Teknoloji öylesine büyük bir hızla gelişiyor ki, dünün kimi meslekleri tarihe karıştı, bu günküler de sırada…

Bundan çok değil 30-40 yıl önce hiç gündemimizde olmayan, hatta var olmayan meslekler, artık en popüler meslekler haline geldi.

Dahası da sırada…

Bizden önceki neslin çok değer verdiği birçok meslek ise yavaş yavaş tarih sahnesinden çekiliyor.

Otomobilin yaşamımıza girmesiyle nalbantlık nasıl tarih olduysa bu günün birçok mesleği de tarih olmakta.

Bilgisayar ve akıllı telefonların kişisel ve profesyonel hayatımızdaki yerinin hızlı artışıyla birlikte her geçen gün yeni mobil uygulamalar, web siteleri, e-ticaret siteleri ortaya çıkmakta.

Pek çok kaynak aracılığıyla hem kişiler hem de şirketler bilgilerini dijital ortama açıyor.

Bu yoğun dijital hareketlilik içerisinde veri güvenliği çok daha önemli hale geliyor.

 * * *

Bugün dijital ortamda karşımıza çıkan şık ekranların ve YARARLI uygulamaların tamamının arkasında binlerce satır koddan oluşan yazılımlar bulunuyor.

Yazılımcılar tarafından oluşturulan bu yazılımlar, yapay zekâdan web sitesi tasarımına kadar her yerde kullanılıyor.

Bu nedenle günümüzde farklı alanlarda uzmanlaşmış yazılımcılar, ilgi ve yeteneklerine göre tercihlerini yapabiliyor.

* * *

Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.

Yani Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isim.

Bir başka deyişle, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünü...

Yazılım, en temel tanımıyla; “Elektronik bir donanımın, belirli bir işi yapabilmesi için özel olarak geliştirilmiş kodlar bütünü” anlamına geliyor.

Yazılımlar, günümüzde çoğu zaman yalnızca bilgisayarlarla eşleştirilse de havalandırma sistemlerinden beyaz eşyalara kadar pek çok elektronik eşyada da kullanılmakta.

Bu nedenle herhangi bir yazılım dili ve kodlama biliyor olmak, teknolojik açıdan benzersiz yararları beraberinde getirmekte.

Artık yazılımcılar genellikle bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı gibi bölümlerden mezun kişiler olsa da kendi kendini geliştirerek sektöre atılanların sayısı da hiç az değil.

* * *

Yazılım alanında çalışacak kişilerin öncelikle analitik düşünme yeteneğine sahip olması ve sabırlı olması gerekiyor.

Çünkü kod yazmak, teknik bilginin yanı sıra sabır ve dikkat istiyor.

Öncelik iyi bir eğitim…

Verilerin korunması da önemli bir konu…
Nasıl ki şirketleri ve devlet kurumlarının binalarını korumak için kapılarında güvenlik güvenlileri ve sensörlü cihazlar varsa, dijital verilerini korumak için de siber güvenlik uzmanları ve çeşitli sistemler var.

Siber güvenlik uzmanı olmak çok farklı alanlarda uzmanlık gerektiriyor.

Müşterilerin ve iş ortaklarının güvenini kazanmak ve sürdürmek için, bilgilerin güvenli bir şekilde işlenmesi gerekiyor.

* * *

Bu kadar geniş ve teknik karamlar içeren yazılım konusunu bir çırpıda anlamak, kavramak ve uygulama kuşkusuz kolay değil.

Bunun için önce eğilim, sabır, bilgi ve çaba gerekiyor.

Eğer bir terslik olmazsa bu akşam ON TV’de her Cuma akşamı gerçekleşen ve canlı olarak verilen Yeni Bakış programında konuğum bu işin uzmanı bir isim olacak.

Tracity Genel Müdürü Osman Akın’a bu konuyla ilgili sorularımızı yönelteceğiz.