Bugün sizlere ciddi bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarını ve bu sonuçların çocuklarımızın meslek seçme konusundaki bakış açılarını değiştirebilecek küresel yansımalarını anlatacağım.

IPSOS;1975 yılında Paris’te kurulmuş ve yaklaşık 45 yıldır da çok önemli araştırmalara imza atmış bir kurum…Dünyanın en büyük 3.araştırma şirketi olan İPSOS, 2018 yılı sonunda dünyanın en güvenilir mesleği konusunu gündemine almış ve 23 ülkeden 19.587 birey ile görüşerek kapsamlı bir çalışmaya imza atmış.

Önce araştırma sahası içinde yer alan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkeyi saymam gerekiyor araştırmanın objektifliğini yansıtma açısından: Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Kanada, Şili, Kolombiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Polonya, Rusya, S. Arabistan, G. Afrika, G.Kore, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere ve A.B.D.

IPSOS’un araştırmasına; Finlandiya, Norveç, Yunanistan, Portekiz, Sırbistan ve Ukrayna gibi birçok ülkenin dahil edilmediğinin altını özelikle çizerek; 23 ülkeden 19.587 birey ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına geçelim isterseniz…

                              BİLİM İNSANLARI HER ZAMAN İLK SIRADA

Yapılan “Güvenilen meslekler” araştırmasının hem Türkiye hem de dünya sıralamasında ilk 3 meslek hiç değişmemiş. Bilim insanları hem ülkemizde hem de dünya kategorisinde saygınlıklarını koruyacak bir biçimde, ilk sırada yer alıyor.

Doktorlar da hem ülkemiz hem de dünya sıralamasında ikinci sırada kendine yer edinmiş durumda…Öğretmenler; yüzde 59 oy oranı ile  Türkiye’de 3.sırayı elde ederken, yüzde 52’lik oran ile dünyada da üçüncü sırayı paylaşmışlar.

18 Mesleğin yer aldığı güvenilen ve saygın meslekler sıralamasında; ilginç ayrıntılar da var. Örneğin IPSOS Güvenilen Meslekler 2019 Araştırmasında; 6.sırada sıradan insanlar yer alıyor. Yani sıradan insanlar; hakimler ve avukatları geçerek, güvenli meslek listesinin 6.sırasını oluşturmuşlar.

İnanılır gibi değil, değil mi..?

Bu arada meslektaşlarımızla ilgili de olumsuz bir gelişmeyi bu köşede paylaşmak istiyorum bu araştırma notlarına göre…Dünyanın en güvenilen meslekleri 9.sırasında yüzde 24 oran ile TV Haber Sunucuları,13.sırasında da gazeteciler yer alıyor. Yani meslek olarak güvenilirlik sıralamalarında hiç de iyi bir yerde değil medya mensupları…Bu anlamda; Türkiye sıralaması daha korkunç medya açısından…Gazeteciler yüzde 15 oy oranı ile 15.sırada, TV Haber Sunucuları ise yüzde 13 oranla 16.sırada kendilerine yer bulabilmişler ülkemizde…Yani bu medya meslekleri, daha da dibe batmış Türkiye sonuçlarında…

Ya politikacılara ne demeli..?

Politikacılar güvenli meslek olarak hem dünya hem de Türkiye sıralamasında son sırada yer alıyor.

N dersiniz. Kimse güvenmiyor mu yoksa politikacılara..?

                     DOĞRU MESLEK SEÇİMİ İÇİN ANAHTAR LİSTELER

Yazımızın ekinde yer alan 2 grafikte; güvenilir meslekler ayrıntılı biçimde yer alıyor. IPSOS Araştırma Şirketi; yaptıkları bu araştırmanın kesinlikle güvenilir bilgi eksikliğini gidereceğini belirterek, yapılan çalışmanın  “güvenlik, yalınlık, hız ve içerikte sağlamlık prensiplerine uygun olarak yapıldığının” altını çizmiş. Bilim insanlarının zirve yaptığı sıralamalarda “en doğruyu ve gerçeği” yansıttıklarını söyleyen şirket yöneticileri, bu araştırma sonuçlarını merakla bekleyen ve kendilerine yön bulacak birçok sektör olduğunu da bildirdiler.

Pandemi süreci öncesinde gerçekleştirilen bu araştırma; bugünün şartları ile bir kez daha yapılsa; bilim insanları, doktorlar ve öğretmenlerin daha ezici oranlarla ilk 3’ü bir kez daha kazanacaklarını söylememiz gerek tabii ki…En çok onlara ihtiyacımız var bugünlerde COVİD-19 belasından sıyrılmak için…

Çocuklarımız ve gençlerimizin doğru meslek seçiminde çok yararlı olacağını umduğum bu anahtar listelerin, herkes tarafından çok iyi incelenmesini ve yorumlanmasını bekliyorum. Gençler de iyi okumalı bu araştırmanın sonuçlarını, öğrenci velileri de…

Güneş balçıkla sıvanmadan hem de…

Geleceği yaratacak olan tek şey; bilgidir çünkü…

ÖZLÜ SÖZLER: Silginiz kaleminizden önce bitiyorsa; yanlışınız çok demektir. (J.JENKİNS)