Hava Durumu

BM Güvenlik Konseyi'nde İran-İsrail Gerilimi: Diplomatik Çekişmeler Öne Çıktı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı sonrası acil olarak toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2024 21:39
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2024 21:39
Kaynak: ENGİN ÖZKONUK
BM Güvenlik Konseyi'nde İran-İsrail Gerilimi: Diplomatik Çekişmeler Öne Çıktı

 ABD, İngiltere ve Fransa, İran'ın eylemlerini kınayarak İsrail'e desteklerini ifade etti. Buna karşın, Rusya ve Çin ise İsrail'in İran'ın Şam'daki diplomatik misyonuna yönelik saldırısının neden ele alınmadığını sorguladı.

ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, İran'ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti ve Güvenlik Konseyi'ni İran'a karşı harekete geçmeye çağırdı. İngiltere ve Fransa da benzer bir tutum sergileyerek İsrail'e olan tam desteklerini dile getirdi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Batılı ülkelerin çifte standart uyguladığını öne sürerek, İsrail'in diplomatik misyonlara yönelik saldırılarına tepkisiz kalındığını eleştirdi. Çin'in temsilcisi Zhang Jun ise İsrail'in saldırısını uluslararası hukuka aykırı olarak değerlendirirken, İran'ın karşı saldırısının bölgesel tansiyonu artırdığını vurguladı.

Toplantı, İran ve İsrail arasındaki artan tansiyonla ilgili olarak uluslararası toplumda nasıl bir tutum alınacağı konusunda belirleyici olacak gibi görünüyor.

Kaynak: ENGİN ÖZKONUK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.