Loading...

Dev çekirge şoke etti

Türkiye 27 Haziran 2019 16:54
Videoyu Aç Dev çekirge şoke etti
A
a

Batman'ın Gercüş ve Mardin'in Mazıdağı ilçesinde görülen etçil çekirgeler büyüklüğüyle dikkat çekiyor.

Batman  Gercüş'ün Akyar köyünde pirinç ekimi yapan çiftçi Mustafa Kavak,  arazide 20 santimetre uzunluğunda çekirge buldu.  

 "Otların arasında bir şeyin yürüdüğünü fark ettim. Başta yengeç sandım  yanına yaklaştığımda dev bir çekirge olduğunu gördüm" diyen Kavak, daha önce hiç  bu kadar büyük bir çekirgeyle karşılaşmadığını belirtti.

Veteriner Tuba Gökalp Bozan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın  görülen çekirgelerin boyunun 20 santimetreye kadar ulaşabildiğini ifade ederek,  bu türün özellikle geceleri avlanan etçil çekirgeler olduğunu söyledi.

Anız yakılmasının da çekirgelerin görülmesinde artışa neden olduğunu  dile getiren Bozan, "İnsanlara zarar vermeyen bu çekirgeler ekinlere zarar veren  böceklerle besleniyor. Anız yakılması bu çekirgelerin ortaya çıkmasına neden  oluyor. Anız yangınıyla yiyecek bulamayan çekirgeler bu kez farklı noktalara  yöneliyor, yerleşim yerlerine geliyor." dedi.

  Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan AydınTemiz de ailesiyle ilçe  merkezinde gezerken 20 santimetre uzunluğunda çekirge ile karşılaştı.

 "ZARARLI BÖCEKLERLE BESLENDİKLERİNDEN TARIMA FAYDALI TÜRLERDİR" 

Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr.  Ali Satar, yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren  "Saga Ephippigera" çekirge türünün, tarım arazilerine zarar veren böceklerle  beslendiğini söyledi.

Satar, bu çekirge türünün faydalı olduğunu, insanların zarar vermemesi  gerektiğini belirterek, şunları ifade etti:

  "Bu çekirge kendisini tehlikede hissedince karşıdakini korkutmayı  amaçlıyor. Diken benzeri yapılarını gösteriyor. Bu yararlı bir tür. Bu türün  korunması için insanların bilinçlenmesi gerekiyor. Zararlı olmamasına rağmen,  zararlı diye bu türü öldürenler var. Zararlı böceklerle beslendiklerinden tarıma  faydalı türlerdir. Bu dev çekirgeleri merak edenler DÜ Fen Fakültesi Zooloji  Müzesine gelerek görebilirler."

HAKKARİ'DE DE GÖRÜLDÜ

Öte yandan  Hakkari'ye bağlı Olgunlar köyündeki Meskan Tepesi bölgesinde de etçil çekirge bulundu. 

 Hakkari'nin Olgunlar köyü Meskan Tepesi bölgesindeki maden şantiyesinde çalışan kamyon sürücüsü Neşet Ertunç tarafından fark edilen çekirgenin diğerlerine göre boyunun çok büyük olduğu belirtildi. İlk defa böyle bir çekirge gördüğünü dile getiren Ertunç, “Uzmanlar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren dev çekirgenin büyüklerinin boyunun 15 ila 20 santimetreye ulaşabildiğini belirterek, hayvanların geceleri aktif olarak avlanan etçil türler olduğunu ve tarıma zararlı böceklerle beslendiklerinden faydalı türler arasında yer aldığını söylüyorlar” dedi. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat