİM,150 MİLYON DOLAR İHRACAT

 

Geçtiğimiz hafta Ege İhracatçı Birliklerinde düzenlenen bir toplantıda kekik ve defne yaprağı gibi bitkilerin önünün neden açık olduğu anlatıldı. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği üyesi firma yetkililerinin katıldığı “Kekik ve Defne Yaprağı Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda bir konuşma yapan Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı,80’li yıllarda bin ton olan kekik ihracatının günümüzde 18 bin ton seviyelerine çıktığını belirterek yeni bir proje ile kekik üretimini 40 bin tona, ihracat tutarını da 150 milyon dolara çıkaracaklarını söyledi.

Başkan Yağcı: ”Şu anda birliğimiz Türkiye kekik ihracatının yüzde 92’sini gerçekleştiriyor. Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye genel ihracatında düşüşler yaşanırken, odun dışı orman ürünlerinde ocak-mayıs dönemi Türkiye genelinde yüzde 9 artışla 68 milyon dolarlık ihracat yaptık. Önemli olan katma değerli ve markalı ihracat yapmaktır. Şu anda Türk kekiğinin karşısındaki en büyük sorun; hasat sırasında meydana gelen yabancı ot karışımıdır. Bu karışımı önlemek zorundayız” diyerek durumu özetlerken, Türkiye kekiğinin kesinlikle coğrafi işaret ile tanıtma gerekliliğinin altını çizdi.

Anlaşılıyor ki; iyi bir proje ile kekik üretimi ve ihracatı katlanarak artacaktır. Türkiye’nin Dünya kekik ihracatında yüzde 80’lik pay alması, bu işin geleceğinin daha iyi olacağını belirlerken, ihracatçılarımızı da umutlandırıyor. Ege ve Akdeniz bölgelerinin dışında; Bursa’nın birçok köyünde de üretimi yapılan dağ kekiğinin, artık para eder hale gelmesi, tabii ki üreticileri de sevindiriyor.

Umutlu ve mutlu bir şeylere ihtiyacımız olduğu bugünlerde; kekikten gelen iyi haberler, iştahımızı da artırdı, moralimizi de…

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Yaşam; biz başka planlar yapmakla meşgulken, ola-gelen şeylerdir. (John LENNON)

 

  Sağlığın sağlam ve mucizevi dostu hangisi?..

 

Çok yemeğe katılan, baharat olarak da kullanılan ve yağı da çıkarılan kekik, aslında tam anlamıyla sağlam ve mucizevi bir insan sağlığı dostu bir bitki…

İçerdiği mineraller, bileşen ve vitaminler ile gerçekten olağanüstü etkiler yaratan kekik, bir antioksidan ve demir deposu aynı zamanda…

İçeriğinde; potasyum, magnezyum, kalsiyum ve selenyum da bulunan kekik, B-C-A-K ve E vitaminleri ile birlikte beta-karoten ve folik asit de barındırıyor.

İnsan sağlığı için oldukça önemli olan bu bitkinin değerini Covid-19 sürecinde daha fazla anlayan Avrupalı ithalatçılar, şimdi kekik üretiminde lider olan Türkiye’ye yoğun taleplerde bulunuyor. Yakın bir gelecekte “yok satacak” ve değerinin ikiye katlayacak bir tarım ürünü olacak kekik…Bunu adım gibi biliyorum.

                           HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR..?

Şimdi siz değerli okurlarıma bu mucize bitkinin hangi sağlık sorunlarımıza iyi geldiğini gösteren bir liste sunuyorum.

Kekik; yüksek tansiyon ve kolesterol dengelenmesi için çok kullanılıyor artık…Akne ve cilt-saç sağlığında da kekiğe ihtiyaç oluyor, kolon ve meme kanseri tedavisinde de…Kalp sağlığı için vazgeçilmez özellikler barındıran bu doğal ürün, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları ve öksürük tedavisinde de fazlaca kullanılıyor. Kekiğin diğer iyileştirici alanları ise şunlar: böbrek taşı düşürme, mikrop kırıcı, göz sağlığı ve Alzheimer hastalığı, hazımsızlık ve uykusuzluk, kemik hastalıkları ile mantar-maya enfeksiyonları…

Çok geniş bir alanda insan sağlığına katkı sağlayan bu iyileştirici bitkiyi; artık siz de hem baharat, hem çay hem de yağ olarak tüketebilirsiniz sanırım…

Çünkü yerli üretim kekik; sizlere SAĞLIKLI bir hayat sunuyor.

--------------------------------------------------------------------------------------------------