Mehmet Ergül/Özel haber

“Genel Başkanımız Gültekin Uysal’ın izinden gidiyoruz. Türkiye ile kucaklaşan ilk hamleyi demokratların yapmış olmasının gururunu yaşıyoruz.” Bu cümlelerin sahibi Demokrat Parti Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan’a ait.

 

“Evde Kal” çağrıları ile Türkiye’de başlatılan kampanyalara maddi ve manevi destekleri ilk kez Bursa’da kendilerinin verdiğini hatırlatan Kaplan; “Aralık ayı gibi Çin’de şiddetini artıran Coronavirüs, ocak sonunda dünyayı sarıp sarmaladı. O günlerde Bursa’da bu konuyu gündeme getirerek bazı önlemlerin alınması yönünde açıklamalarımız olmuştu. Hükümetimiz ve Bakanlıklarımızın eş güdümünde alınan tedbir kararlarını ilimizde takip ediyor ve destekliyoruz. Başta üyelerimiz olmak üzere tüm Bursalıları gönüllü karantina kurallarına davet ediyor ve en yakın zamanda sağlıklı günlerde hemşerilerimizle buluşmak istiyoruz.” dedi.

“En çok Bursa etkilendi”

Kaplan, Bursa’da corona tedbirleri kapsamında en çok etkilenen zümrenin küçük ve seyyar esnaf olduğunu belirterek; “Hastalığın baş göstermesi ile kademe kademe önlem paketleri açıldı. Önce kahveler ile başlayan sonrasında AVM’lere sıçrayan en sonunda da 900 yıllık bir geleneği olan Tarihi Hanlar ve Kapalı Çarşı’ya kadar ulaşan önlem paketleri, Bursa’da kayıtlı kayıtsız 100 bin esnafı işsiz bıraktı. Üretime ara veren fabrikalar ile birlikte 80 bin işçide kısa süreliğine işsiz. Bu durumun kalıcı olmamasını umuyorum. Şimdilik süre belli olmasa da Devlet kaynakları tarafından nisan sonu yada Ramazan Bayramı gibi bir zaman diliminden bahsediliyor. Biz elimizdeki tüm verileri toparlayarak Bursa özelinde Genel Başkanımız sayın Gültekin Uysal’a bir dosyayı ulaştırdık. Sağ olsun kendisi de dün akşam Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülük ettiği kampanyanın öncülüğü yaparak 3 gün önce 1 Milletvekili maaşını bağışlayacağı açıklaması yaparak, imdat bekleyen yüreklere su serpmiş “1946 Ruhu ve Demokrat Misyonun” Türkiye Cumhuriyet’inin her zaman sigortası olacağı güvencesini 85 milyona duyurmuştur.” dedi.

“Bazı belediye uygulamaları eksik”

Kaplan; Belediyelerin aldığı tedbirler konusuna da değinerek; “Bursa Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri tarafından alınan ekonomik tedbirleri önemsiyoruz. Ancak uygulamada bazı aksaklıklar yada detaylandırılmayan bazı durumlar olduğunu fark ettik. Örneğin; Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri kendilerine ait olan mülklerde kira konusunda kiracılarına esneklik sağlarken, sokak köşelerinde işgaliye ücreti vererek simit satan 500 civarı çözüm ortağı için adım atmadı. Bunu geçen hafta gündeme getirmiş ve sayın Aktaş’tan yardımcı olmasını istemiştik. Bu çağrımız üzerine işgaliye veren ama farklı malzeme satan seyyar esnafımızın da aynı sıkıntı ile baş başa olduğunu ve belediye yetkilileri ile bu konuyu çözmeye çalıştıklarını öğrenmiş olduk. Su fiyatları noktasında 3 aylık ortalama üzerinden işlem yapacağını söyleyen Aktaş’a Meclis’te gurubu olan partilerden gelen itirazlara bizde katılıyoruz. Ancak bir konu gözden kaçmış. Kartlı sayaçlar ne olacak? 65 yaş yasağı nedeniyle dışarı çıkamayan, işi bozulduğu için ön ödemeli suyu alamayan vatandaşımızı kim kollayacak? Son olarak ta kapanan berber ve kuaförler var. Mücvir sebepler nedeni ile kapanan bu işletmelerde 7 bin kişi ekmek götürüyordu. Saçı, sakalı gelmiş, saç bakım zamanı geçmiş amca ve teyzelerimiz evlerinden çıkamıyor. En azından belediyelerimiz ilgili oda ile işbirliğine gitse, bu evinden çıkamayan hemşerilerimize uygun şartlarda hizmet verebilir ise bir toplumsal beklentilerden birini de karşılamış olacağımızı düşünüyorum. Son söz “Evde Kal, Evinden Çıkma Bursa” dedi.